Facebook Pixel

Історичне рішення: конгрес США почав розглядати ленд-ліз для України

Палата представників США розглядає законопроєкт №3522 про ленд-ліз для України.

Наразі було вирішено розглядати його по закритій процедурі та були ухвалені деякі правки, згідно офіційного сайту Конгресу.

Крім того, Палата представників оголосила про годинну дискусію по суті законопроєкту.

Водночас акаунт Верховної Ради України в Twitter вже написав, що голосування відбулося, посилаючись на початок дискусії.

znimok-ekrana-2022-04-28-o-221721.png

Деякі українські телеграм канали навіть навели кількість голосів — 230, але було лише голосування за внесення проєкту на розгляд:

Quote«Внесення на розгляд законопроекту (S. 3522) про надання президенту розширених повноважень щодо укладання договорів з Урядом України про передачу або оренду оборонних засобів цьому Уряду для захисту цивільного населення України від російського військового вторгнення, а також для інших цілей», — говориться в тексті резолюції.

Що таке ленд-ліз і що він дасть Україні

Програма ленд-лізу була системою, за якою США частково на безоплатній основі передавали боєприпаси, техніку, продовольство та стратегічну сировину, зокрема нафтопродукти, своїм союзникам у Другій світовій війні.

Вона дозволяє де-факто дарувати обладнання з положеннями, які передбачають, що країни-одержувачі виплатять їхню вартість США пізніше. Отсанній платіж за цією системою Велика Британія, наприклад, внесла 10 років тому.

Поки американці ухвалюють історичне рішення — вперше з часів Другої світової, коли це законопроєкт дозволив США постачати зброю Британії, і через Британію — СРСР — The Page пояснює, що таке ленд-ліз та чому він важливий:

  • документ надає президенту США розширені повноваження, за якими він може передавати або надавати в оренду Україні оборонні засоби для захисту населення від вторгнення та інших цілей;
  • після ухвалення акту Білий Дім зобов'язаний протягом 60 днів встановити прискорені процедури для доставки оборонки Україні.
  • закон спростить та прискорить будь-які поставки зі США, адже передбачає спрощені процедури кредитування, постачання та транспортування зброї — але тільки в Україну та країни Східної Європи;

Програма діятиме до 2023 фінансового року, тобто до 1 жовтня 2022 року, але вона може бути продовжена.

Свого часу саме такий закон врятував СРСР від розгрому колишніми нацистськими союзниками, з якими вони два роки разом захоплювали Європу. А вже влітку 1941, після нападу Гітлера на совєти, Сталін зажадав від Великої Британії та США всієї можливої зброї та відкриття другого фронту.

Саме тоді було прийняте рішення постачати СРСР зброю через програму ленд-лізу, причому совєти домоглися того, що союзники мали самі доставити її на воюючі території.

У битві за Москву третина танків і 16% винищувачів Червоної Армії були отримані від Заходу.

Радянський Союз отримав за ленд-лізом:

  • 15 тис. літаків;
  • 7 тис. танків;
  • 376 тис. вантажівок;
  • 51 тис. джипів;
  • 15 млн пар армійських черевиків тощо.

Загалом за програмою ленд-лізу Радянський Союз отримав допомогу на $11 млрд.

The Page раніше писав, що Сенат США одноголосно ухвалив законопроєкт щодо ленд-лізу ще 7 квітня. Тепер справа за Палатою представників та Джо Байденом.

Подякувати 🎉