Facebook Pixel
banner-kolo-md.jpg

Прогресивні моделі світових армій. Як досвід США, Ізраїлю та Швейцарії може стати в нагоді Україні

14 жовтня Україна відзначає День захисників та захисниць, перебуваючи у стані повномасштабної війни з росією.

У 2022 році Україна також потрапила на 22 місце серед 142 країн світу за рейтингом військової сили від Global Firepower.

Розрахунки вебсайту про оборону різних держав здійснювалися більш ніж за 50 параметрами — робочою силою, обладнанням, бюджетом, географією тощо.

Ключовий – останній. Саме тому стало можливим сусідство США (1 місце) та росії (2 місце) – держав з діаметрально протилежними підходами до управління військами, але однаково численними виходами до моря.

Враховуючи наявність сусіда-терориста та ризики затягування війни на роки або повернення її через деякий час, українська армія продовжить модернізуватися та розвиватися: наразі над цим активно працює НАТО.

The Page розглянув моделі дійсно передових армій: США, Ізраїлю та Швейцарії — змішану систему призову останньої згадував навесні радник голови ОП Михайло Подоляк як прийнятну для України. За які реальні заслуги, а не вихідні умови, ці армії вважають одними з найпрогресивніших?


Армія США: призов, складний тест на контракт та рівність

У Міноборони США працює близько 3 млн людей. Фото: Wikipedia

У Міноборони США працює близько 3 млн людей. Фото: Wikipedia

Цікавий факт, який багато чого пояснює: найбільший роботодавець у Сполучених Штатах – це їхнє Міністерство оборони. Так, у ньому працює близько 3 млн людей, тоді як населення країни станом на 2022 рік становило 332 млн.

Структура армії США

Збройні сили США складаються з космічних, повітряних, сухопутних і морських військових сил, а також резерву: неорганізованого та організованого.

Перший тип резервістів – ті, хто нещодавно відслужили, тож не потребують додаткової підготовки, та ті, хто пройшли спеціальну підготовку в достатньому обсязі.

У армії США є два типи резерву — організований та неорганізований. Фото: Wikipedia

У армії США є два типи резерву — організований та неорганізований. Фото: Wikipedia

Другий же тип являють собою військовослужбовці національної гвардії: вони не тільки проходять бойову підготовку, а й працюють за основною спеціальністю.

Усі ці розділи підпорядковуються вже згаданому вище Міністерству оборони.

Призов і відбір до армії США

Призову підлягають всі громадяни США та іммігранти чоловічої статі віком від 18 до 25 років. Попередньо вони повинні стати на військовий облік. Якщо цього не зробити до виповнення 26 років, то з точки зору закону це вважатиметься за злочин, а в подальшому стане підставою для відмови в державній допомозі.

Втім, потрапити до лав американської армії добровільно може далеко не кожен. Обмежень за статтю на контрактній основі немає, але є віковий поріг: нижній – 17 років, верхній – 35.

Хоча на облік мають стати всі чоловки, потрапити до армії США непросто. Фото: Wikipedia

Хоча на облік мають стати всі чоловки, потрапити до армії США непросто. Фото: Wikipedia

Перш ніж підписати контракт, кандидат повинен скласти вступний тест ASVAB (Armed Services Vocational Aptitude Battery), який має на меті виявити його сильні сторони, а також здібності в науці, математиці та мові.

Окрім цього, йому доведеться пройти базове тестування рівня фізичної підготовки Army Physical Fitness Test (APFT): 2 хвилини віджимань, 2 хвилини присідань і забіг на 2 милі (це трохи більше 3 км), який треба здужати за певний час згідно з нормативними показниками.

Ба більше, охочих стати військовими перевіряють на відсутність судимостей, боргів і татуювань на відкритих ділянках тіла, а також на наявність середньої або еквівалентної освіти.

Заохочення до служби в армії США

Боронити державу – для американців не тільки почесно, а й вигідно. Середня зарплата військовослужбовця оцінюється в $65 тис. на рік і $3 тис. – на місяць. У гривневому еквіваленті це майже 2,5 млн та близько 111 тис. відповідно.

Військовослужбовці США отримують близько 3 тис. доларів на місяць. Фото: Wikipedia

Військовослужбовці США отримують близько 3 тис. доларів на місяць. Фото: Wikipedia

Крім того, багато послуг їм надають безкоштовно або за зниженими цінами. Це стосується шопінгу, ремонту, розваг, подорожей тощо.

