Дні, які мали стати тріумфом для Володимира Путіна, який заявив про незаконну анексію окупованих територій України, обернулися ганьбою його армії через контрнаступ України.
Українські військові, звільняючи все більше українських земель на Сході та на Півдні, знаходять погано озброєних російських солдат, які малюють на стінах образи проти своїх командирів, пише The New York Times.
На думку західних аналітиків, будь-яка втрата території на Донбасі підриває цілі Путіна щодо повномасштабної війни, яку він розпочав у лютому 2022 року, продовжуючи війну проти України, що триває вже більше 8 років.
Як проходить контрнаступ України на Сході та Півдні

Українські війська продовжують контрнаступ на Сході. Фото: NYT
У понеділок 3 жовтня російські війська продовжували тікати по широкій смузі лінії фронту, поки українська армія продовжувала блискавичний контнаступ на Сході та Півдні.
Після звільнення Лиману, стратегічного залізничного вузла та воріт до східного Донбасу, українські сили не демонстрували жодних ознак зупинки.
Вони продовжили просуватися у контрнаступі у напрямку Лисичанська, який росія захопила три місяці тому.
На північ від Лиману, село Піски-Радьківські, відвойоване минулого тижня, було всіяне спаленими російськими танками, покинутою російською технікою та тілами окупантів.

ЗСУ звільняють міста на Сході, відкриваючи нові руйнування через війну рф. Фото: NYT
3 жовтня Україна також заявила про знищення російської бронетанкової колони біля села Торське Донецької області, на схід від Лиману та лише за 32 км від Лисичанська. Російські офіційні особи визнали невдачу в цьому регіоні, заявивши, що ЗСУ підійшли ближче до Лисичанська.
За сотні кілометрів на півдні українські сили також почали просуватися, просуваючись углиб Херсонської області, де російські війська перебувають у скрутному становищі.
Основна частина сил Кремля розгорнута на захід від широкого Дніпра, в місті Херсон та навколо нього, тоді як їхнє постачання та матеріально-технічна підтримка здебільшого знаходяться на східному березі річки.
Українські сили знищили найважливіші мости, необхідні для продовження постачання військ боєприпасами та обладнанням.
Голодні та погано озброєні російські солдати: «Вони не хочуть бути тут»
У кузові армійської вантажівки, яка прямувала дорогою до нових позицій поблизу Лимана, рота українських солдат та іноземних добровольців переслідувала відступаючих росіян у понеділок.
Військові розповідають, що зіткнулися з голодними, погано оснащеними російськими солдатами, деякі з яких мали мало зброї, щоб захиститися: багато з них були взуті у шльопанці та недоїдали.

Тіла загиблих російських солдатів забирають з поля бою після звільнення Лиману. Фото: NYT
Наприклад, двоє росіян, яких наздогнали ЗСУ, мали на двох лише одну зброю.
На іншій покинутій російській позиції військові знайшли графіті, очевидно, залишені окупантами-втікачами, які використовували образи, щоб описати свого командира.
«Це не говорить про добре мобілізовану армію. Я відчуваю, що вони не хочуть бути тут», — поділився враженнями американський волонтер та командир одного з підрозділів Роб Рой (позивний Борис).
Росія визнала успіхи України на Півдні
Міноборони рф в понеділок визнало, що українські танкові підрозділи проникли на лінію оборони в частині регіону, яку російські війська захопили в перші тижні війни.
Колаборант Кирило Стремоусов заявив, що українські війська просунулися вздовж Дніпра в напрямку Херсону, хоча й запевнив, що «ситуація повністю контрольована».
Реакція кремля відображала розлад своїх сил на землі, визнаючи, що невідомо, на які кордони росія претендуватиме в Україні.

Українські військовослужбовці інженерного полку розібрали понтонний міст у Харківській області. Фото: NYT
Зокрема, спікер кривавого диктатора Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Москва «продовжить консультації з населенням цих регіонів». Якщо врахувати, що жителі Лиману, наприклад, навіть не знали про анексію, рівень «консультацій» можна уявити.
Мобілізація в рф також проходить негладко: вона вже викликала протести та втечу росіян за кордон, і в результаті було призвано багато чоловіків, непридатних до війни через вік чи інвалідність.
Наприклад, 3 жовтня губернатор Хабаровського краю рф заявив, що половину з мобілізованих на війну в Україні людей з регіону слід відправити додому, а військового комісара краю звільнили.
Хоча Путін хотів, аби понеділок 3 жовтня, коли Держдума рф одноголосно проголосувала за ратифікацію проголошеної ним анексії українських територій після фіктивних референдумів, став тріумфом, цього не сталося. Скоріше можна говорити про ганьбу російської армії.
Єдиний план конрнаступу та ризики для України
Незважаючи на успіхи України, рф все ще контролює близько однієї шостої її території. Аналітики попереджають, що українська армія ризикує розтягнутися надто тонко по лінії фронту й стати вразливою для контратаки.
Проте старший український військовий чиновник на умовах анонімності зазначив, що військові дії України варто розглядати як елементи єдиної стратегічної наступальної операції.

Центр звільненого українськими військами Лиману серйозно пошкоджений. Фото: NYT
«Всі наступальні дії розгортаються в рамках єдиного проекту, – запевнив він. — Звичайно, є рішення, які приймаються поза генпланом на підставі зміни умов. Це називається гнучкістю командування та контролю».
У Вашингтоні високопоставлений чиновник Пентагону назвав приголомшливим успіх українських військових у конрнаступі.
Помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Селеста Валландер заявила, що контрнаступ України на Півдні був особливо значним, адже він заблокував росію від просування уздовж узбережжя Чорного моря на південний захід України.
«Це буде великою поразкою для рф, тому що це ще більше відкидає амбіції росії взяти Одесу, що було однією із заявлених цілей на початку цього року», — каже Валландер.
За її словами, успіх у контрнаступі також дає Україні набагато кращу оборонну позицію, щоб пережити гарячі бої протягом зими.
В росії зростає напруження через поразки у війні
Тим часом в росії намагаються пояснити втрати на фронті, а серед політичних еліт загострюється конфлікт.
Наприклад, лідер Чечні Рамзан Кадиров звинуватив у поразці у Лимані командувача Центрального військового округу Олександра Лапіна, якого, за його словами, прикриває російський Генштаб. Він закликав оголосили військовий стан та застосувати проти України ядерну зброю.

Місце знищеної російської військової техніки та ракетних установок у Святогірську. Фото: NYT
«Політична система Путіна переживає дедалі більшу напругу — навіть незважаючи на те, що не було жодних доказів того, що влада самого президента знаходиться під загрозою», — пише автор матеріалу NYT.
Зокрема, після того, як депутати в Держдумі рф проголосували за анексію Путіна, один із них, Сергій Миронов, виголосив промову, в якій розкритикував уряд за брак ресурсів для належного екіпірування своїх солдатів.
«Це ганьба, — сказав він. Що це? Найбільша країна в світі не може забезпечити все необхідне».