Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 23 березня.
Економіка
Путін зажадав від «Газпрому» перевести оплату газу, що постачається до «недружніх країн», на рублі. Це безпосередньо торкнеться європейських країн. Тепер їм доведеться купувати рублі в Росії на оплату постачань.
«Російська залізниця» отримала від німецького Siemens повідомлення про припинення контракту на придбання нових швидкісних поїздів «Сапсан». Техобслуговування поїздів, які вже є у РФ, буде продовжено.
Французький банк Crédit Agricole повністю зупиняє свою діяльність у РФ.
Французька Total вирішила до кінця року повністю відмовитися від нафти та нафтопродуктів із Росії.
Європейська організація супутникової метеорології EUMETSAT припиняє ділитися метеорологічними даними з Росією. Раніше з нею відмовилися співпрацювати три аналогічні організації.
Японська компанія Sharp припиняє постачання товарів до Росії.
Авіакомпанія Vietnam Airlines тимчасово зупинить польоти за маршрутом Ханой – Москва з 25 березня. Рішення було ухвалено через необхідність перегляду процедур щодо страхування літаків.
У мережах магазинів одягу низки брендів у Росії ціни зросли на 80%. Подорожчали і старі, і нові колекції. У взуттєвих мережах ціни підвищилися вдвічі.
Після 24 лютого у РФ почалося стрімке падіння видачі споживчих кредитів. Кількість заявок позичальників знизилася вдвічі, видачі впали на 60 — 75%. Клієнти не готові брати кредити за високими ставками (від 20%), а банки посилюють ризик-політику на тлі нестабільної ситуації з доходами населення.
Міністр економічного розвитку Фінляндії заявив, що видача ліцензії на будівництво АЕС «Ханхіківі-1» у Фінляндії за участю російського «Росатому» є неможливою. За словами міністра, рішення про продовження проєкту чи зміну постачальника ухвалюється його власниками, проте держава втрутиться на етапі розгляду заяви про видачу ліцензії.
Резиденти РФ — власники російських євробондів не можуть отримати виплати за ними. Вони «застрягли» у європейських депозитаріях Euroclear і Clearstream. Раніше ці компанії заявляли, що припинять розрахунки за операціями для російських контрагентів.
За оцінками галузевих асоціацій, Росію вже залишили до 70 тис. айтівців, а у квітні поїдуть ще до 100 тис. осіб. Стримують «другу хвилю» еміграції лише дорогі квитки та житло.
Глава Мінцифри РФ заявив, що в Росії буде створено маркетплейс із вітчизняними застосунками для системи Android.
Магазини безмитної торгівлі в аеропортах попросили про допомогу в уряду. Вони стверджують, що опинилися в критичному стані через різке падіння міжнародного пасажиропотоку.
Антимонопольна служба РФ перевірить виробників офісного паперу через різке зростання цін на нього. Із середини березня ціни зросли майже вшестеро.
Nestle вирішила виробляти і продавати в Росії тільки товари першої необхідності: дитяче, медичне та лікарняне харчування. Випуск і продажі іншої продукції зупиняться, допоки триває «операція» Росії в Україні, заявили в компанії. Раніше там попередили торговельні мережі щодо підвищення цін на 20 – 40%.
Санкції
Під нові санкції США потраплять 400 росіян, включно з 328 депутатами Держдуми. Оголосити їх президент Байден має намір уже цього тижня в координації з Євросоюзом і членами G7.
Літаки щонайменше восьми мільярдерів із РФ втратили реєстрацію на острові Мен після початку «спецоперації» в Україні. Проблеми виникли не тільки в тих, хто потрапив під санкції, а й у тих, кого санкційні обмеження не торкнулися. Острів Мен – одна із найпопулярніших юрисдикцій для приватних джетів.
Суспільство
У березні інтернет-трафік росіян суттєво перерозподілився. На торент-трекерах він зріс на 21%, а на платформах цифрової дистрибуції відеоігор знизився майже на 30%.
У мережах кінотеатрів РФ у повторний прокат випускають фільм «Службовий роман» Ельдара Рязанова.
У Росії вдвічі зросла кількість кібератак на співробітників компаній. Їм розсилають шкідливі електронні листи, тематика яких пов'язана із ситуацією в Україні та кризою в російській економіці.
У РФ різко зріс попит на сейфи, патрони та зброю. Таку тенденцію пов'язують зі збільшенням обсягу готівки на руках у населення, очікуванням подальшого зростання цін і загальним новинним тлом.