Facebook Pixel

Мюнхенська безпекова конференція-2023: чого очікувати Україні та що має зрозуміти Захід

Мюнхенську безпекову конференцію 2023 року, що проходитиме з 17 до 19 лютого, відкриє Володимир Зеленський. Цього разу він не буде присутній офлайн у готелі Bayerischer Hof та інших локаціях, а виступить по відеозвʼязку. У лютому 2022 року президент поїхав до Мюнхена особисто — до чого Зеленський закликав Захід перед вторгненням росії, The Page писало раніше.

Після турне по Європі Зеленський відкриє Мюнхенську безпекову конференцію. Фото: Getty Images

Після турне по Європі Зеленський відкриє Мюнхенську безпекову конференцію. Фото: Getty Images

Головними темами форуму стануть допомога Києву та роль Заходу в новому світі. Які виступи та події конференції можуть зацікавити українців:

  • промова президента України Володимира Зеленського (17 лютого);
  • звернення канцлера Німеччини Олафа Шольца (17 лютого);
  • звернення президента Франції Емманюеля Макрона (17 лютого);
  • звернення віцепрезидентки США Камали Харріс (18 лютого);
  • звернення премʼєра Великої Британії Ріші Сунака (18 лютого);
  • панельна дискусія голів МЗС України, США та Німеччини — Дмитра Кулеби, Анналени Бербок та Ентоні Блінкена (18 лютого).

Виступ Володимира Зеленського в Мюнхені-2022 [відео]

Очевидно, що обговорюватиметься не тільки допомога для України, а й загальні гарантії безпеки для Європи. З 2023 року головою конференції став Крістоф Гойсґен, який заявляє, що не має бути червоних ліній у постачанні зброї Києву. Він замінив Вольфґанґа Ішингера, який рік тому закликав Німеччину вийти з позиції «страуса» та почати активно допомагати Україні.

Російської делегації не буде, проте на захід запросили чимало російських опозиціонерів, зокрема, Гаррі Каспарова, Михайла Ходорковського, Дмитра Гудкова, Юлію Навальну, Жанну Нємцову тощо, які проведуть дискусію про майбутнє росії.

The Page поговорило з українськими політичними експертами та запитало, чого чекати Україні від Мюнхенської конференції.


Про що говоритимуть на Мюнхені-2023

Дмитро Кулеба знову дискутуватиме про війну в Україні. Фото: facebook.com/MunSecConf

Дмитро Кулеба знову дискутуватиме про війну в Україні. Фото: facebook.com/MunSecConf

Мюнхенська безпекова конференція зосередиться на трьох блоках питань:

  • оцінка ефективності дій західних демократій у відповідь на агресію росії проти України;
  • огляд можливостей Заходу зблизитися з «глобальним Півднем» (Африка, Азія, Латинська Америка) і попередити там зростання впливу та домінування авторитарних режимів (Китай, росія);
  • критичний погляд на нову зовнішньополітичну стратегію Німеччини в контексті нової безпекової ситуації у Європі.

Відповідно, за словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, варто очікувати, що представники України на конференції зможуть ще раз зосередити увагу західних демократій на важливості воєнної перемоги над рф та її цілковитої ізоляції, що дасть змогу попередити та уникнути ядерної війни.

На додаток у контактах з лідерами неєвропейських демократій Україна наголошуватиме на небезпечності створення прецеденту, коли ядерна держава, що вчинила акт агресії та геноциду, повертається в коло цивілізованих держав, підкреслює в коментарі The Page виконавчий директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Петро Бурковський.

Чого Україна очікує від Мюнхена-2023

Одразу після Зеленського на Мюнхені-2023 виступить Олаф Шольц. Фото: facebook.com/MunSecConf

Одразу після Зеленського на Мюнхені-2023 виступить Олаф Шольц. Фото: facebook.com/MunSecConf

Коментуючи роль Мюнхенської безпекової конференції цього року, Володимир Фесенко зазначає, що в широкому сенсі йдеться про те, чому Україні треба максимально допомогти, аби виграти війну проти росії.

