Facebook Pixel

Прогнози іноземних експертів: хто з них передбачив перебіг повномасштабної війни в Україні

В наближенні річниці повномасштабного вторгнення 24 лютого згадуємо, як від кінця 2021 року європейські та американські ЗМІ масово тиражували матеріали про нарощування сил російською армією з імовірними сценаріями.

З-поміж останніх зазначали, наприклад, падіння Києва за три дні, окупацію нових областей України та навіть застосування ядерної зброї.

The Page зібрав прогнози щодо вторгнення росії в Україну та проаналізував, які з них невдовзі справдилися. Росіяни теж робили свої «прогнози», але їх можна читати хіба що для розширення свідомості та з дисклеймером «обережно, пропаганда».


Прогнози щодо війни в Україні на листопад 2021 року: якими будуть наслідки

Одними з перших висловилися представники військових адміністрацій західних країн, а також їхні аналітики.

Прогнози Ніка Картера щодо війни в Україні. Фото: Getty Images

Прогнози Ніка Картера щодо війни в Україні. Фото: Getty Images

Так, уже колишній глава Збройних сил Великої Британії Нік Картер припустив (і частково мав рацію), що росіяни «не хочуть гарячої війни», «вони хочуть досягти своїх цілей тоншими способами», як-от провокуванням кризи мігрантів і відключенням газопостачання.

Генерал підкреслив, що росія є більшою загрозою для Східної Європи, ніж 8 років тому, і хоча він сподівається, що повномасштабної війни не буде, НАТО має бути готове.

Його думку не поділяв Майкл Кофман, директор російської програми в Центрі військово-морського аналізу США. Він запевнив:

Quote«Усе вказує на те, що вони серйозно готують масштабну військову операцію».

Крім того, оглядач The Telegraph Метью Лін попередив, що, хоча росія й може блефувати, все-таки не може бути сумніву, що на східному кордоні Європи між росією та Україною назріває серйозний конфлікт.

Він також заявив і мав рацію щодо того, що повномасштабна війна росії з Україною призведе до великої економічної кризи, подібної до світової кризи 2008 року. Лін прогнозував зростання цін на нафту та газ, колапс євро, зростання інфляції та закриття торговельних потоків через росію.

Прогнози Марка Галеотті щодо війни в Україні. Фото: ucl.ac.uk

Прогнози Марка Галеотті щодо війни в Україні. Фото: ucl.ac.uk

Політолог Марк Галеотті, утім, наголосив, що Кремль ще сам не знає, як діятиме. За його словами, росія не могла не знати, скільки 200-х повертаються з війни «на щиті» та які санкції чекають на агресора. Проте, на думку експерта, якщо Путін буде готовий зіткнутися з міжнародними санкціями, осудом і внутрішнім обуренням, вторгнення можливе.

Галеотті вважав, що для повномасштабної війни росії був необхідний на лютий такий рівень планування, якого просто не могло бути. І частка правди в його словах, з огляду на перебіг війни в Україні, виявилася значною.

Прогнози щодо війни в Україні на грудень 2021 року: яку роль зіграє Захід у війні, очікування та реальність

Прогнози Артіса Пабрікса щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia

Прогнози Артіса Пабрікса щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia

З початком зими 2021 року ситуація стала напруженішою. Наприклад, міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс уже тоді засудив тих, хто не продавав Україні зброю:

Quote«Ми граємо за сценарієм Кремля. У цьому немає нічого хорошого, і це аж ніяк не наближає нас до миру та безпеки».

Ґустав Ґрессель з «Європейської ради міжнародних відносин» зі свого боку вважав, що росія готується до серйозного вторгнення, але Путіна тоді ще можна було стримати трьома напрямками дій:

  • постачанням Києву летальної зброї;
  • відмовою від експлуатації «Північного потоку — 2»;
  • розміщенням додаткових сил на східному фланзі НАТО: у Польщі, Словаччині та Румунії.

Що, як ми знаємо, Альянс і зробив, але набагато пізніше, зміцнивши східний фланг НАТО тільки наприкінці весни 2022 року.

Американський аналітик Ян Бжезінський також попереджав, що ті, хто бачить у діях росії лише брязкання зброєю, ймовірно, припускаються тієї самої помилки, що й у 2008 році з нападом росії на Грузію та у 2014-му під час анексії Криму та окупації частини Донбасу.

