Facebook Pixel

Перемога-програш республіканців: як результати виборів у США вплинуть на Україну

На виборах до Конгресу США республіканці ледь отримали контроль над Палатою представників. Наразі вони мають 218 місць, що напевне дає їм більшість, але більшість дуже слабку. Чи зможуть вони насправді керувати однією з палат, тоді як Сенат залишається у демократів?

Скоріше за все, реальне управління Палатою представників після виборів до Конгресу США для республіканців буде практично неможливим, хоча їхня більшість і стане викликом для президента США Джо Байдена, пише The New York Times.

Про що говорять результати виборів у США

  • Хоча всі умови говорили про шанс «червоної хвилі на проміжних виборах 2022 року, республіканці викликали не більше, ніж «червону брижу», перемігши з дуже слабким результатом у одній з палат;
Джо Байден отримав найкращі результати на проміжних виборах за останні 20 років. Фото: Getty Images

Джо Байден отримав найкращі результати на проміжних виборах за останні 20 років. Фото: Getty Images

  • Джо Байден провів найкращі проміжні перегони з усіх президентів за останні 20 років, уникнувши втрат, яких зазнали його попередники, і зберігши хитку більшість демократів у Сенаті, що забезпечить йому важливий захист від Палати представників, контрольованої республіканцями;
  • Поганий результат проміжних виборів змушує республіканців розбиратися всередині партії з тим, що пішло не так: чи були в них погані кандидати, погані месседжі чи електоральний якір, який потягнув їх униз, як то Дональд Трамп?
  • Дональд Трамп знаходиться під шаленою критикою всередині власної партії, при цьому він проігнорував занепокоєння республіканців щодо його провини за низький результат партії та оголосив про намір балотуватися у президенти США у 2024 році;
  • скасування безумовного права на аборти на федеральному рівні мало значення — демократи вхопилися за це питання, щоб стримати червону хвилю, і виборці виступили за збереження демократії;
Виборці демократів голосували активніше через скасування права на аборти. Фото: Getty Images

Виборці демократів голосували активніше через скасування права на аборти. Фото: Getty Images

  • ті, хто заперечував результати виборів президента США 2020 року, не отримали підтримки, тобто теорії змов не спрацювали на цих перегонах, і виборці рішуче відкинули крайніх партійців, які обіцяли обмежити право на голосування та переглянути виборчий процес;
  • американці віддали перевагу поміркованості — виборці уникали екстремістів як справа, так і зліва, але особливо це спрацювало проти республіканців, яких тепер вважають занадто правими.

Розгромний контроль замість ухвалення законів

Нову більшість очолись Кевін МакКарті — той самий, який сказав, що не готовий виписувати пустий чек допомоги для України. Водночас йому непросто буде досягти єдності всередині самої партії для ухвалення рішень щодо фінансування уряду. Безкомпромісні ультраправі представники партії можуть перетворити роботу Палати на некерований безлад.

Тим не менш, отримавши однозначну перемогу, тобто більше місць у Палаті, республіканці зможуть визначати порядок денний та керувати комітетами. Їхня діяльність, скоріше за все, буде направлена не на законодавство, а на нагляд та контроль за владою демократів.

Республіканці обіцяли виборцям розгромити Байдена. Фото: Getty Images

Республіканці обіцяли виборцям розгромити Байдена. Фото: Getty Images

Quote«Ми повинні бути невблаганними, — заявляє, зокрема, республіканець № 2 у Палаті представників Стів Скаліз. — Починаючи від політизації Міністерства юстиції та закінчуючи розгромом робочих місць у кожному відомстві, ми повинні пролити яскраве світло на дії та політичні помилки цієї адміністрації».

Єдині результати, які цікавлять багатьох у більшості Палати представників, це ті, які завдають політичного болю Байдену та демократам Конгресу, як цього вимагають їхні виборці MAGA (Make America Great Again).

Отже, республіканці обіцяють розслідування дій спікерки Ненсі Пелосі та Мінюсту щодо поводження з обвинуваченими у нападу на Капітолій.

Демократи не спішать рятувати республіканців

Тим не менш, NYT зазначає, що Палата представників не може займатися самими розслідуваннями дій влади: вона все ще має знайти голоси за законопроєкти про витрати та інші закони, без яких уряд не зможе працювати.

Лідери республіканців могли б — і, ймовірно, будуть змушені — домагатися голосів від демократів для ухвалення таких рішень, але занадто багато поступок або надто велика співпраця, швидше за все, викличуть бунт зсередини.