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко
Політолог

«Просто завершення війни (якійсь компромісний варіант, «корейський сценарій» тощо) не принесе стійкого миру ні Європі, ні світу загалом. Необхідно думати про нову архітектуру безпеки для Європи, яка б не допустила нової російської агресії проти будь-якої країни й надала б дієві гарантії безпеки для України. Однією з таких ключових гарантій безпеки є членство України в НАТО, питання про яке розглядатиметься одразу після завершення війни з росією. У ширшому контексті йдеться про втілення в життя «формули миру», яку запропонував президент Зеленський на саміті G-20 у листопаді 2022 року».

The Page
Коментар The Page

Необхідно думати про нову архітектуру безпеки для Європи.

Фесенко нагадує, що на торішній мюнхенській конференції, це було напередодні російського вторгнення, Зеленський дуже гостро поставив питання про необхідність реальних гарантій безпеки для України.

На думку експерта, подальший розвиток подій драматично підтвердив правильність такого жорсткого формулювання питання. Тому, за словами політолога, тема гарантій безпеки для України та всієї Європи знову на порядку денному, але вже в контексті умов завершення нинішньої війни з росією.

Quote«До речі, показово, що до глобального опитування громадської думки, яке провели організатори Мюнхенської конференції, було залучено Україну й не було росії. Думка українців із безпекових питань у нинішніх умовах є вкрай важливою. А от можливість коректного дослідження громадської думки в сучасній росії під великим сумнівом», — говорить Фесенко.

Дискусія щодо України відбуватиметься не тільки на самій конференції, а й у її кулуарах і на її полях, додав він.

Політолог Дмитро Воронков зауважив, що ключовим завданням України в стані війни на будь-якому міжнародному заході є підтримка єдності Заходу щодо допомоги Києву на шляху до перемоги.

Quote«Це необхідно робити, бо ми розуміємо, що рано чи пізно інтерес до того чи іншого конфлікту падає. І дипломати мають завжди підтримувати цю ситуацію та нагадувати».

Чого Україні треба досягти на Мюнхені-2023

Мюнхенська безпекова конференція: чого очікує Київ. Фото: facebook.com/MunSecConf

Мюнхенська безпекова конференція: чого очікує Київ. Фото: facebook.com/MunSecConf

У питанні ролі Мюнхенської конференції для України треба розуміти наративність цього заходу, говорить директор Програми «Північна Америка» проєкту «Українська призма» Олександр Краєв.

Quote«Тобто Києву в контексті Мюнхена важливо, щоб західні країни й не тільки, а також і країни поза НАТО, поза європейським континентом закріпили підтримку України та поразку росії як свій геополітичний напрямок руху, як свій вибір, як те, що принесе у світ більше стабільності», — пояснює експерт.

Краєв додає, що тут варто згадати минулі Мюнхенські конференції, зокрема й промову Володимира Путіна 2007 року, і зрозуміти, що кожна визначна промова та виступ впливають на те, як певна країна або угрупування країн бачить поточну ситуацію у світі та виходи з поточних криз.

Олександр Краєв
Олександр Краєв
Директор Програми «Північна Америка» проєкту «Українська призма»

"Путінський режим і загалом уся рф створили кризу. Нам потрібно зрозуміти, що ми із союзниками разом дивимося на те, як із цієї кризи будемо виходити. Що дійсно Україна має безапеляційно й у повному розумінні цього слова перемогти. Це саме питання трибуналів, подальшої збройної підтримки.

Я не думаю, що ми зможемо до цього підійти настільки практично. Звісно, будуть виступи, які чітко говоритимуть, що саме нам потрібно та скільки, хто нам скільки може надати, але головне, щоб ця ідея була наскрізною.

