Facebook Pixel

Вибори до Конгресу США: як перемога республіканців може вплинути на підтримку України у війні

Проміжні вибори до Палати представників США відбудуться 8 листопада 2022 року: чому вони такі важливі та якими будуть їхні наслідки для України?

Соціологи прогнозують різні оцінки результатів цих голосувань. Україну передусім тривожить питання ймовірності втрати підтримки з боку США щодо довгострокової військової допомоги, у разі перемоги Республіканської партії.


Кому прогнозують перемогу на виборах до Конгресу США

Вибори до Конгресу США-2022: у республіканців є всі шанси взяти під контроль одну з палат Конгресу

Вибори до Конгресу США-2022: у республіканців є всі шанси взяти під контроль одну з палат Конгресу

Демократична партія протягом останніх двох років контролює діяльність, як Палати представників, так і Сенату. Цього разу республіканці вступають в боротьбу за владу над Конгресом з невеликою, але явною перевагою.

Опитування, проведене New York Times/Siena College, показало, що, якби вибори були сьогодні, 45% ймовірних виборців підтримали б кандидата від Демократичної партії, а 49% – від Республіканської.

Такі цифри створюють напружену боротьбу на політичному полі, яка цілком може призвести до непередбачуваних результатів.

Прогнози останнього опитування Fox News, навпаки, вказують на лідерство демократів: ті на 3% випереджають своїх колег-республіканців.

Quote«На сьогодні 44% підтримують кандидатів від Демократичної партії у своєму окрузі, а 41% – від Республіканської», — повідомляв Fox News.

Також демократи намагаються втримати свої позиції, проводячи кампанію за збереження права на аборти, та з інших питань, які можуть допомогти їм уникнути факапів у листопаді.

Аналітики видання The New York Times стверджують, що додатковим викликом для демократів є інтенсивність незадоволення електорату президентом: 45% ймовірних виборців категорично не схвалюють роботу, яку виконував Байден, і 90% цих виборців планували підтримати республіканця в Конгресі цієї осені.

Наступ трампівського крила: чим це небезпечно для України

Люди Дональда Трампа хочуть чи урізати, чи більше контролювати допомогу Україні. Фото: Getty Images

Люди Дональда Трампа хочуть чи урізати, чи більше контролювати допомогу Україні. Фото: Getty Images

Економічні питання, стали найактуальнішими та найбільш важливими для виборців як у літніх опитуваннях, так і зараз. Виборці, які були зосереджені на економіці та інфляції, віддали перевагу республіканцям.

Європейська правда стверджує, що дехто з представників Республіканської партії, а саме «трампістського крила», часто намагається перекрити свої поразки в економічній сфері потребами активної зовнішньої політики, зокрема для України. Республіканці переконують своїх виборців, що саме наслідки війни в Україні призводять до поразок та негараздів в економіці США.

Ці настрої викликають певне занепокоєння в українців. Навіть попри те, що Україна наділена двопартійною підтримкою в Конгресі, фракція республіканців, з позицію колишнього президента Дональда Трампа «Америка перш за все», все ж ставить під сумнів роль США в наданні зброї та іншій підтримці України.

Як писав The Washington post, 18 жовтня 2022 року Кевін Маккарті — лідер Республіканської партії Палати представників — заявив, що республіканці готові відмовитися від допомоги США Україні наступного року, якщо перемога буде на їхньому боці. Також, він вважає, що країна повинна бути менш залученою до проблем за кордоном.

Quote«Я думаю, що люди, які сидітимуть у рецесії, вони не збираються виписувати Україні чек-бланк… Це не безкоштовний щедрий чек», – сказав Маккарті.

Утім, наступного дня офіційний представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі запевнив, що військова та фінансова підтримка України з боку США триватиме й надалі, незважаючи на те, якими будуть результати виборів до американського парламенту.

Нагадаємо, у травні 2022 року ізоляціоністи вже блокували пакет допомоги на $40 млрд для України. Тоді першим, хто виступив проти пакету допомоги, став сенатор-республіканець Ренд Пол, якого називають проросійським.