Але не грошима єдиними! Пакет пільг, окрім стипендій і програм для навчання та медичного страхування солдатів та їхніх сімей, включає ще й психологічну та юридичну підтримку, при чому як під час, так і після проходження ними служби.

Гендерна рівність у армії США

Починаючи з 2016 року, усі без винятку військові професії та посади, є доступними для американок.

Однак робота жінок не тільки в тилу, а й на передовій спричиняє чимало дискусій стосовно дотримання Сполученими Штатами міжнародного гуманітарного права.

Жінкам у армії США доступні всі без винятку військові професії. Фото: army.mil

Жінкам у армії США доступні всі без винятку військові професії. Фото: army.mil

Доповідь «Культура, гендер і жінки в армії», опублікована дослідниками в 2021 році, свідчить, що попри програми інтеграції, запроваджені державою, гендерний розрив зберігається, а разом з ним і культура токсичної маскулінності та стереотипів щодо жінок, що, зі свого боку, створює сприятливе середовище для сексуального насильства.

Армія Ізраїлю: що про неї відомо

Ізраїльську армію називають однією з найменш ієрархічних. Фото: Wikipedia

Ізраїльську армію називають однією з найменш ієрархічних. Фото: Wikipedia

ЦАХАЛ, або Армія оборони Ізраїлю, було утворена 31 травня 1948 року, лише через два тижні після проголошення незалежності держави. Вона є однією з найменш ієрархічних військових структур у світі, де будь-який прояв так званої «дідівщини» суворо карається.

Структура армії Ізраїлю

Збройні сили Ізраїлю складаються з армії, флоту й авіації та в 2019 році становили 178 тис. військовослужбовців.

Керівні принципи ЦАХАЛу були сформовані потребою країни захищатися від сусідів, які мають над ними чисельну перевагу, а отже – вона не може дозволити собі програти жодної війни.

Армія Ізраїлю має постійно підтримувати резерв. Фото: Wikipedia

Армія Ізраїлю має постійно підтримувати резерв. Фото: Wikipedia

Оскільки ізраїльська армія має відносно невелику активну складову, щоб досягти цієї мети, їй необхідно постійно підтримувати добре підготовлену резервну частину, щоб вчасно її мобілізувати. Водночас надійні системи раннього попередження, одна з найдосконаліших у світі мереж протиракетної оборони та інша воєнна техніка створюють підпору для людських ресурсів.

Командувачем ізраїльської армії є начальник генерального штабу. Його, в свою чергу, контролює міністр оборони.

Очільнику генштабу підпорядковуються начальники авіації та флоту, а також регіональні командувачі та керівники різних управлінь оборони, одним з яких є корпус розвідки, що разом з «Моссад» (зовнішні операції) і «Шин Бет» (внутрішні операції) утворюють три стовпи, на яких стоїть розвідка та контррозвідка Ізраїлю.

Відбір і призов до армії Ізраїлю

В армії Ізраїлю мають служити всі євреї та чоловіки-черкеси. Фото: Wikipedia

В армії Ізраїлю мають служити всі євреї та чоловіки-черкеси. Фото: Wikipedia

Військова служба є обов'язковою для євреїв – як для чоловіків, так і для жінок – і для черкесів (виключно чоловічої статі). Студентам надається відстрочка від призову, а дружини, матері та чоловіки, які навчаються релігії, звільняються від служби.

Її строк становить 32 місяці для чоловіків і 24 місяці для жінок. Після цього настає період обов'язкового резерву, що триває десятиліття: до 55 років для чоловіків і до 50 років для жінок.

Заохочення до служби в армії Ізраїлю

Система мотивації ізраїльських військовослужбовців, крім суспільного обов’язку та поваги, якій слідує його виконання, базується здебільшого на гідному рівні зарплати та компенсацій збитків і витрат, завданих службою.

Жінки також проходять обовʼязкову службу в армії Ізраїлю. Фото: Wikipedia

Жінки також проходять обовʼязкову службу в армії Ізраїлю. Фото: Wikipedia

Середня заробітна плата солдата становить $41 тис. на рік. У гривнях це приблизно 1,5 млн.

Гендерна рівність у армії Ізраїлю

Жінки, як правило, не служать на бойових позиціях, хоча це можливо в деяких випадках.

