Президент рф Володимир Путін 21 лютого, майже рівно через рік після повномасштабного вторгннення в Україну, звернувся до федеральних зборів росії. У промові він очікувано згадав «неонацистів», ненависть «київського режиму», «захист Донбасу», «загниваючий Захід», не обійшовся й без погроз ядерним озброєнням.
Путін, чиї плани на 2023 рік, як уже писав , не особило відрізняються від 2022, зібрав чергове бінго ненаукових антизахідних упереджень з російської пропаганди (бог, якого позбавляють гендеру, страшні одностатеві шлюби), антиукраїнських міфів (каральна операція, спроби України зробити ядерну зброю) і ще інших маразматичних речей, які українців лише розсмішили.
Російські пропагандистські ЗМІ тим часом пишуть, аби якось виправдати цей нафталіновий спіч, що промова їхнього диктатора «налякала німців». Втім, цивілізований світ сьогодні скоріше стежить за візитом Джо Байдена до Європи, який проголосив у Варшаві свою промову до річниці повномасштабної війни в Україні.
поговорив з експертами та запитав, на що розраховує Путін цією промовою? Посил його спічу був адресований лише внутрішній аудиторії, чи Україні та Заходу також? Це промова неадекватної людини чи він розуміє, про що говорить і навіщо?
Класичний Брєжнєв з диктаторською хворобою
Олександр Краєв, директор Програми «Північна Америка» Ради зовнішньої політики «Українська призма», у коментарі порівняв промову Путіна 21 лютого з таким собі «класичним Брєжнєвим пізніх років».
Експерт зазначає, що диктатор рф дійсно вірить у те, про що говорить, і насамперед спрямовує свої меседжі на внутрішню аудиторію. Путін розуміє, що йому потрібно підтримувати ті меседжі, які він до цього заклав у голови росіян.
Путіну потрібно підтримувати росіян у тому стані свідомості, в якому вони наразі перебувають, підкреслює Краєв, тобто у таких міфах:
- це Захід розпочав війну, росія ні на кого не нападала, росія все робить правильно;
- тільки з путіним росія зможе досягти того, чого має досягти;
- саме зараз вирішується доля майбутнього, і майбутнє має бути за росію;
- Україна намагалася виробити ядерну зброю, в Україні – самі нацисти.
Тобто, так, Путін насправді в це вірить. Він намагається це продовжувати доносити росіянам, щоб вони неухильно продовжували в це вірити. Тому насправді так, це повністю націлено на внутрішню аудиторію, а для Заходу там був один ключовий сигнал.
Мова йде про вихід із договору про обмеження наступальних озброєнь. Це просто показник того, що тепер немає жодних обмежень виробництва та розміщення будь-яких стратегічних ядерних зарядів нового типу вище тої межі, яка встановлена була договором.
Отже, тепер росія буде рухатися на посилення свого ядерного потенціалу.
Росія посилюватиме свій ядерний потенціал.
За словами експерта, вихід росії з договору про стратегічні озброєння — це практично і все, що можна було винести з промови Путіна для західної аудиторії.
Все інше стосувалося внутрішнього ринку, і тут Путін намагався показати себе так, нібито він сам у всьому розбирається та сам усім займається:
«Це класична диктаторська хвороба буття експертом узагалі в кожній сфері життя суспільства».
Путін не в формі, але сам вірить у свою пропаганду
На думку Голови правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, у своєму виступі Путін озвучив власні фобії та пропагандистські стереотипи про Захід і Україну.
«Нічого нового він в цьому сенсі не сказав. Це «повтореніє пройдєнного». Він працює на внутрішню аудиторію. Він виправдовує цю війну, переконує російські еліти та російських громадян, що все було зроблено правильно. Це і самовиправдання, і заспокоєння росіян, які почали сумніватися в доцільності цієї війни».
За словами експерта, промова російського диктатора відображає його власний світогляд, який врешті решт привів до нинішньої війни в Україні, водночас видно, що Путін перебуває у поганій формі.
«Виконання погане. Дуже помітно, що Путін — не в формі».
