Facebook Pixel

Слона ще не розтоптано. Як росія перетворюється на Іран, поки телевізор перемагає холодильник

Колаж The Page

Колаж The Page

За майже два місяці широкомасштабного вторгнення до України росія втратила частину золотовалютних резервів, експорт коштовностей та продає нафту та акції за безцінь.

The Page зібрала головні тези дискусії «Російська економіка, іди наху*й», під час якої українські економічні експерти Сергій Будкін, Іван Угляниця та Євген Дубогриз розповіли, чому ще зарано ховати російську економіку, та які санкції вдарили по ній вже зараз та вдарять у 2023 році.


1

Золотовалютні резерви: втрати за 5 тижнів

Фото: Dmitry Rukhlenko/Alamy

Фото: Dmitry Rukhlenko/Alamy

За останні 5 тижнів падіння золотовалютних резервів рф оцінюють приблизно з $640 до 600 млрд, каже співзасновник та керуючий партнер FinPoint Investment Advisors Сергій Будкін. Значна частина (близько $300 млрд) — арештована.

Асоційований експерт в CASE Україна, ексзаступник голови департаменту Національного банку Євген Дубогриз навів інфографіку з трохи меншою прямою цифрою втрат, зате із виключенням арештованих активів:

Таким чином, з 25 лютого 22 року рф втратила від $20 до 40 млрд резервів, не рахуючи арешту половини активів.

2

З горілкою, але без прокладок та ліків

Мікс зображень Pixabay

Мікс зображень Pixabay

Найближчими роками у рф точно не закінчаться:

  • гроші (бо їх ще надрукують);
  • деякі базові продукти — хліб, рослинне масло, соль, гречка;
  • горілка та прості алкогольні напої (включно з пивом);
  • бензин;
  • меблі;
  • цигарки бюджетних сортів.

За словами Сергія Будкіна, економіка росії буде спрощуватися, адже послуги вже не будуть потрібні. Реклама, фінансові послуги, журналістика, ІТ, заклади громадського харчування — у нинішньому вигляді також вимруть. Будуть масові скорочення та закриття.

Щодо до того, що на росії вже закінчилося або закінчується, експерт наводить наступний перелік:

  • запчастини для авто;
  • ліки (хорошої якості);
  • долари у вільному обігу;
  • жіночі прокладки (більшу частину російського імпорту виробляє Польща);
  • міжнародні ринки капіталу (багатим росіянам вже обмежують інвестування, менш заможнім — депозити за кордоном — 50 тис. фунтів у Великобританії, 100 тис. євро — у ЄС);
  • побутова захищеність;
  • конвертований рубль.

Близько 35% імпорту продуктів харчування — це те, що нескоро буде доступне росіянам на території кремлівської держави.

3

«Холодильник почав чинити опір»

Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

Щодо того, як зараз впливають санкції на росіян, Євген Дубогриз підкреслює, що нафтове ембарго має значення, але не менш важливим є й удар по споживанню.

З економічної точки зору санкції на простих росіян діють не менш ефективно, бо це зменшує можливість воювати, виробляти зброю, забезпечувати логістику.

Quote«Телевізор поки перемагає холодильник, але холодильник почав чинити відчайдушний опір», — підкреслює Сергій Будкін.

Подорожчання базових продуктів ми бачимо більше ніж вдвічі по деяких позициях з 2020 року:

  • цибуля — з 30 до 80 рублів/кг
  • морква — з 35 до 80 рублів/кг
  • капуста — з 30 до 100 рублів/кг
  • томати — зі 150 до 250 рублів/кг
  • огірки — зі 160 до 280 рублів/кг
  • гречка — з 85 до 110 рублів/кг
  • цукор — з 50 до 100 рублів/кг
  • молоко — з 75 до 100 рублів/кг
  • борошно — з 40 до 80 рублів/кг
  • картопля — з 30 до 100 рублів/кг

Будкін додає, що санкції, повʼязані зі споживанням, треба тримати як найдовше. За його словами, це руйнує соціальний контракт умовний росіян з владою аля-Сингапур:

Quote«Ви жертвуєте свободами, а ми вам — безпеку, духовне «підгодовування» по телевізору та невеличке, але постійне економічне покращення».

