Більшість із приблизно 180 ракет, випущених Іраном по Ізраїлю ввечері 1 жовтня, були перехоплені ізраїльськими засобами ППО, які працювали у тісній взаємодії з есмінцями ВМС США у регіоні.
Ізраїльтяни все ще оцінюють збитки, завдані атакою. За попередніми даними, жертв немає, попри кілька влучань. У соцмережах пишуть про людину, яка загинула від падіння хвостової частини ракети. В Ірані кажуть, що вразили три військові бази Ізраїлю.
Те, що сталося, є яскравим свідченням ефективності систем протиповітряної оборони Ізраїлю та військового потенціалу США — особливо з урахуванням того, що Тегеран зробив залп без попередження, пише Financial Times.
Революційна гвардія Ірану повідомила, що запустила «десятки балістичних ракет» у відповідь на вбивства лідера «Хезболли» Хасана Насралли та старшого командира гвардії у Бейруті минулого тижня. Напад також був відповіддю на передбачувану ізраїльську атаку, внаслідок якої у липні в Тегерані було вбито політичного лідера ХАМАС Ісмаїла Ханії.
«Гвардійці» заявили, що 90% випущених ракет вразили свої цілі, більшість із яких були військовими об'єктами в Тель-Авіві або його околицях. Відеозапис показав, що одна ракета могла вибухнути у штаб-квартирі Моссада, ізраїльської зовнішньої розвідки або поруч із нею.
Проте представник ізраїльських служб безпеки заявив, що більшість із 180 ракет, випущених Іраном, були перехоплені ізраїльськими ВПС, які працюють із AFCENT, військово-повітряним компонентом Центрального командування США, військового підрозділу країни, відповідального за Близький Схід.
«Було зафіксовано кілька влучень, збитки оцінюються», — додав чиновник.
Між останньою ракетною атакою Ірану та першим в історії обстрілом Ізраїлю, який Тегеран провів у квітні, є кілька важливих відмінностей.
У квітні Іран випустив близько 170 безпілотників, 30 крилатих ракет і щонайменше 120 балістичних ракет. За даними ізраїльських військових, 99% з них було перехоплено, і лише кілька балістичних ракет впали на території країни, завдавши мінімальних збитків.
Такий високий рівень перехоплення став можливим завдяки спільним зусиллям США та їх союзників, відстеженню траєкторій польоту ракет партнерами США в регіоні та власною високорозвиненою системою ППО Ізраїлю. Що особливо важливо, Тегеран задовго до атаки попередив напад.
Нинішня атака відбулася без попередження. Використовувалися лише балістичні ракети, без безпілотників та ракет, призначених для переповнення протиповітряної оборони.
Фабіан Хінц, науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень, заявив, що виключення безпілотників могло бути частиною навмисної іранської стратегії щодо мінімізації часу оповіщення та реагування, доступного ізраїльським системам оборони.
«Повільніші БПЛА, яким потрібні години, щоб досягти цілі, дають противникам більше часу на підготовку порівняно з балістичними ракетами, які прибувають протягом кількох хвилин», — сказав він.
Більше того, за словами Хінця, Іран міг уперше використати під час цього удару свою «гіперзвукову» ракету Fattah-1, а також удосконалену твердопаливну ракету Kheybar Shekan.
Балістичні ракети, які піднімаються на висоту в десятки кілометрів, а потім падають на землю на надзвуковій швидкості, складніше перехопити, ніж крилаті ракети, які літають на нижчих висотах і дозвукових швидкостях.
Представник Пентагону генерал-майор Пет Райдер заявив, що два есмінці ВМС США, USS Bulkeley і USS Cole, випустили близько дюжини ракет-перехоплювачів на захист Ізраїлю під час останньої атаки.
Джон Хілі, міністр оборони Великої Британії, заявив, що британські сили також «зіграли свою роль у спробах запобігти подальшій ескалації на Близькому Сході» — туманна заява, яка передбачає, що винищувачі Королівських ВПС перехопили кілька іранських ракет, як вони це зробили у квітні.
Однак решта ракет була перехоплена ешелонованою системою ППО Ізраїлю.
Лише за останній рік Ізраїлю довелося мати справу з сучасними іранськими можливостями, такими як керовані балістичні ракети великої дальності та некеровані ракети малої дальності, що використовуються такими воєнізованими угрупованнями, як ХАМАС із сектору Газа.
Представник ізраїльських військових Даніель Хагарі часто попереджав, що хоча система протиповітряної оборони Ізраїлю вважається однією з найефективніших у світі, вона «не герметична».
Зовнішній рівень системи оборони Ізраїлю, що називається Arrow 2 і 3, спеціально розроблений для захисту від балістичних ракет великої дальності шляхом їхнього перехоплення за межами земної атмосфери.
Arrow вперше був використаний у бойових діях під час поточної війни, коли він успішно збив балістичні ракети, що наближаються, від підтримуваних Іраном хуситів. Він також допоміг заблокувати квітневу атаку з боку Ірану.
Другий рівень оборони відомий як «Проща Давида», його завдання — збивати важчі ракети та тактичні балістичні ракети на відстані від 100 до 300 км.
Система, яка була запущена у 2017 році, лише торік була застосована. Її ракети-перехоплювачі Stunner вразили кілька ракет, випущених із Гази, а також, як повідомляється, перехопили ракету «Хезболли», випущену минулого тижня по Тель-Авіву.
Ракетний удар Ірану по Ізраїлю 1 жовтня 2024 (відео)
Центральним елементом ППО Ізраїлю є система «Залізний купол». Фінансована та розроблена спільно з американськими військовими, вона була введена в експлуатацію у 2011 році і відтоді перехопила тисячі ракет малої дальності, випущених ХАМАС та іншими палестинськими воєнізованими угрупованнями з Гази.
Під час конфлікту в секторі Газа 2021 року Армія оборони Ізраїлю заявила про перехоплення 90% ракет, випущених ХАМАС та іншими бойовиками.
Аналітики стверджують, що висока ефективність «Залізного купола» багато в чому обумовлена складним радаром платформи, доповненим додатковими можливостями штучного інтелекту. Це дозволяє йому за лічені секунди розпізнавати, які ракети, що наближаються, в радіусі приблизно 70 км, швидше за все, нешкідливо впадуть на відкритій місцевості, а які можуть завдати шкоди цивільним особам або військам.
Це також дозволяє заощаджувати обмежені запаси ракет-перехоплювачів «Тамар», вартість яких становить десятки тисяч доларів за одиницю.
Система Iron Dome, яка часто називається C-Dome, розміщена на корветах ВМС Ізраїлю. Вона успішно збила ударні безпілотники, випущені по ізраїльських об'єктах у Червоному морі бойовиками-хуситами, що підтримуються Іраном, а також випущені «Хезболлою» по середземноморських газових вишках.
«Логіка системи полягає в тому, що один рівень підтримує інший», — сказав Яаков Лаппін, ізраїльський військовий аналітик.