Колишній офіцер Армії оборони Ізраїлю, військовий аналітик Ігаль Левін пояснює у інтервʼю для The Page:

Quote«Присутність жінок, їхня видимість – це процес, який зайняв десятиліття. Перші повноцінні бойові підрозділи, де вони були піхотинками, з'явилися лише в 2000-х, льотчицями – у 1990-х. До цього їх також призивали, але на тилові якісь посади. Станом на сьогодні ця скляна стеля пробита».
Жінки тепер частіше займають бойові посади в армії Ізраїлю. Фото: Wikipedia

Жінки тепер частіше займають бойові посади в армії Ізраїлю. Фото: Wikipedia

Армія Швейцарії: без веганів та одружених чоловіків

Незважаючи на те, що Швейцарія не брала участі у збройних конфліктах понад 500 років, вона є однією з останніх країн у Західній Європі з обов’язковою військовою службою.

Структура армії Швейцарії

Армія Швейцарії в 2019 році налічувала 20 тис. військовослужбовців.

Збройні сили держави діють на суші та в повітрі, а також у міжнародних водах. Вони складаються більшою мірою з народного ополчення, меншою – з професійного елементу.

Відбір і призов до армії Швейцарії

Кожен швейцарець-чоловік зобов'язаний проходити військову або цивільну службу, жінки ж можуть робити це на добровільній основі.

В Швейцарії всі чоловіки отримують повістку у 18 років. Фото: Wikipedia

В Швейцарії всі чоловіки отримують повістку у 18 років. Фото: Wikipedia

Усі швейцарські чоловіки отримують повістку в рік, коли їм виповнюється 18, щоб відвідати щось на кшталт дня відкритих дверей (вони називають його інформаційним днем) та дізнатися про базову підготовку й обов’язкову службу. Швейцарські жінки теж це можуть, якщо бажають.

Взяти участь в наборі армією персоналу чоловіку необхідно не раніше досягнення 19-річчя, але не пізніше 24-річчя. Процес відбору триває 2-3 доби. Після медичного огляду, якщо він виявиться придатним до служби, швейцарець має пройти співбесіду, за результатами якої йому призначать функцію, яку він виконуватиме, та відправлять вчитися виконувати цей обов’язок.

До військової службі у Швейцарії не допускають веганів. Фото: Wikipedia

До військової службі у Швейцарії не допускають веганів. Фото: Wikipedia

Цікаво, що веганів не допускають до лав швейцарських збройних сил. Натомість вони можуть служити або в цивільній службі (побутова допомога), або в цивільній обороні (допомога в разі стихійного лиха або великого заходу).

Крім того, військовослужбовець має бути неодруженим і сповідувати католицьку віру, адже бути присутніми на католицьких літургіях, а також читати молитви – це також одні з їхніх обов’язків. Для духовних потреб гвардії навіть є окрема посада – священик-капелан.

Заохочення вступу до армії Швейцарії

Швейцарці, яких вважають непридатними для військової служби (за винятком людей з інвалідністю), обкладаються додатковим податком на власний дохід, доки їм не виповниться 30 років. Якщо вони не мають доходу, то все одно повинні платити, тільки сталу суму – 400 франків (майже 15 тис. грн) на рік.

Закон захищає військових від звільнення з основної роботи на період проходження служби та, крім нарахування зарплати, компенсує їм втрату доходу.

Зарплата солдата залежить від його звання, але в середньому складає 108 тис. франків (близько 4 млн грн) на рік і майже 9 тис. франків (майже 333 тис. грн) – на місяць. Важливо також те, що вона не оподатковується.

Гендерна рівність у армії Швейцарії

У армії Швейцарії жінки та чоловіки мають однакові обовʼязки. Фото: swissinfo.ch

У армії Швейцарії жінки та чоловіки мають однакові обовʼязки. Фото: swissinfo.ch

Жінки та чоловіки в швейцарських збройних силах мають однакові обов’язки з 2004 року.

Ба більше, збройні сили Швейцарії сподіваються збільшити відсоток жінок з 1% до 10% протягом наступного десятиліття. Рушійною силою цієї реформи є нестача людей на військовій службі.

Однак це викликає помітний суспільний резонанс. Так, прибічники гендерної рівності стверджують, що нинішня дискримінація швейцарських чоловіків у сфері військової служби компенсує дискримінацію жінок в інших сферах, а отже – змушувати останніх було б несправедливо.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