Щоб дійсно питання формування нової системи міжнародних відносин після поразки росії звучало саме так. Щоб не було умовної інсинуації, що росія має зберегти обличчя, щоб вона легітимізувала свій режим, свою політику. Нам потрібно домогтися того, щоб у росії не було шансу на таке відновлення".

The Page
Коментар The Page

У росії не має залишитися шансів зберегти режим.

Які питання є пріоритетними для України на Мюнхенській конференції

Як зазначає Володимир Фесенко, пріоритетні для України питання вже були сформульовані главою МЗС Дмитром Кулебою 6 лютого:

  • постачання далекобійних ракет;
  • постачання бойових літаків;
  • членство України в НАТО;
  • майбутнє росії.

Петро Бурковський вважає першим пріоритетним питанням у контексті Мюнхенської безпекової конференції саме українське бачення цієї безпеки, яке спирається на 10 пунктів формули миру Володимира Зеленського:

  • радіаційна та ядерна безпека;
  • продовольча безпека;
  • енергетична безпека;
  • звільнення всіх військовополонених і депортованих;
  • відновлення територіальної цілісності України;
  • виведення російських військ і припинення бойових дій;
  • спеціальний трибунал для покарання воєнних злочинців рф;
  • запобігання екоциду з огляду на наслідки війни в Україні;
  • побудова архітектури безпеки на євроатлантичному просторі, гарантії безпеки для України;
  • закінчення війни на офіційному рівні, тобто фактичний мирний договір.
Петро Бурковський
Петро Бурковський
Виконавчий директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»

"Можна було говорити далі про те, як Україна бачить подальші шляхи втілення мирного плану. Відповідно, йдеться про комплекс питань.

Перше — як втілити мир і примусити росію до його прийняття, які мають бути додаткові санкції та яким має бути жорсткий режим.

Друге — допомога Україні, йдеться про озброєння та тренування.

Третє — стосується майбутнього Європи:

  • як відбуватиметься подальша розбудова та трансформація НАТО;
  • як європейські члени НАТО бачать свою роль у забезпеченні майбутнього успішної та безпечної Європи;
  • як ці країни бачать свою роль у готовності та рішучості покласти край російській агресії проти України й у такий спосіб попередити агресію проти країн Європи".
The Page
Коментар The Page

Мюнхен-2023 дає змогу докладніше розглянути мирний план Зеленського.

Пріоритет для України — військова допомога

Як стежити за Мюнхенською безпековою конференцією онлайн. Фото: facebook.com/MunSecConf

Як стежити за Мюнхенською безпековою конференцією онлайн. Фото: facebook.com/MunSecConf

Дмитро Воронков зазначає, що попри важливість таких питань, як-от гуманітарна допомога та відновлення країни після війни, треба бути реалістами: поки йде війна, Києву насамперед потрібна збройна підтримка для формування штурмових бригад перед наступом навесні:

Quote«Потрібна військова підтримка, щоб ми могли діяти, вести наступ. Для цього нам залишилася ще танкова коаліція, літаки, ракетна коаліція. Тобто ракети дальнього радіуса дій — і я вважаю, що в нас це буде».

Олександр Краєв вважає, що пріоритетними питаннями також є:

  • спільне бачення української перемоги;
  • спільне бачення майбутнього росії;
  • спільне бачення відновлення України.
Quote«По суті, це те, що має звучати в більшості виступів, це те, що необхідно просувати Україні в будь-який порядок денний, зокрема й Мюнхенської безпекової», — підкреслює він.

Що може отримати Україна через Мюнхенську конференцію

Треба розуміти, що офіційно Мюнхенська безпекова конференція не є напряму переговорним майданчиком і не ухвалює рішень як таких, вона є майданчиком для дискусій і постановки питань.

Quote«У Мюнхені Київ переконуватиме західних колег, закладатиме підвалини для наших результатів на майбутніх переговорах. Утім, переговори можуть бути й у Мюнхені, але неофіційні», — зазначає Володимир Фесенко.