Подібну паралель провів і японський експерт Нанає Хасегава. Він припустив, що росія може захопити всю Східну Україну під час Зимових Олімпійських ігор у Китаї з імовірністю 50%, адже влада рф неодноразово розпочинала війни саме під час цього заходу, зокрема, у Грузії у 2008 році та в Україні у 2014-му. У цьому експерт помилився.

Однак він був певною мірою правий у тому, що світова спільнота спочатку не надто переймалася ескалацією конфлікту. А також у тому, що, шантажуючи Європу газом і враховуючи зростання цін на нафту, росія перші місяці досить впевнено вела переговори із Заходом — у всякому разі до повних і всеосяжних санкцій він не був готовий. Пізніше, втім, ЄС наважився на ембарго на російську нафту, що вже призвело до дефіциту бюджету рф.

Прогнози щодо війни в Україні на січень 2022 року: вторгнення може зруйнувати росію

Прогнози Тімоті Снайдера щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia

Прогнози Тімоті Снайдера щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia

Історик Тімоті Снайдер зі свого боку 18 січня констатував:

Quote«Я не впевнений, що в Кремлі знають, що буде далі. Дійсно, я не впевнений, що з-поміж російських еліт є згода щодо того, що відбудеться далі».

Він написав, що не знає, чи вчинить росія напад на Україну, але підкреслив, що це може відбутися. Снайдер зазначив, що повномасштабна війна стане жахом для українців, адже цього разу страждання будуть більшими за втрати за останні 8 років.

Quote«Сили, які розгорнула росія, здатні завдати жахливих руйнувань. Але вторгнення в Україну також було б неймовірно дурним кроком росії», — пояснив історик.

За його словами, це буде дуже схоже на радянське вторгнення в Афганістан у 1979 році: спочатку воно здавалося успішним, а потім за кілька років призвело до руйнування системи. І цей прогноз, схоже, починає збуватися.

Снайдер також попереджав, що, хоча під час повномасштабної війни сили росії будуть чисельнішими, українська армія більш підготовлена, ніж у 2014 році.

Прогнози щодо війни в Україні на лютий 2022 року: чим керується Володимир Путін

У лютому 2022 року невизначеність лише набирала обертів, породжуючи нові тривожні припущення.

Прогнози Лоуренса Фрідмана щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia

Прогнози Лоуренса Фрідмана щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia

Почесний професор військових досліджень у Королівському коледжі Лондона професор Лоуренс Фрідман писав про те, що Володимиру Путіну важко знайти задовільний військовий чи політичний результат, тому, ймовірно, він дрейфуватиме кілька тижнів, після чого ухвалить рішення.

Утім, Фрідман попереджав, що велика військова операція ймовірніша за прорив у переговорах, проте російський наступ не розв'яже кризу. Крім того, хоча він і не вірив, що українці зможуть здолати російські сили, що їх перевали, професор зазначав, що вторгнення розлютить українців і навряд чи Київ піде на будь-які умови росії.

Фрідман вважав імовірнішою ескалацію військових дій на окупованих територіях Донбасу та навколо них, ніж наступ на Київ.

Натомість політолог Девід Роткопф зазначав, що Володимир Путін, подібно до Дональда Трампа, вважає себе майстерним і головним перемовником, який дотримується жорсткої лінії й упевнений, що його опоненти поступляться.

Quote«Він, здається, не усвідомлює: якщо він виконає свою погрозу (мої умови чи війна), війна буде для нього абсолютно руйнівною», — попереджав експерт.


Прогнози Карла Більдта щодо війни в Україні. Фото: Getty Images

Прогнози Карла Більдта щодо війни в Україні. Фото: Getty Images

Колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт 21 лютого зазначав, що аудиторія та актори театру Путіна не виглядають щасливими.

Quote«Тепер усе вказує на те, що росія вийде з Мінських угод і визнає свої маріонеткові республіки», – писав він у Twitter.

Кореспондент The Globe and Mail Марк Маккіннон також заявив 21 лютого, коментуючи засідання Радбезу росії:

Quote«Ну, маємо ще одну ескалацію. Путіну порадили визнати Донецьку та Луганську республіки в їхніх кордонах до 2014 року, включно з такими містами, як-от Слов'янськ, Маріуполь і Краматорськ, які зараз перебувають під контролем України».

Уже згаданий вище міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс заявив 23 лютого, що наступні кілька днів будуть вирішальними, коли Путін перевірятиме реакцію Заходу на визнання ним окупованих територій Донбасу «незалежними республіками».

