Західні ЗМІ й далі пишуть про війну в Україні: сьогодні, 24 березня, медіа висвітлювали посилення східного флангу Альянсу та нове попередження Китаю щодо допомоги Росії.
Водночас американські ЗМІ згадали, як політика Дональда Трампа мало не призвела до зникнення НАТО як організації та як Джо Байден об’єднав і зміцнив союз, у чомусь завдяки вторгненню Путіна в Україну.
Тепер країни Альянсу стягують війська до країн-сусідів України та країн Балтії, попереджають Пекін, аби той припинив підігравати Москві, а Кремль злісно бреше про «відновлення життя» на захоплених територіях. Гаага тим часом закликає якомога швидше розслідувати злочини кривавого режиму проти народу України.
пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 29 днів активного російського вторгнення.
Байден перезапустив НАТО після трампівського розколу

Фото: Getty Images
The New York Times повідомляє, що Джо Байден перезапускає відносини США з НАТО після правління Дональда Трампа.
Коли Трамп став американським президентом у 2017 році, він змусив НАТО здригнутися, відкрито відмовившись підтримати обіцянку Альянсу про взаємну оборону.
Це був момент розбіжностей і розколів, посіяних лідером США, який відкрито нехтував колективною відповідальністю НАТО та більше цікавився принципом «Америка понад усе», аніж глобальною єдністю.
За п'ять років президент Байден прибув до Білого дому із зовсім іншою позицією.
Вторгнення Росії в Україну зблизило 30 країн НАТО, і президент-демократ використав кризу як можливість зробити те, що пан Трамп зрештою таки зробив, але неохоче: твердо пообіцяв захищати будь-якого союзника, який зазнає нападу, пише видання.
Трамп мало не знищив Альянс як організацію

Фото: Getty Images
Упродовж чотирьох років свого перебування на посаді Трамп неодноразово говорив про давню проблему НАТО — нездатність деяких європейських країн виконати свою обіцянку від 2014 року про поступове збільшення військових витрат до 2% обсягу виробництва, тоді як 20% цих витрат припадає на військову техніку.
Трамп постійно сварив країни-члени за «хронічні недоплати» за їхню оборону.
До 2018 року гнів Трампа щодо фінансових внесків інших членів НАТО настільки посилився, що він заявив своїм високопосадовцям із національної безпеки, що не бачить сенсу в членстві в Альянсі.
Вихід США фактично знищив би організацію часів Другої світової, і Трамп, схоже, підтримував такий результат, називаючи НАТО тягарем для Америки.
Зрештою все закінчилося не так погано: Штати не вийшли з Альянсу, а деякі з найбагатших країн Європи справді почали витрачати більше коштів на оборону. Водночас ослаблення блоку було на руку Володимиру Путіну.
Тепер Байден може скористатися ситуацією. Перед від'їздом із Вашингтона до Брюсселя він заявив:
«Єдине, у чому я впевнений, знаючи Путіна досить добре — так, як, гадаю, будь-який лідер міг би знати іншого, — це те, що він розраховував, що зможе розколоти НАТО».
За його словами, за всю свою історію Альянс ще ніколи не був сильнішим і згуртованішим, і це багато в чому «завдяки» саме Володимиру Путіну.
Країни НАТО зміцнилися на східному фланзі

Фото: Getty Images
The New York Times також пише, що НАТО швидко нарощує свою присутність у Східній Європі. Так, ще до того, як офіційні особи НАТО оголосили про плани збільшити військову міць Альянсу в цьому напрямку, союзники вже збільшили чисельність військ, дислокованих у регіоні.
Зокрема, приблизно 40 тис. військовослужбовців розміщено під безпосереднім командуванням НАТО в Естонії, Латвії, Литві, Польщі, Словаччині, Угорщині, Румунії та Болгарії. Це вдвічі більше за той момент, коли російські війська увійшли в Україну 24 лютого 2022 року.
Найбільший контингент дислокується в Польщі — він налічує 10,5 тис. солдатів Альянсу, окрім 120 тис. військовослужбовців Польщі. Бойову групу країни очолюють США.
У НАТО — 30 членів, 28 із них — європейські. Загалом Альянс може розраховувати на майже 3,5 млн військовослужбовців та іншого персоналу. Зараз у Європі дислокується приблизно 100 тис. військовослужбовців США.
Альянс направить ще більше військ до кордонів України

Фото: Getty Images
BBC повідомляє, що під час пресконференції в Брюсселі Столтенберг назвав вторгнення Росії в Україну «найбільшою кризою безпеки за останнє покоління».
За його словами, Альянс об’єднався, щоб зберегти союз міцним і «гарантувати безпеку наших людей».
НАТО погодилася посилити свою оборону, перекинувши ще 40 тис. військовослужбовців на східний фланг у відповідь на вторгнення Росії.
Чотири нові бойові групи буде відправлено до Словаччини, Угорщини, Болгарії та Румунії.
Столтенберг сказав, що кіберзахист зміцнюється. НАТО також допоможе Україні захиститися від «біологічних, хімічних, радіологічних і ядерних загроз».
За його словами, вторгнення Путіна в Україну змінило становище в галузі безпеки, і НАТО готове до «довгого шляху».
Брехня Кремля: «Звільнені» міста повертаються до нормального життя»