Дискусія на конференції розгорнеться навколо прийнятності трьох сценаріїв, вважає Петро Бурковський:

  • швидке припинення війни через знищення російської армії, що вимагає нарощування військової та економічної підтримки України;
  • швидке припинення війни через прийняття більшості російських вимог щодо захоплених територій (формула «мир в обмін на території»);
  • тривала війна на виснаження однієї/обох сторін.

«Буде цікаво почути, які саме аргументи підготують західні союзники та українська влада. Конференція є інтелектуальним змаганням. Минулого року, за кілька днів до вторгнення, президент Володимир Зеленський попередив: щодо рф стримування на словах і дипломатія не працюють. Він мав рацію. А західні лідери помилилися й в оцінках шансів України на виживання, і в масштабності агресивних намірів Кремля, і щодо своїх власних дій у відповідь на російську агресію».

Петро Бурковський

Петро Бурковський

Виконавчий директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва»

Олександр Краєв ще раз підкреслює, що Мюнхенська безпекова конференція — це захід наративний, тобто на ньому обговорюється загальне сприйняття того, що потрібно робити та в якому напрямку рухатися.

Quote«Ми можемо отримати підтримку за всіма тими статтями, які нам потрібні, але це буде підтримка стратегічна. Конкретна робота по кожному окремому кейсу — це робота відповідно з кожним окремим союзником, окремими політиками, окремими безпековими організаціями, інституціями, міністерствами та компаніями», — додає він.

Дмитро Воронков не очікує чогось нового від Мюнхенської конференції.

Дмитро Воронков
Дмитро Воронков
політолог

"Мюнхенська конференція, на мою думку, це вже позачергове питання, тому що go inside — це турне Зеленського Європою, і я вважаю, що загальні найважливіші посилання він уже зробив.

Це буде лише посилення, бо загальний сильний тиск уже зроблено: новини про нові пакети допомоги, які ми, можливо, почуємо — це вже буде ККД поїздки Зеленського до Європи.

Конференція — це лише платформа для розмови та оголошення якихось офіційних заяв, але з погляду політтехнологій вона є дуже зручною".

The Page
Коментар The Page

Головний тиск на Захід уже зробило турне Зеленського Європою.

Чи буде за що Зеленському подякувати Заходу

Володимир Зеленський подякує Заходу, але попросить більше допомоги. Фото: ОП

Володимир Зеленський подякує Заходу, але попросить більше допомоги. Фото: ОП

Володимир Фесенко нагадує, що президент уже дякував за підтримку союзникам під час своїх візитів до Вашингтона, Лондона, Брюсселя та Парижа, і він це робить постійно.

Quote«Зараз завдання не в подяках, а в обговоренні поточної складної ситуації та перспектив і проблем міжнародної безпеки на найближчу перспективу», — вважає Фесенко.

Петро Бурковський зазначає, що поза сумнівом президент подякує всім західним союзникам за всю надану допомогу. Водночас президент нагадає, скільки життів було втрачено через вагання Заходу напередодні повномасштабного вторгнення та його слабкість у перші місяці після початку наступу росії у 2022 році.

Quote«Захід ще раз почує, що не сила та рішучість, а сумніви та слабкість провокують росію до продовження війни, аж до застосування ядерної зброї», — зазначив експерт.

Допомога Заходу формує нашу перемогу, упевнений Олександр Краєв, тому, звісно, президенту буде за що подякувати.

Quote«Допомога дає змогу нашим військовим не тільки тримати лінію на фронті, а й переходити в контратаку. Я думаю, ми залишимося з нашим класичним дипломатичним наративом: «Ми всі вдячні за ту допомогу, яку надано, але нам потрібно більше й нам потрібно новітнє озброєння. У цьому аспекті нам дякувати є за що, але ми свідомо розуміємо, що нам потрібно ще багато додаткової підтримки».
Подякувати 🎉