Facebook Pixel

Як перемога України закінчить епоху імперії — Тімоті Снайдер

Тімоті Снайдер: чому Україна має перемогти? Фото: Wikimedia

Тімоті Снайдер: чому Україна має перемогти? Фото: Wikimedia

ЇПеремога України в повномасштабній війні з росією потрібна не тільки Києву, а й цивілізованому світові, підкреслює Тімоті Снайдер.

У своїй новій колонці під назвою «Навіщо світу потрібна українська перемога?» історик Єльського університету зазначає, що війна в Україні може стати такою, що покладе нарешті край епосі імперії.

The Page раніше вже цитувало думку Тімоті Снайдера про те, що росія має програти війну заради самої себе, а тепер пропонує ключові тези того, чому світ теж виграє від української перемоги та для чого вона йому необхідна.

Причина 1: зупинити звірства

Тімоті Снайдер: геноцид від росії — вже достатня причина бажати перемоги Україні. Фото: Генштаб ЗСУ

Тімоті Снайдер: геноцид від росії — вже достатня причина бажати перемоги Україні. Фото: Генштаб ЗСУ

Quote«Російська окупація є геноцидом. Усюди, де українці відвойовують територію, вони рятують життя та відновлюють принцип, що люди мають право не бути закатованими, депортованими та вбитими».

Причина 2: зберегти міжнародний правопорядок

Основа міжнародного правопорядку полягає в тому, що одна країна не може вдиратися до іншої та анексувати її територію, як це прагне зробити росія, пояснює Тімоті Снайдер.

Quote«Очевидно, що загарбницька війна росії є незаконною, але правопорядок не захищає себе сам собою», — зазначає історик.

Причина 3: закінчити епоху імперії

Quote«Це може бути остання війна, яка ведеться за колоніальною логікою, що іншої держави та народу немає. Але цей переломний момент досягається лише за умови програшу росії».

Причина 4: захистити мирний проєкт Європейського Союзу

Перемога України захистить проєкт ЄС — Тімоті Снайдер

Перемога України захистить проєкт ЄС — Тімоті Снайдер

Тімоті Снайдер підкреслює, що війна росії спрямована не лише проти України.

Загарбницьке вторгнення Кремля виступає проти ширшої ідеї, що європейські держави можуть мирно співпрацювати.

Quote«Якщо імперія переважає, інтеграція провалюється», — вважає історик.

Причина 5: дати шанс верховенству права в росії

Quote«Поки росія веде імперські війни, вона перебуває в пастці репресивної внутрішньої політики. Прийдешні покоління росіян могли б жити краще та вільніше, але тільки якщо росія програє цю війну».

Причина 6: послабити престиж тиранів

Тенденція до авторитаризму, з путінізмом як силою та моделлю вже стала символом цього століття, пише далі Тімоті Снайдер.

На його думку, поразка режиму Володимира Путіна від демократії змінить цю тенденцію.

Quote«Фашизм — це сила, і він дискредитується поразкою», — упевнений Снайдер.

Причина 7: нагадати, що демократія є кращою системою

Перемога України має нагадати нам усім, що демократія є кращою системою, аніж тоталітаризм і авторитаризм.

Українці, на думку історика, уже засвоїли ідею, що вони самі обирають собі лідерів.

Quote«Ризикуючи, щоб захистити свою демократію, вони нагадують нам, що всі ми маємо діяти, щоб захистити нашу», — додав Снайдер.

Причина 8: зняти загрозу великої війни у Європі

Quote«Протягом десятиліть сценарієм регіональної війни було протистояння з СРСР, а потім із росією. Перемога України усуває цей сценарій, роблячи неправдоподібним ще один російський наступ».

Причина 9: зняти загрозу великої війни в Азії

Останніми роками китайське вторгнення на Тайвань було провідним сценарієм глобальної війни, вважає Тімоті Снайдер.

За його словами, українська перемога навчить Пекін, що така наступальна операція є дуже дорогою й, найімовірніше, провалиться.

