Facebook Pixel

Чого Зеленський хотів від США, що отримав Київ і як Путін порушив власний закон

Західні ЗМІ аналізують візит президента України Володимира Зеленського до США, Конгрес ухвалив закон, який не дозволить воєнним злочинцям рф шукати притулку в Штатах, а Дональду Трампу пропонують заборонити обіймати державні посади.

Тим часом Володимир Путін вперше з початку повномасштабного вторгнення в Україну вжив слово війна, тим самим порушивши свій же закон, за яким вже засудили декілька тисяч людей.

The Page пропонує дайджест західних медіа, який завершує робочий тиждень 19-23 грудня.

Зеленський у США: нові деталі візиту президента України

Зеленський планував візит до США вже кілька місяців. Фото: Getty Images

Зеленський планував візит до США вже кілька місяців. Фото: Getty Images

Американські та інші західні ЗМІ продовжують висвітлювати деталі візиту президента Володимира Зеленського до США.

Зокрема, як пише The Washington Post, коли військовий літак США приземлився у вівторок 20 грудня у польському Жешуві, екіпаж літака вважав, що він забирає посла США в Україні та кількох високопоставлених українських чиновників.

Вони не знали, що одним із цих чиновників був Зеленський. Видання підкреслює, що президент України використав короткий візит до Вашингтону, аби довести Джо Байдену та Конгресу США, що Україна здатна досягти беззаперечної перемоги у війні.

На думку сенатора-демократа Кріса Мерфі, промова Зеленського підвищує ймовірність того, що ті республіканці, які сумніваються, не приєднаються до антиукраїнської групи.

Видання також зазначає, що президент України багато місяців давав зрозуміти Байдену, що бажає здійснити свій перший закордонний візит до США, але до грудня 2022 року це було надто небезпечно.

Переговори про можливість такого візиту велися ще з жовтня, коли спікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі зустрічалася у Загребі (Хорватія) зі спікером ВРУ Русланом Стефанчуком.

Останнім каталізатором для візиту стала телефонна розмова між Байденом та Зеленським 11 грудня. Вже 14 грудня Білий дім надіслав Зеленському офіційне запрошення.

Зеленський переконував Конгрес США ухвалити два закони. Фото: Getty Images

Зеленський переконував Конгрес США ухвалити два закони. Фото: Getty Images

Окрім промови у Конгресі, що мала заспокоїти консерваторів, та переговорів із Байденом, Зеленський також мав закриті дискусії з конгресменами, шукаючи підстримку законопроєкту, який дозволяє США передавати Україні конфісковані активи росіян, а також резолюції про визнання російського геноциду в Україні.

Чому Зеленський не отримав ATACMS і винищувачі

В іншому матеріалі NYT називає візит Зеленського до США тріумфальним: він завершився обіцянкою США надати Україні зброю на суму майже $2 млрд, а на наступний рік планується виділення Києву ще майже $50 млрд.

На жаль, того, чого просив найбільше, президент України не отримав: мова йде про американські танки, винищувачі та високоточні ракети великої дальності.

Речник Ради національної безпеки Джон Кірбі, тим не менш, запевнив, що США нададуть Україні необхідне обладнання — зокрема, й батарею ППО Patriot, яку так просив Київ.

Зеленський не отримав від США три види зброї. Які саме і чому? Фото: Getty Images

Зеленський не отримав від США три види зброї. Які саме і чому? Фото: Getty Images

Поки що США не готові надати України наступні категорії зброї:

  • ракети великої дальності ATACMS через побоювання їхнього використання по цілях у росії, що може, на думку Байдена, додатково «спровокувати Путіна» та порушити єдність серед членів НАТО, які бояться війни з рф;
  • ударні безпілотники MQ-1C Gray Eagle і MQ-9 Reaper — у Пентагоні занепокоєні тим, що росія може отримати доступ до передових американських технологій;
  • танки Abrams і винищувачі F-16 — на думку Пентагону, Україна вже має достатньо танків і винищувачів інших країн, а на навчання керування новими танками та літаками потрібні місяці.

Сенатор-демократ Кристофер Мерфі прокоментував прагнення президента України так:

Quote«Зеленський завжди просить зірку з неба, і це цілком доречно. Наше завдання полягає в тому, щоб переконатися, що він виконує свої задачі достатньо спритно. До того ж, ми маємо зобов’язання перед платниками податків не марнотратити».