Тут треба розуміти, що демократи Палати представників, почуваючись добре щодо власних результатів на виборах, не поспішатимуть рятувати лідерів республіканців від їхніх власних битв, не отримавши за це нічого.

Демократи не спішать допомагати республіканцям у їхніх проблемах. Фото: Getty Images

Демократи не спішать допомагати республіканцям у їхніх проблемах. Фото: Getty Images

Демократи, отримавши більшість у Сенаті всупереч історичним тенденціям, хочуть пограти м’язами, просуваючи законодавчі ініціативи, подібні до тих, які, на їхню думку, привели їх до перемоги.

Висновки з виборів до Конгресу США

Результати виборів все ще мікроскопічно аналізуються обома партіями, щоб почути месседжі від виборців, які могли б допомогти партійних лідерам правильно діяти протягом наступних двох років з президентськими змаганнями на горизонті.

Але одне вже ясно: маючи слабку більшість у Палаті представників, на республіканців чекає важка робота, і виконати навіть базові обовʼязки Конгресу буде важко.

Республіканці після виборів частково блокуватимуть роботу Байдена. Фото: Getty Images

Республіканці після виборів частково блокуватимуть роботу Байдена. Фото: Getty Images

Водночас республіканці, захопивши більшість у Палаті представників, фактично накладають вето на порядок денний Байдена на наступні два роки.

Чи можуть республіканці скасувати допомогу Україні

Як уже писав The Page, частина республіканців вважає, що занадто велика допомога (особливо фінансова) Україні у війні проти росії бʼє по економіці США.

Зокрема, такі аргументи наводив Дональд Трамп, коли республіканці у травні блокували пакет допомоги для України на більше ніж $40 млрд. За його словами, тоді, коли американці не можуть знайти та купити в магазинах дитяче харчування, давати стільки грошей Києву — погана ідея.

Республіканці будуть більше контролювати допомогу Україні. Фото: Getty Images

Республіканці будуть більше контролювати допомогу Україні. Фото: Getty Images

Крім того, 18 жовтня 2022 року Кевін Маккарті, який тепер стане спікером Палати представників, заявив, що США мають бути менш залученими для проблем за кордоном, і вже точно республіканці не готові виписувати Україні «безкоштовний щедрий чек». В Білому домі на це запевнили, що допомога Києву триватиме незалежно від результатів проміжних виборів.

Республіканці можуть посприяти військовій підтримці України

Серед республіканців справді є прихильники політики ізоляціонізму, що передбачає приділення більшою уваги внутрішнім проблемам, зазначав у коментарі The Page голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Водночас він нагадує, що серед республіканців, попри ізоляціоністські настрої частини партії, є чимало активних прихильників України та активної зовнішньої політики США, спрямованої на стримування як Китаю, так і росії.

Підтримка України у США є двопартійною. Фото: Getty Images

Підтримка України у США є двопартійною. Фото: Getty Images

На думку Фесенка, принципових змін щодо допомоги Україні не відбудеться, але контроль за використанням фінансових «чеків» для Києва може посилитися.

Quote«В деяких випадках процес може трохи уповільнюватися або ускладнюватися, коли мова йтиме про законодавче затвердження тих чи інших рішень», — зазначає політолог.

Тоді як фінансові питання можуть пригальмувати, у питаннях авіації для України та іншої серйозної зброї, республіканці можуть бути більш прихильними до надання саме військової допомоги.

Чому Україні не варто втручатися у внутрішню політику США

Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань у коментарі The Page пояснив, голосування в Конгресі не йде жорстко по партійних лініях, і тому, якщо демократи продовжать підтримувати Україну, то й значна частина республіканців це також зробить.

Водночас, аби підтримка України від США не ослабла, Київ має показати, що зберігає демократію попри повномасштабну війну, продовжує реформи та боротьбу з корупцією, а кошти від США та ЄС використовуються ефетивно.

Гарань також застерігає Київ від втручання у внутрішньо-політичну боротьбу в США, як це було у 2016 році, коли більшість українського політикуму підтримала Хілларі Клінтон, а переміг Дональд Трамп, і пізніше, коли вже власне Трамп намагався втягнути Україну і свої конфлікти з Джо Байденом.

Україна після виборів у США має показати ефективність використання наданої допомоги. Фото: Getty Images

Україна після виборів у США має показати ефективність використання наданої допомоги. Фото: Getty Images

Quote«Є двопартійна підтримка України, тому треба працювати і з демократами, і з республіканцями для того, щоб ця підтримка збереглася», — підкреслив професор.

Фесенко також вважає, що українським дипломатам варто більш точково працювати з республіканцями, аби збільшити кількість союзників у їхніх лавах.

Подякувати 🎉