Експерт ринку інвестицій Іван Угляниця також підкреслив, що споживання — це велика база соціального контракту та релігійної бази в рф:

Quote«Велика частка доходів бюджету — це непрямі податки на споживання. Росія перестає мати доступ до якісних товарів та матеріалів — це все був імпорт. Попри всі заяви, які були про все це імпортозаміщення, це була пустота — нічого такого не відбувалося».
4

Нафта, метали, курятина та озброєння

Мікс зображень Pixabay

Мікс зображень Pixabay

У більш довгостроковій перспективі у сфері експорту страждатимуть нафта, газ, метали та озброєння, а також продукція сільського господарства. У 2021 долі експорту виглядали так:

Наразі та у 2023 році ситуація буде наступна:

До кінця року доля сільського господарства зросте, але вже наступного року на нього чекають проблеми, каже Сергій Будкін.

Щодо того, які проблеми вже почалися на росії та які чекають на неї у 2023 році, ми побачимо наступну картину:

  • експорт коштовностей для рф перекритий повністю (кожний 20 долар від експорту надходив від продажу коштовностей компанією «Алмазы России — Саха», чий курс акцій впав удвічі навіть за офіційними даними біржі в рф);
  • логістична ізоляція (захід у порти рф став економічно невигідним);
  • експорт сільськогосподарської продукції з рф має сильно впасти у 2023 році, коли вже не буде:
  1. елітного насіння з-за кордону;
  2. якісної великої рогатої худоби, адже елітних биків на розведення також імпортували з-за кордону;
  3. курятини хорошої якості, адже племінних квочок рф також імпортує (90% всіх квочок розводять чотири компанії — три американські, одна британська, і вони цей імпорт зупиняють);
  • експорт металів вже падає та у 2023 році впаде сильно, якщо не катастрофічно, аже він також підпадатиме під санкції, і тут не допоможе навіть Китай, бо він є прямим конкурентом рф із надлишковими потужностями, й має всі шанси повністю витіснити рф з ринку;
  • постраждає експорт озброєння — за підсумками 2021 року, рф продала його на $30 млрд, але контрагенти вже відмовляються від закупівель у 2023 році, а низка країн заявила про ембарго, наприклад, Греція, що була у ТОП-10 покупців.
Quote«Найголовніше те, що російська зброя показала, що не видає тих результатів, які вони рекламують на виставках. Крім того, незалежно від результатів бойових дій зараз, росії потрібно буде переозброюватися, тому експорт зменшиться у 2023 році», — каже Будкін.
  • нафтове ембарго буде в тому чи іншому вигляді, але вже зараз нафта торгується у 35-40% від дисконту.
Quote«Тут зіграла роль сланцева нафта з США, а також ще вплине те, що Штати врешті вмовлять якусь з великих держав збільшити продаж енергоносіїв так, аби світові ціни трохи впали», — підкреслює експерт.

Іван Угляниця також упевнений, що на рф очікує енергетичне ембарго:

Quote«Це вже напряму вдарить по доходах, валютних надходженнях, а більше суттєвих доходів у рф немає. Якийсь бан має бути впроваджений, їх чекає поступовий сплин довгострокових контрактів, які далі вже не продовжать».

Він також підтвердив неможливість або суттєве зменшення продажів — зараз або вже скоро — металу, сільгосппродукції, дорогоцінних металів, нафтопродуктів — через непрямі санкції, коли великі компанії відмовляються купувати «брудну нафту»:

Quote«Компанії не хочуть мати справу, як і цивілізовані країни, з брудною кривавою нафтою і металами».
5

Росія на шляху до долі Ірану

rf-iran.jpeg

РФ у контексті дії санкцій на державу та простих громадян матиме багато спільного з Іраном. Мова йде про наступні наслідки:

  • помре більша частина сервісної економіки;
  • вже почали і будуть надалі вироблятися технологічно застарілі авто — євро ноль;
  • буде падіння товарного виробництва сільського господарства;
  • очікується подальше старіння політбюро та консервація еліти (у контексті рф-Україна війна йде між елітою середнім віком 64 роки проти 42 років);
  • еміграція економічно активного освіченого населення;
  • за рахунок нерівномірного падіння експорту та імпорту — короткочасне покращення платіжного балансу, адже рф ще продає енергоносії (але це ненадовго);
  • від 2 до 3 млн безробітних, яких, скоріше за все, вербуватимуть до армії;
  • ризик перевороту, який реалізують не ліберали, а повні «відморозки»;
  • прискорення демографічного зсуву вбік неросійського населення за рахунок появи більше дітей на Північному Кавказі та менше — на умовно словʼянських територіях через збіднення населення.
6

Фінансовий ринок практично вмер

Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

Фінансовий ринок росії практично помер. Таку думку висловив Іван Угляниця:

Quote«Щодо ринку розрахунків — існують два курси — один банківський, інший комерційний, який був десь 250-300 рублів за долар на початку березня, і це велика різниця з офіційним, в Україні вона — 9-10%».

