Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 21 квітня.
Економіка
«Спецоперація» в Україні та введення санкцій, що відбулося через неї, за кілька днів скоротили статки російських мільярдерів у середньому вдвічі, підрахував журнал Forbes. Цього року до списку пройшли лише 88 мільярдерів – на 35 менше, ніж роком раніше.
Нова криза в російській економіці, спричинена санкціями, матиме низку подібностей із коронакризою, що ледь завершилася, дійшли висновку економісти ВШЕ. Важливою відмінністю між кризами будуть їхні наслідки. Якщо криза 2020 року спричинила тимчасове, хоча й сильне падіння ВВП, то тепер російська економіка частково ізольована, що позначиться на потоках капіталу, структурі й обсягах експорту та імпорту. За підсумками 2022 року глибина спаду буде схожа на 1998 рік, а вихід із кризи буде дуже млявим.
ВТБ повторив шлях Мінфіну й розрахувався за валютними боргами в рублях. Купон за доларовими єврооблігаціями на $52 млн банк виплатив двома траншами: $27 млн у рублях було направлено російським власникам паперів і резидентам «дружніх країн», а $25 млн, які належали інвесторам із «недружніх країн», виявилися заблокованими на спецрахунках. Щоб отримати гроші, інвесторам потрібно звернутися до влади своїх країн і попросити розблокувати заморожені російські активи.
Майже 200 тис. російських співробітників іноземних компаній, що пішли з ринку Росії, і далі отримують зарплату. Однак незабаром компанії можуть почати звільняти їх, вважають експерти.
Виробник тютюнової продукції Imperial Brand s (марки Davidoff, Gauloises, JPS, Fine, West) продав бізнес у Росії російським інвесторам. Через вихід із російського бізнесу на компанію чекає негрошове списання в розмірі 225 млн фунтів стерлінгів.
Глава МЗС ФРН Анналена Бербок заявила, що Німеччина поступово відмовлятиметься від купівлі російських енергоносіїв. Зокрема, до кінця року повністю відмовиться від імпорту нафти.
Фінський виробник суднового енергетичного обладнання Wartsila планує списати 200 млн євро, пов'язаних з активами та бізнес-операціями в Росії. Раніше Wartsila зупинила постачання, продажі, замовлення та торги в Росії.
Великі російські банки, які опинилися під блокувальними санкціями західних країн, не зможуть випускати картки китайської платіжної системи UnionPay, оскільки вона побоюється співпрацювати з ними через ризик вторинних санкцій. Після відходу Visa та Mastercard із Росії китайська UnionPay залишається одним із небагатьох варіантів для транскордонних платежів і переказів.
Видавання споживчих кредитів у березні знизилося на 61,5%: 440 тис. позик проти 1,14 млн у лютому.

Американський виробник побутової хімії й товарів для гігієни Procter & Gamble таки побачив ризик для свого бізнесу в Росії. Компанія вважає, що вести бізнес у країні зараз неможливо через санкції, збої постачань, обмеження для банків і грошово-кредитну політику.
Найбільша криптовалютна біржа світу Binance запровадила обмеження для користувачів із Росії з активами, що перевищують 10 тис. євро. Біржа визнала, що ці заходи потенційно обмежують звичайних громадян Росії, але наголосила, що зобов'язана обмежити послуги відповідно до п'ятого пакета санкцій ЄС.
Через вихід IKEA майже два десятки фабрик у Росії опинилися в кризі, оскільки втратили найбільшого покупця.
Санкції
Мінфін США ввів нові санкції проти Росії. До списку OFAC потрапили 29 осіб і 40 організацій, зокрема, голова правління банку «Откритіє» Михайло Задорнов, заступниця глави Банку Росії Ксенія Юдаєва, бізнесмен Костянтин Малофєєв і засновник IBS Анатолій Карачинський. До чорного списку також потрапив один із найбільших у Росії операторів дата-центрів із майнінгу криптовалюти BitRiver.
До SDN-list потрапили пов'язане з Малофєєвим Товариство сприяння російській історичній освіті «Царград» і афілійовані з ним структури, а також Транскапіталбанк та Інвестторгбанк. Санкції проти цих банків Вашингтон пояснив спробами російських компаній сформувати «глобальну мережу» щодо обходу введених проти Росії обмежень.
Так, Транскапіталбанк намагався співпрацювати з банками в Китаї та на Близькому Сході. Він пропонував проводити транзакції через власну систему інтернет-банкінгу як альтернативу SWIFT. Також цей банк є оператором послуг платіжної інфраструктури, яка надається новій платіжній системі Hello — її нещодавно зареєстрував ЦБ РФ.
Велика Британія внесла до списку санкцій 26 росіян і структур. Під обмеження потрапили голова РЖД Олег Білозеров, пресгенерал Міноборони Ігор Конашенков і дружина мільярдера Германа Хана, а з організацій – концерн «Калашников».
Санкції, що вводяться проти Росії, розроблено з огляду на мінімізацію збитків для світової економіки, йдеться в спільній заяві країн G7. Наголошується, що санкції зберігають для Росії доступ до продовольства, медикаментів і медичного обладнання.
Суспільство
Росіяни в I кварталі купили на 8,5% менше старих автомобілів, ніж рік тому. Експерти пояснюють падіння дефіцитом автомобілів, а також загороджувальними цінами в дилерів.

Кіпр позбавить громадянства ще чотирьох осіб, які потрапили під санкції Євросоюзу. Отже, кількість осіб, щодо яких запущено таку процедуру, досягне восьми.
Для збереження в Росії фільмів і серіалів компаній із «недружніх» країн влада має намір скористатися механізмом примусової ліцензії, тобто фактично конфіскувати їх.
Тенісна ATP засудила усунення росіян і білорусів від участі у Вімблдоні. Асоціація вважає, що тенісисти «змагаються як особистості», а не як представники держав. В Асоціації нагадали, що російським і білоруським гравцям, як і раніше, буде дозволено виступати на турнірах ATP під нейтральним прапором. Організатори Вімблдона зазначили, що будуть готові переглянути рішення, якщо геополітична ситуація до червня зміниться.
Держкомітет нацбезпеки Киргизстану закликав відмовитися від використання символіки Z під час святкування 9 Травня. «ДКНБ попереджає про відповідальність за дії, спрямовані на розпалювання міжнаціональної ворожнечі», – йдеться в повідомленні спецслужби.
Попри загальну тенденцію
Carlsberg Group, що оголосила про вихід із Росії, може продати пивоварну компанію «Балтика» конкуренту AB InBev Efes, підконтрольному турецькій Anadolu Efes. Efes має намір залишитися на російському ринку.
Іспанська компанія Inditex (бренди Zara, Bershka, Massimo Dutti, Oysho, Pull & Bear, Stradivarius) розраховує повернутися до Росії «якнайшвидше», коли дозволять обставини, повідомив її гендиректор.