20 липня в онлайн-форматі відбулася зустріч Контактної групи з оборони України (Ukraine Defense Contact Group) за участю міністра оборони України Олексія Резнікова або «Рамштайн-4». Що силовики та політики вважали за можливе заявити за підсумками зустрічі та яку зброю отримає Київ?
Київ отримає більше РСЗВ і артилерії
Союзники України вирішили сконцентруватися насамперед на важкому озброєнні, артилерії, РСЗВ, снарядах і ракетах, щоб усунути можливості рф до наступу.
Ймовірно, йдеться не лише про нові постачання, а й про обслуговування тих самих 136 М-777: змінні стволи, запасні частини, ремонт тощо.
З-поміж майбутніх постачань пролунали й «тактичні автомобілі» — тягачі для ствольної артилерії та машини з краном і причепом для РСЗВ.
Крім того, планується збільшення кількості снарядів із високоточним наведенням, що підійде для завдань контрбатарейної боротьби та ураження тилів.

Україна отримає більше важкого озброєння та РСЗВ. Фото: Міноборони США
HIMARS для Києва: хто їх передасть
США та союзники планують поставити до 20 одиниць M142 HIMARS Києву. Тут цікавий момент: у Європі в тих, хто реально міг би передати Україні установки, залишилося лише 18 машин у Румунії в 41-ї бригади.
Або, можливо, нещодавнє польське замовлення на величезну кількість у 500 пускових (у США в наявності — 420) призначається не лише для Польщі.
Поки що тривають опціони допомоги — чотири установки на два тижні. Навчено 200 осіб. Їх, звісно, не варто розглядати з розрахунку по три особи на 66 машин — там і командири взводів, і водії машин постачання.
Кількість підготовлених екіпажів завжди вища за кількість боєготових установок, що необхідно для того, аби вихід із ладу через навантаження, хворобу або перепідготовку не позначався на темпах бойової роботи.

Україні передадуть до 20 одиниць M142 HIMARS. Фото: Lockheed Martin
Чи вистачить ракет для України
Основна точка уваги – кількість ракет для України. Суть навіть не в тому, що пакет із шести GMLRS коштує до $1 млн, не рахуючи години супутникового часу, цілевказівки, навчальних пусків спеціальними виробами та логістики.
Головне питання, що 20 машин — це 480 ракет тільки запасу, що возиться, по два транспортні контейнери в автомобілі та причепі до нього.
Місяці чотири інтенсивної роботи — і фіть, мінус шоста частина річного виробництва GMLRS в Іст-Камден, штат Арканзас. Який то виходив у простій через пандемію COVID-19, то мав проблеми з робочою силою — у США не так вже й популярно крутити гайки на складальному конвеєрі в оборонці.

Головне питання – як швидко дістануть стільки ракет для України. Фото: Lockheed Martin
Європа й Тайвань придивляються до HIMARS
Тут варто сказати, що проблема розв'язується: зараз відбувається активна модернізація виробництва та збільшення кількості співробітників із 500 до 900.
Місцевий коледж у Хайленд-парку готує фахівців — до початку 2024 року США планує серйозно наростити постачання. Прямо зараз набирають складальників, логістів і технологів.
Ймовірно, думка про те, що Україна суттєво спустошила запаси Європи, а попереду — можливе протистояння з Китаєм, украй сприятиме зростанню жирів у маслі.
Та й нові замовлення після того, як усі охочі подивилися на ефективність комплексу не проти дивізій Саддама, а проти «другої армії світу» з ешелонами «Панцирів», відіграватимуть роль: крім Польщі, Тайвань, країни Балтії, Угорщина та Швеція активно придивляються до M142 HIMARS.

США активно нарощують виробництво M142 HIMARS. Фото: Міноборони США
Чому HIMARS такі корисні для України
Для України HIMARS корисні тим, що ми не можемо розгорнути громіздку тилову систему з огляду на ракетну загрозу рф.
Нам вигідно працювати з коліс, невеликими, як порівняти з «Точками», установками на базі вантажівок, які не випромінюють у РЛС-діапазоні, не потребують зовнішньої цілевказівки та нічого іншого, крім координат із супутника чи БпЛА.
Можна виїхати вночі, коли комендантська година та маскування максимально допомагають уникнути агентурної розвідки, хльоснути й перезарядитися ліфтом-краном у посадці.
Не впевнений, що в складеному стані та з маскувальною сіткою можна швидко відрізнити HIMARS із повітря від вантажівок постачання, це з огляду на те, що М142 не їздять там, де літають тактичні дрони супротивника.
Тому буде більше розбитих мостів, гарних і різних, нічних пожеж складів під Херсоном і знищених позицій ППО рф у Новій Каховці.

HIMARS і далі знищуватимуть ППО РФ
NASAMS і літаки: що ще отримає Київ
HIMARS — не єдине озброєння, на яке чекає Україна. З огляду на те, що Резніков заявив про рішення щодо неба та моря, постачання NASAMS рухається до завершення.
Крім того, є прогрес за тими пусковими «Гарпуна» та протикорабельних ракет, які США з Великою Британією заявляли як додаткову допомогу в червні. Хоча цілком імовірно, що в планах постачання може бути щось нове.
Наприклад, начальник штабу ВПС США Чарльз Браун на Форумі з безпеки в Аспені повідомив про постачання літаків в Україну як про факт, що відбувся:
«Це буде щось не російське, — це я, мабуть, можу вам сказати. Чого я не можу зробити, то це сказати, що це буде».
Як ми й казали раніше, пішла ППО, піде й усе інше. Чекаємо на нові новини від союзників.