Західні ЗМІ й далі пишуть про війну в Україні: сьогодні, 23 березня, медіа висвітлювали звернення президента Володимира Зеленського до японського парламенту, аналіз американських експертів щодо ослаблення військової міці Кремля та відмову Німеччини від миттжвого ембарго на нафту з Москви.
Тим часом з Польщі висилають 45 дипломатів-шпигунів з Росії, Володимир Путін зібрався на самміт G-20 на Балі, а НАТО укріплює східний фланг.
пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські й американські медіа, висвітлюючи 28 днів активного російського вторгнення.
Японії нагадали про Фукусіму та хімічну атаку у Токіо
The New York Times повідомляє подробиці звернення президента України Володимира Зеленського до японського парламенту.
Український лідер нагадав японцям про ядерну катастрофу на АЕС «Фукусіма-Дайічі», що призвела до переміщення тисяч людей, та атаку із застосуванням хімічної зброї.
Зеленський попередив, що Росія може застосувати хімічну зброю, таку як нервово-паралітичний газ зарин, в Україні, що має бути знайоме жителям столиці Японії: у 1995 році члени терористичної секти застосували хімічну речовину при нападі на токійське метро. Тоді загинули 14 людей та постраждали близько 6 тис. людей.
Президент України подякував Японії за те, що вона стала першою азіатською країною, яка вжила заходів проти Росії після її вторгнення, і закликав Токіо посилити санкції проти Кремля.
Зеленський підкреслив, що вторгнення перетворило Чорнобиль на «зону бойових дій», додавши:
«Коли війна закінчиться, знадобляться роки, щоб оцінити масштаби шкоди навколишньому середовищу».
За його словами, війна може мати небезпечні наслідки ще для 15 ядерних реакторів у чотирьох точках України.
Прем'єрміністр Фуміо Кісіда заявив ЗМІ після виступу Зеленського, що розгляне можливість збільшення гуманітарної допомоги Україні та запровадження додаткових санкцій проти Росії.
Бойова міць Росії скоротилася: дані США
Reuters процитувало високопоставленого представника Міноборони США: за його словами, бойова міць Росії в Україні впала нижче 90% від рівня, що існував до вторгнення.
Це сталося вперше з моменту нападу, що свідчить про великі втрати озброєнь і зростання людських втрат.
За американськими оцінками, перед вторгненням 24 лютого Росія зібрала навколо України понад 150 тис. військовослужбовців, а також велику кількість літаків, артилерії, танків та інших вогневих засобів для повномасштабної атаки.
«Вперше їхня кількість може бути трохи нижче 90%», — заявив представник міністерства оборони США.
Українці воюють досить спритно — США
BBC цитує представника Міноборони США Джона Кірбі, який заявив, що Україна обороняє частини своєї країни дуже розумно, спритно та креативно:
«Ми бачимо ознаки того, що українці зараз потрохи переходять у наступ. У деяких місцях, особливо на півдні біля Херсона, вони намагалися повернути собі території».
Кірбі додав, що українські сили планують контратаки й тепер рухаються у цьому напрямку:
«Українці вибудовують дуже жорстку оборону. Росіяни не досягли жодної з поставлених перед ними стратегічних цілей — або досягли їх із втратами».
Російські дипломати-шпигуни залишають Польщу
BBC повідомляє також, що Польща ухвалила рішення про висилку 45 російських дипломатів.
Аж 45 представників Кремля або підозрюються у шпигунстві, або є спільниками шпигунів, заявив представник польських спецслужб Станіслав Зарин.
У ході розслідування з’ясувалося, що один з підозрюваних у шпигунстві на користь Росії працює в архіві РАГСу Варшави. Поляка заарештували минулого тижня, і він перебуватиме під вартою мінімум три місяці.
Посол Росії у Польщі Сергій Андрєєв відкинув звинувачення після того, як його викликали до МЗС Польщі.
«Посол РФ повторив всю абсурдну брехню, яку Росія несла з початку війни проти України. Ця людина, перефразовуючи її власні слова, «один великий фейк», — пише Зарин у Twitter.
У Путіна запевнили, що ядерної війни поки не буде
Reuters також повідомляє, що на Росії поки не поспішають натискати на червону кнопку та застосовувати ядерну зброю.
Так, прессекретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив CNN, що політика безпеки Росії вимагає, щоб країна застосувала ядерну зброю лише тоді, коли саме її існування опиниться під загрозою.
