Facebook Pixel

Росія вже зруйнована: як Путін побудував крихкий фашизм та чого хоче досягти анексією

Російська держава вже фактично пала, а першим кроком до її падіння стала розбудова Володимиром Путіним фашистської політичної системи.

Таку думку у статті для The Hill висловив професор політології в Університеті Рутгерса в Ньюарку Олександр Дж. Мотиль, що спеціалізується на питаннях України, росії та СРСР, а також теоріях націоналізму та імперіалізму.

Путін сам побудував крихку систему, яка тепер руйнується

Путін збудував у росії крихкий фашизм. Фото: Getty Images

Путін збудував у росії крихкий фашизм. Фото: Getty Images

Кривавий лідер рф проробив кропітку роботу з побудови такої системи, зосередженої на культі його особистості як непогрішимого «мачо-лідера», пише Мотиль.

Хоча з боку здавалося, що така система ефективно працює, насправді соліпсистський фашизм Путіна був нежиттєздатним, підкреслює професор.

Quote«Це ґрунтувалося на здатності Путіна демонструвати молодість і енергійність, якості, які неминуче слабшали з віком», — пояснює Мотиль.

За словами автора матеріалу, методи правління кривавого лідера рф також посилили боротьбу між елітами, побудову бюрократичної імперії, системну корупцію та індивідуальне перекидання грошей.

Всі ці процеси потрошили державу та перетворили її врешті на крихку оболонку, зробивши з економіки джерело особистого збагачення для конкуруючих еліт.

Quote«Не дивно, що розхвалена військова модернізація держави обернулася крахом», — зазначив професор.

На Путіна злі як прихильники війни, так і прихильники миру

Генерали, ФСБ та оточення злі на Путіна. Фото: Getty Images

Генерали, ФСБ та оточення злі на Путіна. Фото: Getty Images

Держава Володимира Путіна вижила, тому що російські еліти, як і більшість росіян, вважали зручним вдавати, що все добре і що росія знову стала великою.

Quote«Ця ілюзія розвалилася після ідіотського рішення Путіна піти на швидку, переможну, маленьку війну з Україною», — підкреслює автор статті.

За його словами, війна завдала великого удару по росії з трьох причин:

  • військові виявилися бездарними;
  • політикам бракувало чіткого плану того, чого вони сподівалися досягти;
  • економіка пішла в повільний віковий занепад в результаті західних санкцій та нестримного розкрадання елітою обмежених ресурсів.

Саме повномасштабна війна в Україні стала іскрою, яка розпалила пожежу, що може знищити російську державу, адже Путін стрімко втрачає легітимність як усередині країни, так і за кордоном.

Мотиль пояснює, що зараз на президента рф гніваються одразу кілька елітарних груп:

  • ФСБ рф розлючені на Путіна за те, що він звинуватив їх у військовому фіаско;
  • генерали злі, що війна руйнує збройні сили росії;
  • провоєнна фракція в політичній еліті звинувачує його в тому, що він був занадто м'яким;
  • фракція прихильників миру звинувачує його в тому, що він занадто жорстким.

Союзники втрачають повагу до Путіна та росії

Союзники відвертаються від Путіна. Фото: Getty Images

Союзники відвертаються від Путіна. Фото: Getty Images

Водночас втрачають повагу до Володимира Путіна й іноземні союзники росії: на нещодавньому саміті Ради глав держав Шанхайської організації співробітництва в Самарканді Путіну довелося публічно виправдовувати свої дії в Україні перед китайським лідером Сі Цзіньпіном.

Останній не приховував, що росія стала молодшим партнером у їхньому псевдоальянсі.

Мотиль підкреслив, що як Сі, так і прем’єрміністр Індії Нарендра Моді захищали територіальну цілісність Казахстану, країни, яку російські імперіалісти на зразок Путіна давно прагнули захопити.

Крім того, на прийомі, який Сі Цзіньпін відкрито проігнорував, президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган скористався нагодою для фото, щоб показати себе сидячим над Путіним — сигнал, який не міг пропустити жоден кремлінолог, підкреслює професор.

Додає образи до травми й те, що президент Киргизстану запізнився на зустріч з Путіним.

Що думають росіяни про Путіна

Росіяни масово тікають з країни через мобілізацію.

Росіяни масово тікають з країни через мобілізацію.

За словами Мотиля, російське населення також, здається, все більше усвідомлює зменшення авторитету та легітимності президента, адже початковий ентузіазм війни помітно зменшився, солдати теж деморалізовані та звинувачують у своїх бідах керівництво.

Quote«Схоже, виник збройний рух опору, який активно підпалює призовні пункти та пускає з рейок потяги. Telegram-канал, який обслуговує російських партизанів, дає інструкції щодо вбивства чиновників. Місцеві еліти по всій росії вимагають відставки Путіна», — пише автор матеріалу.

