Новина, що протикорабельні ракети «Гарпун» унаслідок кооперації Данії, Великої Британії, Нідерландів і США — уже в Україні, викликала шквал фотожаб на тему підводного крейсера «Москва» та мап, на яких від Одеси ми дострілюємо до Севастополя.
Але чи допоможуть «Гарпуни» зняти блокаду наших портів, убезпечити Одесу та допомогти нам захистити захід Чорного моря?
«Гарпуни» проти флоту СРСР
Ще з часів СРСР, який збирався будувати 186-метрові крейсери — «вбивці авіаносців», а на них — монструозні надзвукові ракети «Граніт» і «Базальт», що літають на 550 кілометрів, невеликі країни НАТО чітко усвідомлювали, що не зможуть домінувати над флотом Варшавського пакту до підходу основних сил демократії.

Фото: Міноборони США
Забракне грошей, технологій і тоннажу флоту.
Але перекривши вузьке пляшкове горло Босфору та Данських проток, можна було заблокувати «червоні» крейсери, не давши їм змогу вийти в океан.
Затиснувши між ковадлом із мінних загороджень і молотом пусків багатоцільових літаків, фрегатів і підводних човнів. Повторивши те, що завжди відбувалося з флотом росії за підсумками обох світових воєн.
І тому американські протикорабельні ракети «Гарпун» ідеально підходили — дешеві, дозвукові, в унітарних зчетверених контейнерах.
Здатні працювати з-під крила, з борту корабля, з-під води та з наземних платформ. Буквально із цивільних автомобілів, як це реалізували для Данії.

Фото: Міноборони США
Слабкості та переваги «Гарпунів»
Гарпуни не літають на дистанцію 550 км, як радянські вбивці авіаносців, а скромніше — до 220 км у блоці 2 і до 125 км — у ранніх серіях.
Швидкість у них не 2,5 Маха, а приблизно 0,7, і немає сильного кінетичного удару з напівбронебійною головою.
Але є й плюси — навіть невеликі країни можуть дозволити собі мати їх на озброєнні.
Можна в одному залпі випустити десяток ракет, перевантажуючи ППО ворога хибними цілями та перешкодами — щось і долетить, а вага всього залпу буде лише $15 млн.
Погрожуючи атаками з різних боків кораблю щонайменше за чверть мільярда мертвих президентів.
7 тис. штук «Гарпунів» на ринку гарантує, що можна легко наростити угруповання на загрозливому театрі військових дій, зняти їх із консервації, перепиляти з ранньої версії до пізньої, жонглювати модифікаціями, якщо з'ясується, що перші ітерації, наприклад, душить РЕБ.
Чому «Гарпуни» підходять Україні
«Гарпун» чудово підходить для України, яка не має переваги в повітрі та літаків, пов'язаних із західними ракетами, чиє виробництво власних протикорабельних ракет «Нептун» перебуває під загрозою ударів високоточної зброї росії.
Щоправда, що краще — численні пуски з дешевих носіїв чи дорогі «білі слони» в ролі крейсера «Москва» - за СРСР з'ясувати не вдалося, бо совок здох у муках.
А от за України з'ясували, і флагман ЧФ поповнив підводне угруповання імені косатки Віллі.

Фото: Міноборони Данії
Зрештою було вирішено — «Гарпуни» ще попрацюють для стримування рф.
Тому, до речі, і Данія передає технології Україні — у них єдиних поза Японією та Південною Кореєю було дві батареї наземних носіїв із восьми пускових установок.
Загроза не тільки кораблям
Нам, звісно, НАТО в редакцію не телефонує, але, ймовірно, від Данії ми отримаємо самі пускові шасі, а від США в перспективі — ранні версії ракети.
З економним двигуном, збільшеним радіусом і модернізованою головкою самонаведення.
Причому «Гарпун» блок 2 являє собою паліатив — протикорабельну ракету та «поверхня — поверхня» одночасно. Працювати можна не лише по кораблях, а й по складах, РЛС, штабах.
Навряд чи це допоможе розв'язати оперативні завдання, але як опція корисно.
Наземні пускові установки в Данії користуються системою наведення Terma C3 — це данська технологія, що об'єднує 21 РЛС національного флоту в єдину мережу.
На кінцевому етапі польоту включається радіолокаційна голівка самонаведення, що захоплює ціль.
Можна наводити «Гарпуни» й літаками — головне, щоб виріб вийшов у потрібний квадрат, де спрацює голова. Туди її може вести як інерційна система, так і польотне завдання через задані точки.
Угода США з «Боїнгом»
30 травня стало відомо, що ВМС США уклали з «Боїнгом» угоду на неназвану кількість ракет «Гарпун», Там варіантів небагато — або Тайвань із його контрактом на 2025 рік у рамках «проєкту Свіфт», або ми.
Гадаю, що можливий варіант, коли нам відвантажать вироби із запасів США, а ті вже закриють потреби свіжим виробництвом.
Загалом, чи отримає Україна блок 2 ЕR, який працює на 300 км через полегшену бойову частину в 140 кг, ще далеко не факт.
Цілком імовірно, що в першому пакеті ми побачимо британські та данські блок 1С, а вже потім піде тепленька від дядька Сема.

Фото: Міноборони Тайваню
Поки що без Севастополя
Малювати Севастополь у зоні поразки поспішати не варто, до того ж Х-35У з комплексу «Бал» також у відповідь долітають до Одеси.
Натомість можна з упевненістю сказати, що Україна зможе:
- зменшити активність протидесантних заходів на Півдні;
- зосередитися на ізоляції російського гарнізону на Зміїному, що накопичує там засоби ППО та реактивну артилерію;
- убезпечити можливі маршрути для тралення мін на заході Чорного моря.
Загалом ЧФ рф діятиме в Причорномор'ї ще обережніше, особливо після втрати БДК і флагмана.
Знаючи про те, що десь на них чекає пара батарей із запасом, що возиться, — додаткові 32 ракети в залпі.
Але загроза судноплавству від авіації чи російських протикорабельних ракет нікуди не подінеться, а міни можна знову поставити під прикриттям із повітря.
Чи можна розблокувати порти
Питання розблокування Одеси, Південного та Миколаєва лежить у резолюції ООН і конвоюванні суховантажів із зерном міжнародними силами зі стабілізації, якщо йдеться про загрозу голоду для мільйонів людей.
Не варто вигадувати перемоги на рівному місці, і потім не буде розчарування від нездійсненних цілей. Бо кілька данських батарей із запасом не дорівнює негайному розблокуванню портів.
Головне придбання для України — ринок багаторазово випробуваної в бойових умовах ракети, яку модернізує та виробляє наш основний партнер.
А якщо потрібно терміново отримати «Гарпуни» як донорську допомогу чи кредит, то на складах зберігання в Альянсі їх сотні штук. Їхнє виробництво противник не може таргетувати, як «Нептунів».
І скидати з рахунків те, що США випустили для Південної Кореї та Данії наземні версії пускових, тож можуть повторити їх для України, не зможе і поготів.
Більше безпеки, менше ризиків обстрілів узбережжя та рейдових дій кораблів ВС рф – непоганий «улов» тепер уже українських «Гарпунів».
Контекст
- Раніше ми писали, що Британія планує передати Україні високотехнологічні ракети Brimstone.
- Також
повідомляло, що кремлівський пропагандист Володимир Соловйов погрожував «стерти Британію з лиця землі» ракетою «Сатана-2».