Якщо говорити про акції, то іноземні відʼєднані розписки не торгуються, обʼєми впали десь у 10 разів. Центробанки, якісь державні інститути проводили викуп акцій, але це не допомогло. «Газпром», «Новатек» Сбєрбанк щось викупали, але акції виросли хіба що у Роснєфті, зазначив він.

Quote«Якщо дивитися на ціни, я б дивився на російські облігації, які торгуються біля 17% від номіналу, а раніше торгувалися більше 100% — із премією. Це говорить вже про дефолт фактично», — підкреслює експерт.

Все це повʼязано як з офіційними санкціями, так і з непрямими етичними санкціями, додав Угляниця:

Quote«Весь просунутий адекватний світ співчуває Україні, і, на мою думку значна частина санкцій так і працює — не тільки прямі санкції, а ті, що поверх санкцій — коврові».

Угляниця зазначає, що багато банків були ще превентивно відключені, а з ними — і вся повʼязана з банками інфраструктура — а це, в тому числі, літаки та танкери. Як приклад він наводить арешт російського танкеру Грецією, адже він належав підсанкційному банку.

7

Неймінг енд шеймінг: вихід компаній з рф

kreml-krovishcha.png

У пресі проходять суспільні обговорення з побоюваннями, що будуть швидко скасовувати санкції — але це буде важко зробити, вважає Угляниця. Адже великим компаніям все одно важко зрозуміти, які саме санкції діють. Це логістично важко.

Дубогриз, зі свого боку, зазначає, що іноземним компаніям стає невигідно співпрацювати з рф і в майбутньому, бо інші ринки для них більш цінні. Як приклад він навів вихід з росії компанії Decathlon після акції протесту в Австралії, коли компанія зрозуміла, що не готова втрачати ринок Австралії.

Експерт, відповідаючи на питання, як можна було б українцям сприяти виходу великих брендів з рф, каже, що в Україні — можна максимум затегати послів та написати знайомим і друзям за кордоном, щоб виходили на протести.

Quote«Але краще — самому працювати забезпечувати власний добробут, ми цим більше допоможемо економіці», — пояснив він.

Щодо контролю санкцій та того, що частина компаній повертається в рф після нібито виходу, він додав:

Quote«Тут єдиний вихід — моніторити: неймінг енд шеймінг, щоб компанія розуміла, що втрата цього ринку набагато менше болісна. Сотні людей займаються таким відстеженням».
8

Ховати економіку росії поки зарано

znimok-ekrana-2022-04-21-o-174529.png

Євген Дубогриз, попри всі фінансові втрати московії, попереджає, що «ховати» економіку рф ще зарано:

Quote«Дуже багато зараз превалює шапкозакидувальних настроїв — типу росії вже немає, санкції її задушать. Але слон ще не завалений, не те, що затоптаний».

За його словами, те, як Центробанк рф відреагував на санкції, говорить про те, що для них це було абсолютно неочікувано.

В якості відповіді на обмеження нічого нового не придумали, зазначив він: ввели валютні обмеження, транскордонні обмеження — гроші тепер не виведеш, конфіскацію рахунків, друк грошей.

Облікова ставка в рф тепер перестає бути монетарним інструментом — її задрали до 20% та змусили людей нести гроші в банки. Також ввели обмеження на зняття готівки, але такі, які не впливають на більшість росіян. Відбулося закриття всіх ринків, щоб росіяни не бачили шок на західних ринках.

Quote«Далі вже по класиці — примусові переговори, коли викликає центробанк банкіра й каже йому, як торгувати. Якщо ні — то нарікай на себе», — пояснив експерт.

В результаті таких дій паніка на російському фінансовому ринку вщухла.

Водночас Дубогриз підкреслив, що не треба недооцінювати ворога.

9

Час працює на Україну

ukraina-borda-gumenyuk.jpg

У середньому війни у сучасному світі тривають до року, і тут час працює на Україну.

За словами Сергія Будкіна, чим довше Україна тримається та обороняється, тим більше економічні санкції матимуть вплив.

Можливість перелому у війні економічно настане десь з липня 2022 року, коли санкції вдарять особливо помітно.

Quote«Паралельно з тим нашим буде легше воювати у зеленці та простіше нанести тактичні та, можливо, стратегічні поразки рф», — вважає експерт.

Наразі 15% падіння — то дуже багато для росії, підкреслив він. Те, що в України падіння більше — не показник, адже ми сподіваємося для зовнішню підтримку, якої в москви не буде.