Він нагадує, що, коли 21 вересня президент рф оголосив про часткову мобілізацію резервістів, тисячі людей вийшли на вулиці та протестували, а десятки тисяч раптом усвідомили, що війна прийшла до них додому.

Потоки людей, що залишають країну, лише збільшаться, коли росіяни усвідомлять, що секретний пункт у заяві Путіна передбачає призов до 1 млн осіб, підкреслює Мотиль.

Росія втрачає контроль над армією та мобілізує пенсіонерів

Російська мобілізація може обернутися громадянською війною. Фото: Getty Images

Російська мобілізація може обернутися громадянською війною. Фото: Getty Images

За словами політолога, найбільш яскравою ознакою неспроможності держави є втрата контролю над силами примусу, адже російська армія дедалі частіше відмовляється воювати.

Це призвело до ухвалення репресивних законів, які передбачають тюремний термін за здачу в полон.

Показовим є й те, що рф мобілізує пенсіонерів, підлітків-випускників військових академій, найманців і запеклих злочинців.

Quote«Жодна з цих груп не може воювати з переконливістю чи ентузіазмом, а злочинці, швидше за все, повернуть зброю проти офіцерів, які вважають їх гарматним м’ясом», — вважає Мотиль.

Хоча поряд з неефективними та некомпетентними державними збройними силами існують дві приватні армії (група Вагнера у 8 тис. найманців і близько 12 тис. чеченських бойовиків під керівництвом Рамзана Кадирова), це не допоможе Путіну.

Політолог зазначає, що голова групи Вагнера Євген Пригожин прагне стати наступником Путіна, тоді як Кадиров напевно вдарить свого господаря ножем у спину, коли прийде час.

Крім того, Кремль почав формувати неросійські батальйони, які, як показує історія, часто перетворюються на ядра майбутніх армій, а це вже крок до громадянського конфлікту і навіть громадянської війни.

Ймовірність розпаду росії наближається до 100%

Заходу варто підготуватися до краху рф

Заходу варто підготуватися до краху рф

Єдиний шлях росії врятуватися — усвідомити, що вона більше ніколи не стане «великою» та почати перебудову, резюмує професор.

Quote«Фашистська російська держава зазнала краху. Все, що залишилося зробити, це російським елітам і масам взятися за реструктуризацію рф та встановлення постпутінського режиму», — підкреслює Мотиль.

За його словами, більшість сусідів росії знають, що ймовірність розпаду російської держави наближається до 100%.

Quote«Нервовій західній еліті, яка досі вважала за краще ігнорувати цю можливість, було б добре підготуватися до кривавої смерті великої держави».

Путіну занадто довго брехали

Путін хоче виторгувати собі анексовані землі. Фото: Getty Images

Путін хоче виторгувати собі анексовані землі. Фото: Getty Images

Колумніст, письменник та колишній головред журналу Time Девід фон Дреле у своїй колонці для The Washington Post також зазначає, що Володимиру Путіну занадто довго брехали оточення та союзники, говорячи йому те, що він хоче чути.

Quote«Підлабузництво – це прокляття авторитарних режимів. Володимир Путін так довго мав таку владу, що всі потоки інформації стали забрудненими», — підкреслює він.

Але рано чи пізно авторитарний лідер приймає справді погане рішення, яке витягує реальність із в’язниці брехні, і для Путіна таким поганим рішенням стало повномасштабне вторгнення в Україну, пише автор.

Не вся росія така дурна, вважає Дреле, але з росіянами, які розуміли, що Україна буде опиратися, Захід її підтримає, а цивільні резерви рф не готові до повномасштабної війні — Путін не радився.

Quote«Усе, що чув вождь, — це низьке відлуння його власних хибних уявлень», — підкреслює автор статті.

Те, що Путін тепер звинувачує підлабузників, яких він створив, за те, що вони не змогли підібрати реальність відповідно до його ілюзій, було передбачуваним, зазначає він.

Захід може піти на угоду з Путіним, але це виправдає злочини рф. Фото: Getty Images

Захід може піти на угоду з Путіним, але це виправдає злочини рф. Фото: Getty Images

Анексія українських територій та мобілізація в росії натякають, що Путін, схоже, може завершити свою невдалу війну затвердженням захоплених територій за рф. Він навіть може спробувати полегшити санкції для рф, припинивши бойові дії та намагаючись залишити собі анексовані землі.

Водночас Дреле попереджає, що угода, яка закріпить зміну кордонів росії, винагородить вбивчу поведінку Кремля, хоча у може допомогти відновити стабільність в Європі, яку поглинає криза, та відбудувати Україну швидше.

Подякувати 🎉