Про те, якими будуть наслідки проміжних виборів США для України The Page поговорив із головою Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимиром Фесенком та професором політології Києво-Могилянської академії Олексієм Гаранем.


Якими будуть результати виборів до Палати представників США-2022

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко
Політолог

У США нині непроста соціальна економічна ситуація, — там, як і в багатьох країнах світу, наявний стрибок інфляції, зростання цін на енергоносії, загроза рецесії. Це негативно впливає на настрої виборців і надає перевагу опозиційній партії.

Але навіть якщо не брати це до уваги, за досвідом США, на проміжних виборах до Конгресу, як правило, перемагає опозиційна партія. Тому є велика вірогідність, що саме республіканці можуть отримати перевагу в нижній палаті Конгресу.

Щодо сенату, експерти вважають, що тут можлива приблизна рівновага, адже склад представників змінюється лише частково.

The Page
Коментар The Page

За досвідом США, на проміжних виборах до Конгресу, як правило, перемагає саме опозиційна партія — зараз це республіканці.

Олексій Гарань
Олексій Гарань
професор політології Києво-Могилянської академії

У республіканців є шанси на перемогу принаймні в одній з двох палат. Проте, як це станеться – сказати важко. Якщо республіканці отримають більшість з будь-якій з палат, звісно, це буде означати й більший баланс в американській політиці. Адже для того, щоб закон був ухвалений, необхідна згода обох палат, і така ситуація в США — не вперше.

Навпаки, конституційна система Сполучених Штатів задумана таким чином, щоб існував баланс між президентом та Конгресом. Власне, дуже рідко трапляється ситуація, коли одна партія контролює все: і посаду президента, і обидві палати, не кажучи вже про парламенти штатів та посади губернаторів, це скоріше за все — виняток.

The Page
Коментар The Page

Конституційна система Сполучених Штатів задумана таким чином, щоб існував баланс між президентом та Конгресом.

Що означатиме контроль республіканців над однією з палат для України

Олексій Гарань
Олексій Гарань
професор політології Києво-Могилянської академії

Дональд Трамп займає досить специфічну позицію до України. За нього почалися поставки американської зброї в Україну, але насправді, він її ніколи не розумів і завжди розглядав нашу країну в ціні росії.

Політика Трампа є дуже імпульсивною та схематичною. Люди в партії, які дотримуються такої ж позиції, є, власне, трампістами. Тому дехто з республіканців підтримує Україну, а є ті, хто каже: «Давайте обмежимо зовнішню допомогу, або будемо її більше контролювати». Тут можуть виникнути нюанси з підтримкою України.

Ми маємо розуміти, що голосування в Конгресі не йде жорстко по партійних лініях — навіть можливо спостерігати підтримку демократами республіканського президента, або навпаки.

Це означає, що, якщо демократи будуть підтримувати курс Байдена на підтримку України, то й значна частина республіканців це теж буде підтримувати. Тому, я думаю, що підтримка України збережеться.

The Page
Коментар The Page

Якщо демократи будуть підтримувати курс Байдена на підтримку України, то й значна частина республіканців це теж буде підтримувати.

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко
Політолог

Певні ризики можуть виникати, тому що серед республіканців, особливо людей Трампа, є прихильники того, щоб більше уваги приділяти внутрішнім проблемам.

Це така класична ізоляціоністська позиція: «Гроші треба витрачати на нас», «Менше треба втручатися в зовнішні справи», «Америка — передусім». Така позиція була ще до Другої Світової війни: президенту Рузвельту довелося її долати (але принаймні йому допомогли зовнішні обставини: напад Японії та оголошення війни з боку Німеччини).

Ізоляціоністські позиції давно існують в США. Зараз вони в таборі Трампа активно проявляються, але серед республіканців є чимало активних прихильників України. Також чимало прихильників активної зовнішньої політики США спрямовані на протистояння та стримування і росії, і Китаю.

Тому тут проблема може виникнути для республіканців. У них немає єдиної позиції в цих питаннях. Навіть ті, хто виступають за таку ізоляціоністську політику, вони не проти допомоги України. Вони скоріше виступають як опозиційна партія за те, щоб ця допомога була більш національною, більш прозорою, щоб не було, як вони кажуть, «пустих чеків».