Російські воєнні злочинці не зможуть переховуватися в США

Конгрес США ухвалив закон про воєнних злочинців через війну в Україні. Фото: Getty Images

Конгрес США ухвалив закон про воєнних злочинців через війну в Україні. Фото: Getty Images

Конгрес США 22 грудня схвалив законопроєкт про розширення повноважень уряду притягати до відповідальності підозрюваних у міжнародних військових злочинах, які перебувають у Штатах, повідомляє NYT.

Новий закон дозволяє судити їх у федеральному суді незалежно від громадянства жертви чи злочинця та місця скоєння злочину.

«Закон про правосуддя для жертв військових злочинів» був ухвалений на тлі повідомлень про вчинення російськими військовими воєнних злочинів в Україні.

Тепер США не зможуть розглядатися як потенційний притулок для злочинців.

Quote«Приймаючи цей життєво важливий закон, ми посилаємо чітке повідомлення Володимиру Путіну: злочинці, які вчиняють невимовні воєнні злочини, такі як ті, що відбуваються на наших очах в Україні, повинні бути притягнуті до відповідальності», — заявив голова юридичного комітету Сенату Річард Дурбін.

Розслідування нападу на Капітолій: що чекає на Трампа

Трампа можуть позбавити можливості балотуватися на виборах президента. Фото: Getty Images

Трампа можуть позбавити можливості балотуватися на виборах президента. Фото: Getty Images

Комісія Конгресу, яка розслідує напад у 2021 році на Капітолій США, звинуватила експрезидента Дональда Трампа в змові з метою скасувати свою поразку на виборах, пише BBC.

Група опублікувала свій остаточний 845-сторінковий звіт про напад. Він покладає провину за штурм Конгресу 6 січня 2021 року безпосередньо на колишнього президента.

Трамп відмовлявся співпрацювати з комісією та оголосив остаточний звіт «полюванням на відьом» після його публікації.

Ось шість ключових висновків, які були опубліковані в четвер 22 грудня:

  • 1) Трамп робив неправдиві заяви, хоча знав про їхню неправдивість від своїх помічників, зокрема, його рішення оголосити про перемогу в ніч виборів 2020 року було навмисним;
  • 2) Риторика Трампа привела бунтівників до Вашингтона, тобто саме він спровокував атаку на Капітолій. Так, 19 грудня 2020 року Трамп опублікував твіт:
Quote«Великий протест у округу Колумбія 6 січня. Будьте там, буде шалено!»
  • 3) Трамп не діяв під час заворушень, зокрема не вжив заходів, коли почалася атака 6 січня, і проігнорував попередження Конгресу про неї;
  • 4) Ультраправі групи діяли за заздалегідь розробленим планом — у грудні 2020 року ФБР і охорона президента почали отримувати повідомлення про намір озброєних груп, керованих ультраправими організаціями Oath Keepers і Proud Boys, атакувати Капітолій;
  • 5) Трамп намагався тиснути на свого віцепрезидента Майка Пенса, щоб той скасував результати виборів та оголосив його переможцем;
  • 6) серед рекомендацій комісії — пропозиція заборонити Трампу обіймати державні посади, до Міністерства юстиції був поданий позов на Трампа за сприяння повстанню.

Путіна просять покарати за вживання слова «війна»

Путін бреше, що Patriot — застаріла система ППО. Фото: Getty Images

Путін бреше, що Patriot — застаріла система ППО. Фото: Getty Images

Президент рф Володимир Путін у четвер 22 грудня використав слово «війна» для позначення конфлікту в Україні, вперше публічно відхилившись від називання її «спеціальною воєнною операцією», пише CNN.

Quote«Наша мета — не розкрутити маховик військового конфлікту, а, навпаки, припинити цю війну», — так звучить його цитата дослівно.

Цікаво, що використання слова «війна» для опису конфлікту в Україні фактично є незаконним у рф з березня, тож використання цього слова Путіним не пройшло непоміченим.

Зокрема муніципальний депутат від Санкт-Петербурга Нікіта Юферєв, який втік з рф, звернувся до російської влади з проханням притягнути Путіна до відповідальності за «поширення фейкової інформації про армію». Він нагадав, що за такі слова вже засуджено кілька тисяч людей.

Окрім того, виступаючи перед журналістами в Москві, Путін назвав системи Patriot «старими», гіршими за С-300, та запевнив, що росія «завжди знайде протиотруту».

Подякувати 🎉