Facebook Pixel

Що отримала Україна від зустрічі G7 — головні результати

Лідери країн «Великої сімки» зібралися на саміті в Італії, який проходить 13-15 червня. Попри заплановані три дні заходу всі найважливіші події сталися в перший день, а саме зустріч всіх лідерів, розмови про Україну та Газу та підписання головних документів.

Серед запрошених гостей цього разу були Папа Римський Франциск, король Йорданії, лідери Індії, Бразилії, Аргентини, Туреччини, ОАЕ, Кенії, Алжиру, Тунісу та Мавританії, яка головує в Африканському Союзі.

The Page розповідає про головне з саміту G7 в Італії.

Безпекова угода на 10 років між США та Україною

Сполучені Штати стали 17-ю країною, яка уклала такий договір. Володимир Зеленський назвав цю угоду, розраховану на 10 років, «історичною».

На спільній пресконференції президентів США та України Джо Байден почав зі слів, що тривалий мир для України має бути підкріплений здатністю країни захищати себе зараз і стримувати майбутню агресію в будь-який час.

Джо Байден заявив, що безпековий пакт зробить Україну «сильною, стійкою і витривалою». Війна, що розв’язана росією, стала випробуванням для світу, сказав президент США на спільній пресконференції, додавши, що путін «не може нас перечекати. Він не може нас розділити».

Що передбачає угода між Україною та США

Володимир Зеленський і Джо Байден на саміті G7 в Італії. Фото: ОП

Володимир Зеленський і Джо Байден на саміті G7 в Італії. Фото: ОП

Офіційний текст угоди опублікував Білий дім. Серед головних пунктів документа такі:

Посилення обороноздатності:

  • США посилюватимуть обороноздатність України через постійну військову допомогу, включаючи сучасне озброєння, навчання та матеріально-технічну підтримку;
  • зосередження на модернізації ЗСУ відповідно до стандартів НАТО та підвищенні оперативної сумісності з союзниками по Альянсу.

Довгострокові зобов'язання у сфері безпеки:

  • угода підкреслює довгострокову відданість США безпеці, суверенітету та територіальної цільності України;
  • забезпечення постійної підтримки для стримування та реагування на потенційні агресії, насамперед з боку росії – тренування українських військових, спільні маневри, збільшення взаємозв’язків оборонної індустрії;
  • поглиблення співпраці у сфері кібербезпеки.

Економічна та гуманітарна допомога:

QuoteТакож США очікує реформ від українського уряду. Головні пункти тут класично без змін: судова реформа, розбудова антикорупційних інституцій зі згадкою САП і НАБУ. Згадується й потреба прийняття стандартів НАТО у всіх можливих сферах.

Окремо обіцяють допомогти з модернізацією Повітряних сил ЗСУ, включаючи роботу «над закупівлею ескадрилій сучасних винищувачів, забезпеченням, озброєнням та відповідною підготовкою (включаючи, але не обмежуючись, багатоцільові літаки F-16)».

QuoteОдним із кумедних пунктів безпекової угоди є, здається, натяк на Будапештський меморандум: «Будь-які розбіжності у поглядах або спори щодо тлумачення або застосування цієї Угоди вирішуються лише шляхом консультацій між Сторонами і не можуть бути передані для врегулювання до будь-якого національного або міжнародного суду, трибуналу чи іншого подібного органу або будь-якої третьої сторони».

До речі, західні та українські медіа вже встигли налякати, що за бажання наступний президент США може розірвати угоду з Україною, натякаючи на можливу перемогу на виборах Дональда Трампа.

Кредит на $50 млрд для України за рахунок російських заморожених активів

G7 домовилась про надання Україні кредиту в $50 млрд на бюджетні, військові, відновлювальні та гуманітарні цілі. Гроші будуть підкріплені майбутніми надходженнями від заморожених російських активів.

Активи росії залишатимуться заблокованими, поки Москва не припинить війну проти України і не відшкодує завдані нею збитки – йдеться у заяві G7.

Високопоставлений представник адміністрації Байдена заявив FT, що угода передбачає створення «кредитного синдикату», до якого увійдуть кілька кредиторів, щоб «розділити ризики», але точні частки від $50 млрд для кожної країни ще не узгоджені.

Також західні чиновники заявили: угода про надання додаткової підтримки Україні з використанням заморожених активів говорить, що лідери G7 залишаються єдиними у своєму захисті Києва, а також у своїх більш широких зовнішньополітичних пріоритетах на фоні виборів до Європарламенту та президентських перегонах у США.

росія, звісно, пообіцяла, що її відповідь на такі дії буде «болючою».

Безпекова угода між Україною та Японією

Фуміо Кісіда та Володимир Зеленський. Фото: ОП

Фуміо Кісіда та Володимир Зеленський. Фото: ОП

Прем’єр Японії Фуміо Кісіда на кілька годин випередив Джо Байдена і також підписав безпекову угоду з Україною.

Впродовж 2024 року Японія надасть Україні $4,5 млрд та підтримуватиме нашу державу протягом усього 10-річного строку дії угоди.

Документом передбачається допомога у сферах:

  • розвідки та кібербезпеки;
  • лікування поранених українських воїнів;
  • розбудова промислової бази із залученням приватних інвесторів і створення спільних підприємств;
  • повна підтримка Формули миру;
  • передача Україні нелетального обладнання;
  • IT та розмінування.

Це перша така угода з країною Тихоокеанського регіону. Кращого союзника в Азії у нас немає.

QuoteДо речі, про Китай. Володимир Зеленський заявив на пресконференції з Джо Байденом: «У мене була телефонна розмова з лідером Китаю. Він сказав, що не буде продавати жодного озброєння росії. Ми побачимо, але він мені це сказав. Якщо він та людина, яку можна поважати, то він не буде цього робити. Він дав мені слово».

Велика Британія оголосила про нові санкції проти «тіньового флоту» росії

Британський прем’єр Ріші Сунак оголосив про виділення ще 242 млн фунтів стерлінгів на допомогу Україні під час зустрічі зі своїми колегами з Італії, Канади, Франції, Німеччини, Японії та США на саміті G7.

Нові санкції Британії зачеплять:

  • судна «тіньового флоту» путіна, які росія використовує для обходу санкцій для торгівлі російською нафтою
  • постачальників боєприпасів, верстатів і логістики з Китаю, Ізраїлю, Киргизстану і Туреччини, які підтримують російське військове виробництво
  • Московську фондову біржу та інші фінустанови росії

Що залишилось за межами війни

Найбільше голосних заяв саміту лунали саме зі згадуванням України, але було й кілька інших.

США, Канада та Велика Британія попереджають, що «росіяни роблять змову з метою вплинути на результати президентських виборів у Молдові 2024 року» і «мають намір підбурювати протести в Молдові, якщо проросійський кандидат не переможе». Вибори у Молдові мають відбутись 20 жовтня 2024 року.

Своєю чергою, господарку зустрічі – італійську прем’єрку Джорджію Мелоні – звинуватили у вилученні гарантії безпечних абортів з фінальної декларації G7. Президент Франції Емманюель Макрон навіть пожалівся, що «шкодує через це».

QuoteНа цьому пункті особливо наполягали Франція і Канада. Він мав на меті посилити домовленість, досягнуту членами G7 в Японії минулого року, про те, що вони гарантуватимуть «ефективний і безпечний доступ до абортів». Але журналісти подейкують, що для кабінету Мелоні це занадто «чуттєва» тема, тому її згодом прибрали.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