Facebook Pixel

Ізоляціонізм чи націоналізм. Чому $40 млрд допомоги для України застрягли у Сенаті США

Сенат США зробив ще один крок до просування пакету допомоги Україні на $40 млрд, провівши його через одне з процедурних голосувань.

Хоча лідер республіканців Мітч МакКоннелл запевняє, що закон ухвалять уже в середу 18 травня, судячи з публікацій західних медіа, процес може затягнутися, а закон — знову опинитися у Палаті представників.

The Page розбирався, що відбувається у американському Конгресі, на бюрократію в якому скаржаться і самі законодавці США.


Бюрократична плутанина у Сенаті

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Після того, як републіканець Ренд Пол заблокував голосування за прискореною процедурою, сенат вимушений був проводити законопроєкт про $40 млрд допомоги для України за повною.

Тут варто зазначити, що розібратися з тим, як саме працює та повна процедура, не так то і просто. Для того, щоб її трохи прискорити, ще в понеділок законодавці вирішили, що треба скоротити дебати до 30 годин.

Перше процедурне голосування 16 травня показало 81 голос за просування проєкту, і 11 — проти. Тепер питання у тому, щоб до середи 18 травня до проєкту не було внесено жодної поправки, а всі 100 сенаторів погодилися з закриттям дебатів.

Але навіть у випадку спроби заблокувати процес поправками, наскільки можна зрозуміти з публікацій американських медіа, сенатори зможуть все ж провести «багаторазове» голосування та протиснути закон.

Quote«Процедурне голосування передбачає ухвалення Сенатом закону вже в середу, якщо всі законодавці погодяться відмовитися від правил дебатів. Після цього він надійде на підпис президенту Джо Байдену, якщо не буде внесено жодних змін», — пише Bloomberg.

Скільки буде тих процедурних голосувань, думки медіа теж розходяться, але їх ще може бути мінімум два або «серія».

Крім того, хоча МакКоннелл і говорив про середу, кінцеве голосування поставили на кінець тижня. Пол, що виступає проти пакету, вважає, що воно відбудеться у четвер, 19 травня.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Тільки після всіх процедур у Сенаті закон нарешті відправиться на підпис до президента Джо Байдена, і це може бути навіть не найближчими днями. Останній ще минулого тижня попереджав, що гроші на підтримку України майже закінчилися.

Тому фактично ми маємо наступну ситуацію: історичний закон про ленд-ліз ухвалено, але грошей, щоб постачати Україну серйозну зброю у найважчий період битви за Донбас та Чорне море, у президента США немає.

Ізоляціонізм чи націоналізм

Першим, хто виступив проти пакету допомоги на $40 млрд для України, став сенатор-республіканець Ренд Пол, якого називають проросійським політиком. Він запропонував призначити інспектора з Афганістану, що наглядатиме за використанням пакету допомоги українцями.

Цікаво, що законопроєкт вже передбачає оплату роботі інспекторів, тому демарш Пола був радше політичним.

Тепер же, під час останнього процедурного голосування, сформувався цілий список сенаторів-республіканців, що критикують таку велику суму допомоги для України на тлі власних проблем США.

Ось їхні імена:

  • Марша Блекберн з Теннессі
  • Джон Бузман з Арканзасу
  • Майк Браун з Індіани
  • Майк Крапо з Айдахо
  • Білл Хагерті з Теннессі
  • Джош Гоулі з Міссурі
  • Майк Лі з Юти
  • Синтія Ламміс з Вайомінга
  • Роджер Маршалл Канзас
  • Ренд Пол із Кентуккі
  • Томмі Табервіл з Алабами.

Ще восьмох сенаторів на голосуванні не було. Тут нагадаємо, що, хоча закон легко пройшов Палату представників (де не вимагається одностайність, тому 368 голосів проти 57 вистачило з головою), всі голоси «проти» також були від республіканців.

Quote«У Республіканській партії завжди були голоси ізоляціоністів», – сказав Макконнелл, що у неділю відвідав Київ.
Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Це не завадить Сенату виконати роботу, цитує лідера республіканців у Сенаті Bloomberg.

Quote«Я вважаю, що один з уроків, які ми засвоїли під час Другої світової війни, полягає в тому, що не протистояти агресії вчасно є величезною помилкою. Ми зробимо роботу», — підкреслив він.

Водночас сенатор Джош Гоулі підкреслив у Twitter, що це — не ізоляціонізм.

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Quote«Це націоналізм. Йдеться про пріоритет американської безпеки та американських інтересів», — написав він.

На думку Гоулі, витрачати $40 млрд на допомогу Україні – більш ніж утричі більше, ніж витратила вся Європа разом – не відповідає інтересам Америки.

Крім того, така допомога залишиться без істотного нагляду, поскаржився законодавець.

Аргументи про «дитяче харчування»

Чому взагалі окремі республіканці вирішили блокувати, або, як мінімум, затягнути процес із допомогою Україні?

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Перед голосуванням у понеділок кілька відомих республіканців, зокрема й експрезидент США Дональд Трамп, поставили під сумнів таку велику суму, як $40 млрд для України, пише The Hill.

Зокрема, політик, який колись захоплювався Володимиром Путіним, розкритикував Конгресс США за намагання дати стільки грошей Києву тоді, коли в Штатах є проблеми з наявністю дитячої суміші в магазинах через брак постачань:

Quote«Демократи відправляють Україні ще $40 млрд, а батьки Америки щосили намагаються навіть прогодувати своїх дітей».
Фото: ewikiuk.top

Фото: ewikiuk.top

Його колега по партії, сенатор Білл Хагерті, заявив також, що найкраще, що міг би зробити президент Байден — це зупинити «війну, яку він веде проти американської промисловості». Водночас він запевнив, що нічого не має проти українців:

Quote«Ми хочемо, щоб вони перемогли, але спрямовувати більше допомоги в цю країну, коли ми не дбаємо про свою власну країну…Я знаю, що є й інші сенатори, які зараз дуже серйозно думають про це».

Коли Україна отримає допомогу

Скоріше за все, Джо Байден отримає такі необхідні для постачання зброї та гуманітарної допомоги воюючій Україні гроші не раніше наступного тижня.

Це, звісно, якщо сам президент США не вирішить дочекатися ще якоїсь значущої дати, як із ленд-лізом та 9 травня, аби підписати закон у прямому ефірі та під гучні оплески.

baiden-ssha-ukr.jpeg

Зрозуміло одне: проєкт допомоги можливо ухвалити, і так чи інакше, допомога надійде. Питання тільки в тому, що кожен день затримки бюрократичної машини найрозвинутішої демократії світу — це втрачені життя, затягування бойових дій.

А отже, й затримка з відновленням територій, поруйнованих окупантами, з відновленням економіки та поверненням робочих рук до України, якій ще роками оговтуватися від вторгнення держави-терориста.

Хоча США і демонструють безумовно жорсткішу позицію за Європу, яка все ще переживає час від часу, як «зберегти обличчя Путіну», боротьба між республіканцями та демократами за рейтинги перед виборами у листопаді, схоже, трохи затуманила реальність.

Адже справа не у дитячих сумішах із магазинів, що, звісно, важливі, а у ракетах, що зтирають з лиця землі одним ударом цілі сімʼї з дітьми. А також у шансі порятувати захисників Маріуполя з «Азовсталі», чого не зробити без дальнобійної артилерії та літаків.

Звісно, через океан це не так болюче відчувається, але українцям, які щодня відстежують повітряні тривоги, важко пояснити, що такі вже в США закони та процедури.


Контекст.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