Фото: Getty Images
Кремль назвав прем'єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона найактивнішим антиросійським лідером і заявив, що підхід Лондона заведе його в глухий кут.
Тим часом видання Sky News цитує прессекретарку МЗС Росії Марію Захарову, яка заявила, що вторгнення Росії та геноцид українського народу, який Кремль називає «спеціальною військовою операцією», йде за планом.
Це твердження спростовується більшістю західних аналітиків і урядів, які вже впевнилися в тому, що план Володимира Путіна не спрацює.
Захарова натомість стверджує, що у «звільнених» Росією районах життя «повертається в нормальне річище». Проте, як зазначає видання, незрозуміло, які саме регіони вона має на увазі.
Гаага закликала підтримати розслідування злочинів РФ в Україні

Фото: Wikipedia
The Guardian процитувала головного прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана із закликом до рішучих дій.
Він звернувся до коаліції країн із проханням підтримати його розслідування військових злочинів в Україні, попередивши, що «ситуація може стати ще гіршою», якщо не почати діяти просто зараз.
Головний прокурор МКС виступив у Гаазі перед прокурорами та міністрами юстиції з десятків країн, які запропонували суду фінансову, військову та юридичну допомогу.
Він закликав країни об'єднатися, щоб притягти до відповідальності винних у звірствах, зазначивши:
«Якщо ми не вживемо колективних заходів… усе може стати ще гіршим, й історія нас за це засудить, як засудять і жертви в усьому світі».
НАТО попередила Китай щодо будь-якої допомоги Росії

Фото: Getty Images
The Guardian також повідомляє, що лідери НАТО закликали Китай утриматися від підтримки воєнних дій Росії. У спільній заяві за підсумками саміту НАТО йдеться:
«Ми закликаємо всі держави, зокрема й Китай, підтримувати міжнародний порядок, включно з принципами суверенітету та територіальної цілісності, закріпленими в Статуті ООН, утримуватися від будь-якої підтримки військових зусиль Росії та дій, які допомагають їй обходити санкції».
Країни НАТО висловили стурбованість нещодавніми публічними коментарями офіційних осіб Пекіна й наполегливо попросили Китай не поширювати брехливі заяви Кремля, зокрема про війну та НАТО, і сприяти мирному врегулюванню конфлікту.
Олігархи не можуть допомогти вплинути на Путіна

Фото: Getty Images
Reuters процитував Кремль, який заявив сьогодні, що російський мільярдер Роман Абрамович грав роль тільки на початку мирних переговорів між Києвом і Москвою.
Україна просила Абрамовича допомогти в посередництві через його минуле в Росії, де він розбагатів у хаотичний період посткомуністичної приватизації 1990-х років.
На початковому етапі він дійсно брав участь, підтвердив Дмитро Пєсков, прессекретар Володимира Путіна:
«Зараз ведуться переговори між двома командами — росіянами та українцями».
Як повідомляє видання, деякі російські бізнесмени говорять, що Захід наївний, якщо вважає, що мільярдери на кшталт Абрамовича можуть впливати на Кремль у питаннях геополітики.
Справжні впливові особи сучасної Росії — це вже не олігархи, які повстали з попелу Радянського Союзу, а нове покоління шпигунів, тісно пов'язаних із Путіним, пояснюють вони.
Замість післямови. Посилення контингенту НАТО на східному фланзі та рішення допомогти Києву захиститися від хімічних і ядерних загроз не може не вселяти надію. ЗСУ та ТрО захищають землю від загарбників усіма можливими силами, але Україні потрібно закривати небо, адже кривавій кремлівській верхівці чхати на межі воєнних злочинів, які вони заступають у спробі знищити нашу державу як таку.
Путін у гніві через те, що українські міста, особливо східні, йому не коряться, тим часом з-поміж вищого військового ешелону Росії почалися чистки, звільнення з посад і арешти. Українська розвідка також повідомляла про те, що олігархи Московії вже навіть обговорювали вартість замовлення вбивства Путіна, але той змінив обслуговчий персонал — від кухарів до охорони (тисячі людей) — побоюючись зради.
Усе це, безумовно, свідчить про близькість краху режиму майже незмінного диктатора.

Фото: Офіс президента України
Тим часом президент Володимир Зеленський підкреслив у своєму феєричному виступі перед лідерами країн Альянсу, що Україна за місяць війни довела, що відповідає стандартам НАТО.
«Більше, прошу, ніколи, ніколи не говоріть нам, що наша армія не відповідає стандартам НАТО», — заявив він, закликавши надати Україні хоча б один відсоток танків і літаків НАТО.
Україна відстоює свою незалежність уже рівно місяць — 29-ту добу поспіль.