Quote«У них буде невеликий період для розвідки та роздумів, що робить Захід і що планує Захід. Вони оцінять наші відповіді. І якщо ці відповіді не будуть достатньо сильними чи переконливими, наступним етапом будуть нові інциденти на де-факто українському кордоні», – зазначив міністр.

Прогнози щодо війни в Україні на березень 2022 року: навіщо Кремль пропонує Україні переговори та коли він упаде

Після повномасштабного військового вторгнення повідомлення від знавців військової справи були розмаїтими.

Пьотр Ґрохмальський, директор Інституту стратегічних досліджень Академії військового мистецтва у Варшаві, заявив, що росія хоче втопити Україні в крові, час від часу пропонуючи припинити масові вбивства, якщо Київ піде на її умови.

Також він вважав, що в разі якщо путін зав'язне у війні в Україні, у Кремлі відбудеться палацовий переворот і його голова полетить.

Прогнози Роберта Брінклі щодо війни в Україні. Фото: linkedin.com

Прогнози Роберта Брінклі щодо війни в Україні. Фото: linkedin.com

Роберт Брінклі, колишній посол Великої Британії в Україні, 18 березня зазначив, що не варто чекати на прорив у переговорах між Україною та росією.

Він також не вірив у те, що над Україною закриють небо, адже, хоча Будапештський меморандум й обіцяв захистити територіальну цілісність України, він не передбачав конкретних зобов'язань США, росії, Великої Британії та Франції перед Києвом.

Щодо можливих переговорів між росією та Україною, на думку посла, обидві сторони не готові до них, адже намагаються покращити свої позиції на фронті.

Німецький публіцист Вінфрід Шнайдер-Детерс – один із небагатьох експертів, який сприймав переговори між росією та Україною як спробу «замилити очі».

За його словами, такі переговори були обманним маневром Володимира Путіна, аби Захід втратив пильність і сподівався на мир, водночас припинивши постачати зброю Україні. Крім того, Кремль намагався виграти час для нової атаки, проваливши першу спробу наступу. Детерс також вважав, що війна росії та України триватиме ще дуже довго.

Прогнози Френсіса Фукуями щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia

Прогнози Френсіса Фукуями щодо війни в Україні. Фото: Wikipedia

Американський філософ і політичний економіст Френсіс Фукуяма писав 10 березня, що росія вже прямує до поразки в Україні, адже її військове планування виявилося некомпетентним.

Експерт зазначав, що таке планування було засноване на хибному уявленні про те, що українці зустрінуть російське військо з прихильністю, а українське — одразу буде розбито.

Саме тому російські окупанти замість додаткових боєприпасів і провізії брали із собою парадну форму для переможного маршу по Хрещатику.

На думку Фукуями, на росію чекає раптовий і катастрофічний крах, коли армія на полі бою втратить моральний дух, не зможе отримувати підкріплення та вийти з оточення.

Quote«Це принаймні може відбутися на півночі. Наразі росіянам краще на півдні, але ці позиції буде важко зберегти, якщо північ зазнає краху», — підкреслював експерт.

Ще один сценарій під час телемарафону в першій половині березня 2022 року окреслив журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв: на його думку, росія спробує заморозити війну.

Оголосити про її закінчення Путіну буде складно, оскільки тоді стане точно відома кількість загиблих в Україні російських військових.

Прогнози щодо війни в Україні на квітень 2022 року: коли закінчиться війна та від чого залежатиме її результат

Прогнози Річарда Вайца щодо війни в Україні. Фото: hudson.org

Прогнози Річарда Вайца щодо війни в Україні. Фото: hudson.org

Наприкінці квітня 2022 року директор центру військово-політичного аналізу в Гудзонівському інституті Річард Вайц заявив, що вступ України до НАТО мав би значний вплив на її відновлення після війни.

Водночас її результат, на думку аналітика, залежатиме не від санкцій чи пропозицій доєднатися до Альянсу, а від здатності Києва зупинити російське вторгнення у військовий спосіб.

А раніше згадуваний голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі додав, що війна росії та України триватиме роками.

Quote«Не знаю, чи можна говорити про десятиліття, але кілька років – це вже точно», — зазначив він.

У глобальний конфлікт, на його думку, протягом тривалого часу будуть втягнуті США, НАТО, Україна та всі їхні союзники та партнери.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