Коментар кремлівського чиновника пролунав на тлі побоювань Заходу, що вторгнення РФ в Україну може перерости в ядерну війну:
«У нас є концепція внутрішньої безпеки, і вона є публічною. Тож якщо це загроза існуванню нашої країни, ядерний арсенал можна використовувати відповідно до концепції. Інших причин немає».
Путін зібрався на Балі на самміт G-20
Як пише The Washington Post, кривавий диктатор Володимир Путін має намір взяти участь у саміті Великої двадцятки (G-20), який пройде у жовтні 2022 на Балі. Тим часом західні країни намагаються виключити кремлівську країну з G-20, підкреслила посол Росії в Індонезії Людмила Воробйова.
«Реакція Заходу є абсолютно непропорційною. Вигнання Росії з форуму не допоможе вирішити економічні проблеми», — заявила вона.
Вона високо оцінила «тверду позицію» Індонезії та закликала її не піддаватися тиску Заходу. Президент країни Джоко Відодо нещодавно заявив японському виданню Nikkei Asia, що підтримує припинення вогню, але розглядає економічні санкції як поганий інструмент.
Минулого тижня під час зустрічі з міністром торгівлі США Джиною Раймондо міністр економічного розвитку та технологій Польщі Петро Новак запропонував виключити Росію з G-20.
Німеччина не готова до швидкого ембарго на нафту з Кремля
Також The Washington Post повідомляє, що канцлер Німеччини Олаф Шольц 23 березня повторив свій заклик до енергетичної незалежності від Росії. Водночас він підкреслив, що санкції та контроль над імпортом не повинні завдати по Європі удару більшого за удар по російському керівництву.
За словами Шольца, негайне ембарго на постачання російської нафти та газу завдасть збитків економіці Німеччини, поставивши під загрозу цілі галузі та сотні тисяч робочих місць.
Минулого місяця Берлін вже призупинив сертифікацію газопроводу «Північний потік — 2», але відкинув вимоги закрити «Північний потік — 1». Однак Шольц запевнив, що Німеччина може швидко відмовитися від постачання з-на Росії.
Німеччина вже зіткнулася із різким зростанням цін на пальне, та фінансова підтримка для громадян компенсує болюче зростання цін, запевнив канцлер.
Шольц привітав візит президента Байдена до Брюсселя на екстрений саміт НАТО, заявивши:
«Рідко єдність ЄС, солідарність усередині НАТО та згода «Великої сімки» були такими сильними, як сьогодні».
НАТО посилює східний фланг та побоюється Китаю
Sky News повідомляє, що НАТО планує збільшити сили на східному фланзі.
Альянс стурбований тим, що Китай може підтримати вторгнення Росії до України, тому 30 країн-членів обговорять роль Пекіна у війні у четвер 24 березня, заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у Брюсселі:
«Китай надає Росії політичну підтримку, у тому числі шляхом поширення відвертої брехні та дезінформації».
Він також повідомив про побоювання, що Китай може надати «матеріальну підтримку» Кремлю.
Генсек знову підкреслив пересторогу від НАТО щодо застосування хімічної зброї проти України:
«Будь-яке застосування хімічної зброї повністю змінить характер конфлікту, це матиме далекосяжні наслідки».
Лідери країн НАТО домовляться у четвер про посилення флангу на Сході за рахунок розгортання чотирьох нових бойових груп у Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині, зазначив Столтенберг:
«Я очікую, що лідери погодяться посилити позицію НАТО у всіх сферах, значно розширивши її на суші, у повітрі та на морі».
У результаті НАТО матиме вісім багатонаціональних угруповань уздовж східного флангу.
Замість післямови. Президент України продовжує звертатися до парламентів усього світу, намагаючись об’єднати їх у допомозі Україні та подальшій ізоляції Росії. Гарним знаком є плани на укріплення східного флангу НАТО, тривожним — побоювання щодо допомоги Пекіну Москві у її загарбницьких діях.
Приємною новиною можна вважати висилку російських шпигунів-дипломатів із Польщі та заклики Варшави до виключення Росії з «Великої двадцятки». Адже участь Володимира Путіна у жовтневому саміті G-20 виглядала б знущанням над жертвами та руйнуваннями, що від них потерпає Україна вже майже місяць.
Тим часом бойова міць Кремля скорочується, а українці використовують усі можливості, аби запобігти окупації наших міст та перейти у контрнаступ. Україна відстоює своє право на існування вже 28 добу поспіль.