Серед сигналів Заходу Фесенко виділив заяву про призупинення участі в договорі про обмеження стратегічних наступальних озброєнь, що є як спробою шантажу Заходу, так і пропозицією поторгуватись. Проте, на думку політолога, домовлятися на путінських умовах Захід та Україна з росією не будуть.
Путінський месендж для трьох аудиторій: з ким говорить диктатор рф
Петро Бурковський, виконавчий директор Фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва, зазначає у коментарі , що метою промови було хоч якось відзначити річницю початку повномасштабної війни в Україні, адже саме 21 лютого 2022 року Путін ухвалив незаконне рішення про «незалежність» окупованих частин Донецької та Луганської області, визнавши так звані «ДНР» та «ЛНР».
Зараз, через рік, диктатор повторив усі тези для трьох аудиторій: правлячого класу росії, «глибинного» народу росії та зовнішнього світу без урахування Заходу.
Що Путіну хоче сказати правлячому класу росії
Перша аудиторія Путіна – це його правлячий клас, російські «еліти», які він створював з 2000 року.
Вони, за словами Бурковського, є відданими йому та лояльними до кремлівського лідера, оскільки вони його бояться та зобов’язані йому своєю владою та своїми статками.
І месендж, який випливає з його промови — він дуже чіткий: у нас є росія та у нас є війна, і ми далі продовжуємо збагачуватися і на росію, і на війну. Тобто в умовах західних санкцій, в умовах падіння цін на нафту війна стає основним джерелом збагачення для правлячого класу росії.
Мова йде про освоєння величезного бюджету на війну: закупівля техніки, зброї, обладнання, харчування, одягу, а також про націоналізацію промисловості, захоплення якихось компаній-конкурентів, майна західних компаній, які вирішили вийти з росії.
Ось так буде збагачуватися еліта. Якщо Ленін перед революцією говорив «Грабуйте награбоване», то путін кинув гасло «Грабуйте недограбоване, й розкрадайте недорозкрадене».
Головний меседж Путіна до еліти росії: розкрадайте недорозкрадене.
Що Путін хоче донести народу росії
Друга аудиторія, до якої звертався президент рф, зазначає Бурковський – це, умовно кажучи, глибинний народ росії:
«Ось ці тези, які ви згадали (антинаукові та антизахідні) – це продовження промивання мізків і запевнення глибинного народу, що ситуація не змінилася на гірше. Що росія досі залишається перодовою, як вони вважають, державою світу, найсильнішою, такою, яку всі бояться та яка ще всім дасть перцю. Ну це таке їхнє уявлення».
Промова Путіна покликана плекати комплекс виключності, винятковості російського народу, його «виняткової» історичної і якоїсь там месіанської ролі у світі, його ролі в протистоянні глобальному злу, а глобальне зло – це, звісно, Захід.
До яких країн зовнішнього світу звертається Путін
Третя аудиторія промови Путіна – це зовнішній світ, додає Бурковський, причому до Заходу диктатор практично не звертається – хіба, як і раніше, погрожує знищенням.
Більше всього в його промові закладено меседжів для Глобального півдня — для тих країн, які або лише формально засуджують росію, або намагаються втриматися від голосування. Мова йде про Африку, Азію, Латинську Америку, і тут Путін грає на антизахідних, антиамериканських настроях у цих державах:
Путін навіть проводить тезу, що на війну в Україні Захід віддав $160 млрд, а в бідні країни – $60 млрд на всіх. Що Заходу дорожче не боротьба з глобальними проблемами, а боротьба з росією. Такі спекуляції розраховані на країни третього світу, де путін продовжує виступати таким собі «героєм», «чемпіоном боротьби» із Америкою, із Заходом.
Петро Бурковський
Виконавчий директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»
Експерт підкреслює, що президент рф грає на почутті злості та невдоволення Західним світом, які достатньо поширені в країнах глобального півдня. Все це розраховано на те, що тези Путіна повторюватимуться медіа цих країн, а також розганятимуться російськими ботами в соцмережах.
«У підсумку, звісно, нічого нового Путін не сказав. Тобто, війна буде продовжуватися, росія далі бере курс на загострення протистояння із Заходом, які значно переважають росію по всіх показниках», – резюмував Бурковський.