Facebook Pixel

Саміт миру в Швейцарії закінчився — про що домовились лідери 92 країн

На Формулу миру президента Володимира Зеленського та її втілення шляхом самітів миру покладається вирішальна роль у майбутніх перемовинах із росією. У кращому випадку Формула має стати візією, як світ бачить закінчення війни.

Саміт миру в Швейцарії 15-16 червня став першим зібранням представників найвищого рівня: 57 голів держав, 29 міністрів і 6 представників — усього 92 країни (93-тя — Колумбія — не доїхала) та 8 організацій.

The Page розповідає про головні досягнення та виклики Саміту миру в Швейцарії.

Чим закінчився Саміт миру в Швейцарії для України

Українська формула миру – документ із 10 пунктів, який передбачає можливість закінчення війни на умовах України.

У спільній заяві, підписаній 16 червня 80 з 92 країн-учасниць саміту, йдеться, що «повага до територіальної цілісності і суверенітету всіх держав» буде «служити основою» для вирішення конфлікту з росією.

Вже вночі 17 червня Ірак і Йорданія відкликали свої підписи, і країн-підписантів стало 78.

На визнанні територіальної цілісності України наголосив і Володимир Зеленський після підписання спільного комюніке.

Виступ Президента України на другому пленарному засіданні Глобального саміту миру. Фото: ОП

Виступ Президента України на другому пленарному засіданні Глобального саміту миру. Фото: ОП

Головними пунктами порядку денного цього саміту стали три:

  • ядерна безпека: атомні електростанції, включно із ЗАЕС (тимчасово окупована рф), мають бути під контролем України та наглядом МАГАТЕ. Будь-яке використання ядерної зброї є неприпустимим;
  • продовольча безпека та забезпечення вільного судноплавства: «доступ до морських портів на Чорному та Азовському морях є надзвичайно важливими»;
  • обмін військовополонених всіх на всіх, повернення всіх українських дітей і цивільних осіб.

Які країни не підтримали фінальне комюніке

Саудівська Аравія, Індія, Бразилія, Південна Африка, Таїланд, Індонезія, Мексика та Об'єднані Арабські Емірати серед країн-учасниць саміту щодо миру в Україні, які не підписали підсумкове комюніке. Усього 12 країн не підписали заяву. Але чому?

QuoteКілька названих країн є ключовими регіональними гравцями: Бразилія та Мексика – Латинська Америка, Саудівська Аравія та ОАЕ – Близький Схід, ПАР – Африка, Індонезія – Океанія, Індія – ключовий світовий гравець (член G7). Більше того, усі вони є країнами Глобального Півдня.

Відповідь потрібно шукати в позиції двох країн, які цей саміт не відвідали, — Китаю та росії. Якщо росіян ніхто не запрошував, то перед китайцями розпинались як могли, але вони вирішили відкрито ставити палки в колеса Формулі миру.

Усі ці країни також мають широку співпрацю з росією та Китаєм. Індія, ПАР, Бразилія, ОАЕ є членами БРІКС — альянсу, в якому росіяни з китайцями марять спільною валютою та поваленням гегемонії Заходу вже майже 20 років. Усі ці країни мають серйозні торговельні відносини з Китаєм та росією.

Як Китай із росією грають проти Формули миру

Але не потрібно думати, що це виключно проросійські гравці. У такому реально запідозрити можна лише Бразилію, президент якої відкрито підтримав китайські 12 пунктів «Позиції Китаю щодо політичного вирішення української кризи» замість нашої Формули миру. Ба більше, від Бразилії на саміті у Швейцарії був лише спостерігач.

Своєю чергою, від Індії приїхав прем’єр Моді – це дуже важливо на мові дипломатії. Інші «опозиційні» були представлені міністрами або представниками адміністрацій.

Але навіть Бразилія не насмілилася повністю проігнорувати Саміт миру. Із важливих гравців це зробив лише Китай.

Quote«Я думаю, що Китаю тут немає, оскільки путін попросив їх не приїжджати і вони дотримали слова. Я вважаю, що це говорить про позицію Китаю відносно війни в Україні і на це потрібно звернути увагу», – заявив Джейк Салліван, радник із нацбезпеки президента США.

Росіяни та китайці намагаються активно працювати серед країн Глобального Півдня, аби ті, як мінімум, не підтримували українські Формулу миру, а краще виступали за 12 пунктів Китаю, тобто за замороження війни на користь рф.

Чи може Формула миру привести до миру в Україні

QuoteГолова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що для досягнення миру в Україні потрібен час: «(Швейцарський саміт) не був мирними переговорами, тому що путін несерйозно ставиться до припинення війни, він наполягає на капітуляції, він наполягає на передачі української території – навіть тієї території, яка сьогодні не окупована».

До цього Володимир Зеленський заявляв, що хоче представити план російському представнику на другому і останньому саміті, підготовка до якого займе «місяці, а не роки».

Важливо, що на саміті провідні європейські лідери чітко висловили свою позицію щодо останніх вимог путіна, як безглуздих. Розуміння, що єдиний адекватний варіант миру пропонує Україна, є вкрай важливим.

У свіжому інтерв’ю канцлер Німеччини Олаф Шольц сказав, що завершення війни вирішуватиметься на наступному саміті миру вже за участі росії. А голова МЗС Швейцарії Ігнаціо Кассіс заявив про можливість проведення другого саміту миру вже у найближчі п'ять місяців.

Але важко повірити, що за п'ять місяців, без великих зустрічей на рівні керівників держав, члени цього саміту зможуть домовитись про інші сім пунктів.

Нагадаємо, що саме ці три пункти були обрані для Саміту миру в Швейцарії, бо вони найкраще відгукуються всім учасникам саміту, але навіть тут консенсусу не знайшли. Тоді що казати про такі пункти, як виведення усіх російських військ із України чи виплату репарацій?

До того ж ми ще не знаємо, наскільки спроможний Китай із рф реально активізувати Глобальний Південь проти України. Тому перспективи Формули миру, попри крок вперед у Швейцарії, поки що залишаються туманними.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