Сукупний чистий прибуток публічних нафтогазових компаній, що працюють у США, у другому та третьому кварталах цього року склав $200 млрд. Про це йдеться в результатах аналізу звітів про доходи та оцінки, проведеного S&P Global Commodity Insights для газети Financial Times (FT).
Ця цифра свідчить про найприбутковіші шість місяців у галузі за всю історію спостережень і надає змогу обґрунтовано чекати на безпрецедентні результати року.
«Рекордний прибуток розлютив Білий дім, оскільки підвищені ціни на бензин впливають на результати голосування за демократів напередодні критичних проміжних виборів до Конгресу 8 листопада», — пише FT.
Президент Джо Байден днями назвав величезні доходи нафтовиків «непередбаченим успіхом війни» та звинуватив компанії в «наживі на вторгненні Москви». Якщо вони не інвестують отримані кошти у видобуток нафти, щоб знизити ціни на заправки, він попросить Конгрес підвищити податки.

Динаміка прибутку нафтогазових компаній США
Законодавство про непередбачені податки навряд чи буде ухвалено у Вашингтоні, вважає FT, але у Європі це стало реальністю. Брюссель запровадив 33-відсотковий «внесок солідарності» на надприбутки, а Лондон — додатковий 25-відсотковий «збір на прибуток від енергетики», унаслідок чого податок на прибуток збільшився до 65% до кінця 2025 року. Ріші Сунак, новий прем'єр-міністр Великої Британії, розглядає можливість збільшення збору до 30% і продовження його дії до 2028 року.
Нафта марки Brent, міжнародний еталон, коштувала в другому та третьому кварталах у середньому понад $105 за барель, що набагато вище за середній показник приблизно $70 за останні п'ять років. Вона злетіла в ціні майже до $140 на початку березня після того, як російські танки увійшли в Україну.
Тим часом Волл-стріт, усе ще не оговтавшись від десятиліття марнотратства та постійних збитків, зажадала від компаній вступити в нову еру дисципліни капіталу, тобто надавати пріоритет доходам акціонерів, а не дорогим проєктам нарощування буріння свердловин у гонитві за зростанням видобутку. За оцінками інвестиційного банку Raymond James, капітальні витрати 50 найбільших світових виробників нафти цього року становитимуть майже $300 млрд, що приблизно вдвічі менше, ніж у 2013 році, коли ціни на нафту востаннє були на порівнянному рівні.
«За останні п'ять років галузь перейшла від принципу «бури, дитинко, бури» до того, що насправді хочуть акціонери, тобто повернення капіталу, – сказав один з аналітиків Raymond James. – Дивіденди та викуп акцій ніколи не були такими щедрими, як зараз».
Оцінюючи перспективу посилення оподаткування, виконавчий директор ExxonMobil, що звітувала про найприбутковіший квартал за всю історію, сказав, що великі дивіденди його компанії варто розглядати як спосіб «повернення частини нашого прибутку безпосередньо американському народу».

Видобуток та експорт нафти в США