В суботу 6 серпня колишній спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер вперше відвідав Київ від початку повномасштабного вторгнення рф до України.
Волкер розповів, як змінилося відтоді ставлення американців до України, як довго Захід допомагатиме Києву, чи варто боятися другого пришестя Дональда Трампа та що він думає про скандал із Amnesty Amnesty International.
пропонує основні тези з бесіди дипломата з журналістами, на якій побувала SPEKA.
Як американці ставляться до України та війни
За словами Волкера, американський народ висловлює велику повагу, захоплення і підтримку Україні та українцям.
Хоча до 24 лютого 2022 року на адресу України в США звучало чимало негативу — зокрема, через корупцію та проросійське населення, тепер такі розмови майже вщухли.
«Американський народ бачить справжніх українців: рішучих, відданих своїй країні, які вміють боротися та готові це робити», — підкреслює Волкер.
За його словами, в США зрозуміли, що Україна – не якесь таємниче місце, а справжня європейська демократія, що бореться за свою незалежність, і сприйняття повністю змінилося.
Як довго Захід допомагатиме Києву у війні
Дипломат запевнив, що, хоча допомога Україні й обходиться дорого (згадати хоча б пакет допомоги на $40 млрд), він не бачить жодних підстав, аби підтримка зникла.
Водночас Волкер попередив, що труднощі ще попереду, адже на всю Європу чекає дуже важка зима через невизначеність із поставками енергоносіїв.
«Найважче – попереду. Тому допомога Україні має тривати – і військова, і фінансова», — підкреслив він.
Волкер пояснив, що сталість намірів допомагати залежить від політичної волі й ефективності цієї допомоги. Проблемою може стати, якщо Захід запідозрить, що викидає гроші на вітер, і через корупцію вони осідають десь у кишенях. Але поки цього немає.
Чому Україні можна давати ракети на 300 км
Дипломат вважає, що в обмеженнях дальності ракет та артилерії, що постачаються Україні, немає жодного сенсу, і США могли б постачати ракети дальністю до 300 км, а не 80 км, як зараз. Він вважає несуттєвий аргумент про удари України по території рф.
«Росія обстрілює Україну з власної території. І Україні треба дати можливість відповідати на ці удари симетрично для самозахисту», — пояснив він.
На думку Волкера, в районі Харкова та інших українських міст біля кордону з рф можуть підійти і ракети менше 80 км для обстрілів території росії.
З іншого боку, окремі українські території знаходяться на відстані понад 80 км від поточної лінії фронту, окуповані рф, і Україна повинна мати змогу вражати цілі на власній території.
«Чому ж ми не надаємо Україні зброю? Це абсолютно нелогічно», — зазначив Волкер.
Коли закінчиться війна та що в росії зі зброєю
Американський дипломат вважає, що точного прогнозу закінчення війни України проти росії не дати, але можна максимально точними рішеннями наближати перемогу.
Тут він дає наступний «рецепт»:
- надавати зброю Києву;
- сприяти економічній перебудові України;
- не приставати на умови путінського режиму.
Волкер зазначає, що половина бойового потенціалу росії вже знищена — тут мова йде як про готовий персонал, так і про техніку, зброю й високоточні ракети.
Також у росіян — проблеми з чипами та компонентами для виробництва високоточної зброї.
«Вони вже сягнули максимальних зусиль в цій війні та посилюватись немає звідки», — вважає Волкер.
Потенційна загальна мобілізація не вирішить, а може й додасть росії проблем, додає він, адже це може призвести до дестабілізації суспільства.
«Загальна мобілізація може стати тим сірником, який все це підпалить», — вважає дипломат.
Чи може Путін натиснути ядерну кнопку
За словами Волкера, поки вірогідність застосування ядерної зброї видається дуже малою. Треба розуміти, що використання стратегічної ядерної зброї проти США чи ЄС означатиме знищення росії.
Щодо тактичної ядерної зброї проти українських військових в Україні, дипломат також не бачить особливого резону, адже тоді територія, яку рф хоче захопити, стане непридатною для жття та використання.
«Використання росією ядерної зброї імовірно приведе до прямої воєнної відповіді з боку колективного Заходу», — каже Волкер.
За його словами, нехай і не прямо, але президент США Джо Байден і міністр оборони США Ллойд Остін говорили про це.
Врешті, військові можуть просто не виконати наказ Путіна, зазначає американець.
Чи стане Дональд Трамп президентом США вдруге
Відповідаючи на питання про побоювання щодо другого «пришестя» Трампа, Волкер заспокоює, що до президентських виборів в США ще більше двох років.
«В нас є адміністрація на чолі з Байденом, держсекретарем Блінкеном, міністром оборони Остіном – всі вони дуже віддані Україні. В нас є Конгресс, де в обох палатах підтримка України дуже сильна в обох партіях», — підкреслив він.
На його думку, швидше за все після виборів у листопаді 2022 року баланс сил у Конгресі зміниться на користь республіканців, але більшість із них підтримують Україну.
Коментуючи майбутнє Трампа як потенційного президента, Волкер зазначив, що має бути виконано дуже багато умов: політик має стати кандидатом, виграти вибори та ще й змінити курс щодо підтримки України, а це вже навряд чи підтримає Конгрес.
Чи впливає Amnesty International та російська пропаганда на США
Дипломат не вірить, що Amnesty International або схожі міжнародні організації мають якийсь вплив на позицію американського суспільства, скоріше європейського.
Водночас він попереджає, що як серед республіканців, так і серед демократів є до 20% противників підтримки України та антиросійських санкцій.
Крайні праві та крайні ліві — ізоляціоністи та умиротворювачі — почали видавати аргументи, які знаходять певну підтримку.
«Вони питають – як довго ми надаватимемо допомогу? Добре, $40 млрд цього року. Наступного року зробимо це знову. А далі що? Як довго це триватиме? І чи достатньо роблять наші європейські союзники? Чому тягар допомоги майже повністю лягає на США?», — пояснив Волкер.