Facebook Pixel

Ракети на катерах та МіГах: винахідливість української армії приголомшила американців

Україна досягла великих успіхів у війні, застосовуючи західну та радянську зброю та обладнання несподіваними способами, а також доробляючи озброєння на ходу.

Хоча українці й отримали від США одні з найдосконаліших і найбільш смертоносних систем у світі, наприклад, HIMARS, вони змогли застосувати їх так, як від них не очікували, пише The New York Times.

Українські військові та інженери завжди готові імпровізувати. Фото: NYT

Українські військові та інженери завжди готові імпровізувати. Фото: NYT

Частково це пояснюють тим, що Україна десятиліттями була серцем оборонної промисловості СРСР. Воєначальники США, що співпрацювали з українською армією, підтверджують здатність українців до імпровізації.

Ракети на катерах та вантажівках

Такі приклади можна знайти від затоплення крейсера «Москва» до атаки на російську авіабазу в Криму у серпні, кажуть у Міноборони США.

Наприклад, встановлюючи ракети на вантажівки, українські сили швидше доставляли їх на місце для стрільби.

The Page писав про те, як військові замовляють собі кулементні станки на автівки, аби можна було стріляти під час руху.

Встановивши ракетні системи на швидкохідних катерах, ЗСУ також підвищили свою бойову здатність на морі.

Російське ППО не впоралося з байрактарами

На подив експертів зі зброї, Україна також продовжує знищувати російські цілі за допомогою безпілотників Bayraktar турецького виробництва та недорогих пластикових літаків, модифікованих для скидання гранат та інших боєприпасів.

ЗСУ настільки добре впоралися з безпілотником Bayraktar, що головний виконавчий директор компанії Халук Байрактар похвалив їхню здатність «вичавити якомога більше з цих систем».

Американські військові чиновники залишаються здивованими тим, чому російські багаторівневі системи ППО не були достатньо ефективними для зупинки безпілотників, які мали б легко помічатися радаром.

Quote«Люди використовують метафору МакГайвера», — каже колишній головнокомандувач армії США в Європі Фредерік Ходжес.

Мова йде про телешоу 1980-х років, у якому головний герой використовує прості, імпровізовані пристрої, щоб вийти зі складних ситуацій.

«Нептун» проти крейсера «Москва»

Quote«Інженерна винахідливість українців різко контрастує з повільним, повільним, доктринальним характером російського просування», — говориться у матеріалі.

Автори матеріалу нагадують, що під час нападу на крейсер «Москва» українці розробили власну протикорабельну ракету «Нептун» на базі старої радянської протикорабельної ракети, але зі значно покращеною дальністю й електронікою.

Американські чиновники підозрюють, що українці встановили ракети «Нептун» на одну або кілька вантажівок і перемістили їх у радіус дії корабля.

Ракети HARM на винищувачах: неможлива інтеграція

У Пентагоні заявили також, що ЗСУ поставили на винищувачі МіГ-29 протирадіаційні ракети HARM, чого досі не робила жодна авіація.

За словами американських військових, ракета HARM, призначена для пошуку та знищення російського РЛС ППО, зазвичай не сумісна з МіГ-29 чи іншими винищувачами в арсеналі України.

Україні вдалося переналаштувати датчики наведення, щоб пілоти могли запускати американську ракету зі своїх літаків радянських часів.

Quote«Вони фактично успішно це інтегрували», — заявив високопоставлений чиновник Пентагону.

Ці ракети можуть націлюватися на російські системи ППО на відстані до 149 км.

За словами генерала Ходжеса, адаптація HARM для роботи на МіГах продемонструвала глибину технологічного ноу-хау у воєнній Україні.

Quote«Ви не можете просто повісити будь-яку ракету на будь-який літак — тут задіяно багато авіоніки та інших аспектів польоту та високопродуктивних літаків, — сказав він. — І вони це зробили».

Бавовна у Криму: ефект часів Другої Світової

Винахідливість української армії також показали атаки на бази в Криму, зазначають американці.

Україна здійснила перший із останніх ударів у Криму — серію вибухів на військовому аеродромі в Саках 9 серпня — без попереднього повідомлення американської чи іншої розвідки.

Удар мав психологічний вплив на російські війська в Криму — у Пентагоні це називають «ефектом Дуліттла».

Бомбардувальний наліт під керівництвом підполковника Джеймса Дуліттла був атакою на низькій висоті вдень у квітні 1942 року, яка призвела лише до легких пошкоджень військових і промислових об’єктів.

Але це підтримало американський внутрішній фронт, який похитнувся від низки невдач у Тихому океані, починаючи з атаки на Перл-Гарбор 7 грудня 1941 року, і зруйнувало ідею про те, що Японія невразлива для американських повітряних атак, як стверджував її уряд.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