Я думаю, що принципових дій не відбудеться щодо підтримки України, але в деяких випадках процес може трохи уповільнюватися або ускладнюватися, коли мова йтиме про законодавче затвердження тих чи інших рішень.

The Page
Коментар The Page

Принципових дій не відбудеться щодо підтримки України, але в деяких випадках процес може трохи уповільнюватися або ускладнюватися.

Фінансова підтримка України з боку США після виборів у 2022 році

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко
Політолог

Декілька разів в історії США — і в часи Обами, і в часи Трампа, виникали дуже гострі протистояння щодо бюджету, коли він зависав на декілька місяців. Тобто коли нижня палата, яка знаходиться під контролем опозиційної партії, не ухвалювала бюджет, підготовлений президентською адміністрацією.

І в цьому сенсі теоретично можуть виникнути такі проблеми і зараз, оскільки значна частина допомоги йде саме шляхом бюджетних асигнувань. Тут є проблема. Так, є ленд-ліз, він буде працювати, але можливе навіть уповільнення ухвалення конкретних законопроектів, або додаткових дискусій.

Хоча може бути і навпаки. В окремих позиціях ті самі республіканці можуть виступати за більш активну підтримку Україні. Зокрема на більш активне надання авіації, літаків для України. Нагадаю, свого часу Обама був противником надання Україні взагалі летальної зброї, така позиція виявилася помилковою.

Реагуючи на критику його проросійської позиції, він спростував це на практиці: надав Україні джавеліни. Так і тут, можливі пародоксальні ефекти: уповільнення певних бюджетних питань, або ж бюджетне протистояння між нижньою палатою Конгресу та адміністрацією Байдена, де головний ризик буде для нас. Можуть бути, навпаки, певні законодавчі ініціативи на користь України.

Отже, ефект буде неоднозначний. Двопартійна підтримка України буде зберігатися, тут є консенсус, але може збільшитися кількість прихильників ізоляціоністських поглядів і це буде створювати додаткові ризики для нас.

The Page
Коментар The Page

Двопартійна підтримка України буде зберігатися, але може збільшитися кількість ізоляціоністів, і це буде створювати додаткові ризики для Києва.

Що потрібно робити, щоб підтримка Штатами України не ослабла

Олексій Гарань
Олексій Гарань
професор політології Києво-Могилянської академії

Нам треба чітко показувати, що Україна, навіть під час війни, залишається демократичною країною, що ми робимо перетворення, ми боремося з корупцією, а американська та західна допомога в цілому використовується ефективно.

Єдине, у що нам не треба влазити – це у внутрішньо-політичну боротьбу в США. Так було в 2016 році, коли більшість українського політикуму підтримувала Хілларі Клінтон, а вона програла. А потім Дональд Трамп намагався нас втягнути у внутрішньо-партійні дебати проти Байдена, і ми ледь тоді не потрапили в халепу.

Давайте згадаємо 2019 рік, коли обрали Володимира Зеленського, і за це взявся Андрій Єрмак, абсолютно не досвідчений у міжнародних справах, і це могло негативно закінчитись для України. Тоді нам вдалося втриматися, і ми все таки не влізли у ці внутрішньо-американські дебати.

Я думаю, це важливо і треба робити надалі. Тобто, є двопартійна підтримка України, тому треба працювати і з демократами, і з республіканцями для того, щоб ця підтримка збереглася.

The Page
Коментар The Page

Україні не варто втручатися у внутрішньо-політичну боротьбу у США, стаючи на чийсь бік.

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко
Політолог

Я думаю, що Конгрес потребує від України більше активної та точкової дипломатії, і треба буде працювати більш активно саме з республіканцями та переконувати їх формувати союзників, адже там є наші союзники та партнери.

Треба буде збільшувати їх кількість і через них впливати на рішення Республіканської партії в Конгресі.

The Page
Коментар The Page

Україні треба активніше працювати з республіканцями, аби збільшити кількість наших союзників у Конгресі США.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