Facebook Pixel

Візит Володимира Зеленського до Брюсселя: що відомо на цей момент

Західні та українські медіа й соцмережі другий день обговорюють можливий візит Володимира Зеленського за кордон від початку повномасштабної війни. Йдеться, зокрема, про участь президента України в саміті лідерів держав і урядів країн ЄС 9 — 10 лютого. Що відомо про цей візит одразу після саміту Україна — ЄС і чому він уже викликав суперечки у ЄС?


У понеділок, 6 лютого, про підготовку візиту Володимира Зеленського до Брюсселя написала Financial Times із посиланням на свої джерела. За їхніми даними, президент виступить на спеціальній сесії Європарламенту, проте час виступу тримають у таємниці з міркувань безпеки.

Утім, ті самі джерела попередили, що візит може зірватися через нюанси безпеки для українського лідера. Сам Зеленський також заявив, що є великі ризики реакції росіян, якщо він залишить Україну.

У грудні 2022 року президент уже відвідав Вашингтон, де виступив перед Конгресом США й був дуже тепло прийнятий американцями. Утім, безпека його візиту пророблялася, зокрема, і спецслужбами США: він летів американським військовим літаком засекреченим до останнього моменту маршрутом. Тож і цього разу деталі візиту та й сам його факт залишаються без коментарів — зокрема, від них уже відмовився речник Зеленського.

Утім, поїздку вже підтвердили джерела інших західних ЗМІ — так, про це з посиланням на своїх людей у Європарламенті написало видання Belga, підкресливши, що точна програма візиту не розголошуватиметься знову-таки з міркувать безпеки.

Підтвердили підготовку до візиту українського президента й два джерела AP у Європарламенті, зазначивши, що Брюссель готовий прийняти Зеленського, якщо умови безпеки дозволять йому залишити Україну та прибути на саміт у четвер, 9 лютого.

Quote«Коли він приїде, ми будемо готові», — зазначає джерело, додаючи, що рішення буде ухвалено в останній момент з огляду на ситуацію в Україні.

У Брюсселі зазначають, що в Зеленського давно є відкрите запрошення приїхати, якщо він цього захоче та зможе.

AP підкреслює, що російські війська тримають українські в напруженні на сході, є ризики нового наступу, тому президент України може вирішити не виїжджати за кордон.

Тим часом з-поміж офіційних осіб ЄС спалахнули взаємні звинувачення через витік інформації про можливий візит Зеленського до Брюсселя, пише The Guardian, адже такий витік викликав додаткове занепокоєння щодо безпеки українського лідера.

Видання зазначає, що першими про можливий візит президента України повідомили італійські медіа, а Європейська народна партія навіть затвіттила цю новину, але швидко видалила твіт. Проте Politico встигла зробити його скриншот.

vizit-zelya-politiko.png
Quote«Ми з нетерпінням чекаємо можливості вітати вас у Брюсселі, пане президенте», – йшлося в повідомленні.

Відповідальним за витік інформації назвали Європейський парламент — зокрема, саме його винуватить Шарль Мішель. Його слова є ударом по президентці Європарламенту Роберті Метсолі, адже її чиновники не просто розголосили інформацію — саме її партія, ЄНП, оприлюднила запрошення Зеленському.

На думку авторів статті в The Guardian, така суперечка демонструє, як інституції ЄС, що конкурують між собою, намагаються продемонструвати солідарність з Україною та підтримку українського лідера. Проте такі витоки можуть загрожувати його безпеці.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