Facebook Pixel

Як пройшли вибори до Конгресу США: теорії змов, праві спостерігачі та ризик каскаду судів

В США 8 лютого відбулися проміжні вибори до Конгресу, за результатами яких стане відомо, хто — демократи чи республіканці — матимуть контроль над кожною з палат — Палатою представників та Сенатом.

Хоча прогнози були скоріше на боці республіканців, питання безробіття у США через роботизацію та технологізацію, а отже — й зниження рівня життя поряд із питанням базових прав людей, таких от як право на аборт, сильно полярізували суспільство.

Результат проміжних виборів у США може бути невідомим протягом дуже тривалого часу, адже цього разу вони стикнулися з дейкількома серйозними викликами, пише The New York Times.

Які проблеми виникли на виборах у США

Підрахунок результатів виборів у США може затягнутися. Фото: Getty Images

Підрахунок результатів виборів у США може затягнутися. Фото: Getty Images

Проміжні вибори до Конгресу США ще до початку голосування були сповнені партійної ворожнечі та взаємної дезінформації, а деякі з викликів цих перегонів ще не траплялися у новітній історії:

  • це перші вибори, на яких значна кількість кандидатів на головні посади є заперечувачами виборів або прихильниками теорії змови, а отже, програвши, кандидати можуть не погодитися з результатами;
  • це перші вибори, на яких праві завербували цілу армію приватних спостерігачів, що збирають докази шахрайства для подальшого використання в судових спорах і як пальне для протестів, причому не факт, що на їхні дії якось вплине відсутність фальсифікацій як таких.

Чому після виборів у США може виникнути конфлікт у суспільстві

Не всі кандидати на виборах у США можуть погодитися із результатами перегонів. Фото: Getty Images

Не всі кандидати на виборах у США можуть погодитися із результатами перегонів. Фото: Getty Images

Як наслідок таких ризиків, результат багатьох перегонів не буде, скоріше за все, відомий протягом довгого часу, враховуючи імовірність каскаду судових позовів, перерахунків та навіть акцій протесту проти результату.

Самі по собі проміжні вибори до Конгресу США проходять без критичних перешкод, проте підрахунки можуть бути набагато складнішим процесом, зазначають незалежні спостерігачі.

Quote«Післявиборчий період може бути періодом невизначеності, тривоги та конфлікту», — попередив 8 листопада експерт Стенфордського університету з права демократії та виборчих процедур Нейт Персілі.

За його словами, якщо питання контролю над Сенатом висітиме на волосині, серйозний конфлікт справді можливий.

Судові баталії: чи викидати неповні бюлетені

Результати виборів у США можуть потонути у судових баталіях. Фото: Getty Images

Результати виборів у США можуть потонути у судових баталіях. Фото: Getty Images

Судові баталії щодо підрахунку відкріпних бюлетенів очікуються уже зараз у таких штатах, як Вісконсін і Пенсільванія.

Справа в тому, що суди штату Вісконсін не змогли врегулювати суперечки щодо того, чи потрібно відхиляти заявки на голосування поштою, якщо адреси виборців неповні, але їх можна розшифрувати. У Пенсильванії Верховний суд штату залишив це питання владі округу.

Республіканці вимагають, щоб спірні бюлетені були викинуті, тоді як демократи стверджують, що їх слід підрахувати.

Quote«Якщо навести вухо праворуч, ви вже можете почути, як адвокати строчать свої юридичні записки», — коментує директор з виборів в окрузі Лікомінг, штат Пенсільванія, Форест К. Леман.

Пристрасні спостерігачі: скептики збиратимуть докази фальсифікацій

Праві спостерігачі шукають докази фальсифікацій на виборах у США. Фото: Getty Images

Праві спостерігачі шукають докази фальсифікацій на виборах у США. Фото: Getty Images

Присутність пристрасних спостерігачів за виборами додає вайлд-кард (дикої, або шальної карти — прим. ред) до судових баталій та інших викликів, пояснює керівник Центру досліджень виборів Університету Вісконсіна в Медісоні Баррі С. Берден.

Місія таких спостерігачів, як окреслюють їхні вербувальники, полягає в документуванні доказів шахрайства, яких взагалі не було в судових оскарженнях президентських виборів у США 2020 року.

Quote«Вони йдуть як скептики, і вони не мають професійної підготовки, тому шукають речі, які підтверджують їхні переконання», — зазначає Берден.

Він вважає, що такі спостерігачі дуже уважно стежитимуть за обробкою бюлетенів, і саме вони опиняться у центрі судових позовів та можливими перерахунками у спірних штатах.

Ризики насильства та мотивація через право на аборти

Боротьба за право на аборти може додати голосів демократам. Фото: Getty Images

Боротьба за право на аборти може додати голосів демократам. Фото: Getty Images

Вибори також проходять у атмосфері, коли багато правих американців вважають неправдиві заяви про масові фальсифікації виборів президента США 2020 року встановленим фактом.

Quote«Усе залежить від результату та створення можливості делегітимізації процесу, коли ви програєте», — вважає виконавчий директор Центру інновацій та досліджень виборів Девід Дж. Беккер.

На його думку, така поляризація в суспільстві та готовність правих боротися за свій варіант результатів виборів потенційно може викликати гнів у суспільстві й навіть насильство.

Водночас існує шанс, що вибори можуть пройти не так добре, як сподіваються республіканці: багатьох виборців демократів, які могли б залишитися вдома, мотивує проголосувати питання права на аборти. Тому невідомо, чи погодяться кандидати, які не вірять у вибори та вірять у теорії змов, із результатами, які їм не сподобаються.

Подякувати 🎉