Причина 10: запобігти поширенню ядерної зброї

Поразка України тільки поглибить ядерну загрозу — Тімоті Снайдер. Фото: Pixabay

Поразка України тільки поглибить ядерну загрозу — Тімоті Снайдер. Фото: Pixabay

Тімоті Снайдер нагадує, що Україна відмовилася від ядерної зброї 24 жовтня 1991 року. Уже навесні 1992-го з території нашої держави вивезли всю тактичну ядерну зброю.

Але потім, у 2014 році, росія, ядерна держава, спочатку окупувала Крим та частину Донбасу, а потім, 2022-го, здійснила повномасштабне вторгнення, захопивши ще низку територій і намагаючись захопити Київ.

Quote«Якщо Україна програє, країни, які можуть створити ядерну зброю, відчують, що їм потрібно це зробити, щоб захистити себе», — пояснює історик.

Причина 11: зменшити ризик ядерної війни

Quote«Перемога України зменшує ймовірність двох основних сценаріїв війни за участю ядерних держав і загалом протидіє поширенню ядерної зброї. Ніщо так не зменшить ризик ядерної війни, як перемога України».

Причина 12: запобігти майбутнім війнам за ресурси

За словами Тімоті Снайдера, крім того, що російська ПВК, або група Вагнера, є послідовним виконавцем військових злочинів, ця сама група захоплює мінеральні ресурси насильством там, де тільки може.

Саме тому зараз на території України відбуваються запеклі бої в Бахмуті — люди Євгена Пригожина претендують на соляні шахти поблизу міста.

Причина 13: запобігти голоду

Перемога України сприятиме перемозі над голодом. Фото: Pixabay

Перемога України сприятиме перемозі над голодом. Фото: Pixabay

Перемога України також має гарантувати постачання продовольства та запобігти голоду в майбутньому. За словами історика, Україна годує більшу частину світу, тоді як росія погрожує використати цю їжу як зброю.

Quote«Як сказав один російський пропагандист, «голод — наша єдина надія», — пояснює Тімоті Снайдер.

Причина 14: прискорити перехід від викопного палива

Володимир Путін своїми загарбницькими діями демонструє загрозу, яку становить «вуглеводнева олігархія» для майбутнього, вважає історик Єльського університету.

Утім, саме його мілітаризація джерел енергії прискорила перехід світу до відновлюваних джерел енергії, і так триватиме, якщо росія програє.

Причина 15: утвердити цінність свободи

Українці мають усі підстави визначати свободу як свободу проти чогось — проти російської окупації, підкреслює Тімоті Снайдер.

Проте, на його переконання, українці нагадують усьому світові, що свобода насправді потрібна задля чогось: задля права бути людьми, якими вони хочуть бути в майбутньому, яке вони можуть допомогти сформувати.


Снайдер розповів, як сприяти перемозі України. Фото substack.com

Снайдер розповів, як сприяти перемозі України. Фото substack.com

Резюмуючи свою думку, Снайдер пише:

Quote«Я — історик політичних злочинів, і для мене особисто номер 1 — поразка «геноцидного проєкту», що триває, — була б більш ніж достатньою причиною бажати перемоги України. Але кожна з інших чотирнадцяти має величезне значення».

Кожна з них, як вважає експерт, дає ту можливість, якої бажають покоління планувальників політики, але майже ніколи не отримують.

Quote«Багато зроблено, але результату ми ще не побачили й не скористалися моментом», — зазначив Снайдер.

Він додав, що така «кон’юнктура» трапляється раз у житті, отже, її не можна марнувати.

Quote«Українці дали нам шанс перевернути це століття, шанс на свободу та безпеку, яких ми не змогли б досягти своїми силами, ким би ми не були. Усе, що ми маємо зробити, це допомогти їм перемогти», — підкреслив історик.

Він також закликав американців підтримувати звʼязок з обраними ними представниками влади, висловлюючи підтримку військової та гуманітарної допомоги Києву.

Quote«Широко поділіться цією публікацією. Вивісьте український прапор. Наклейте наліпку на свій комп'ютер. Купуйте та одягайте український мерч. У великих справах маленькі жести мають значення», — вважає Снайдер.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