Facebook Pixel

Захопити весь Донбас: як росіяни взяли Лисичанськ та куди підуть далі

Російські окупанти просунулися у своїх планах повністю захопити Донбас. Чому кремль все ще має перевагу на Сході та що потрібно Україні для контрнаступу?


Артилерія попереду людей

Фото: Tyler Hicks/The New York Times

Фото: Tyler Hicks/The New York Times

Українські військові в Лисичанську у червні 2022

Російська армія врешті досягла успіхів на Сході України, захопивши Сєвєродонєцк та Лисичанськ, використовуючи переважаючу вогневу потужність.

Таку думку висловив у своїй колонці Томас Гіббонс-Нефф, якого цитує The New York Times.

Хоча прогрес був досягнутий нешвидко та поступово, кривавий диктатор Володимир Путін вже зміг привітати своїх військових із перемогами.

Падіння цих двох міст дає росії повний контроль над Луганською областю, в тому числі її корисними копалинами, пояснює автор тексту.

Quote«Битва за Київ була невдалою, оскільки російські війська недооцінили готовність України воювати та швидко розширили свої війська та танки за незначної підтримки», — вважає Гіббонс-Нефф.

Про тепер російські окупанти майже не просуваються без значної підтримки у формі артилерії, і саме це дає росії вогневу перевагу.

Стрес рівня Першої світової

viiskovii-slov-getti.jpeg

Жорстока війна була надзвичайно обтяжливою як для росії, так і для України, визнає колумніст. Москві довелося знизити свої амбіції та зосередитися на Сході та Півдні, але, поки українські військові просунулися на Півдні та відхопили острів Зміїний, росія наступною ціллю обирає Донецьку область.

Quote«Українські офіційні особи кажуть, що їхня мета – виснажити росіян, змусивши їх воювати за міста. Але зростають сумніви щодо того, чи цей підхід працює», — попереджає Гіббонс-Нефф.

Він нагадав, що Київ неодноразово закликав до збільшення поставок зброї та боєприпасів із Заходу. І хоча такі системи, як HIMARS, надіслані Україні, показали себе в бою дуже добре, будь-який довгостроковий успіх вимагатиме набагато більше.

Бойові дії явно виснажили обидві сторони, а такий метод ведення бою, як артилерійська війна — може спричинити сильну психологічну травму, так само, як під час Першої світової війни, підкреслив колумніст.

Quote«Українські командири, особливо підрозділів, що перебувають на зміні, стурбовані тим, що їхні бійці перебувають у стресі», — попередив він також.

Вогнева міць росії на Донбасі

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Александра Е. Петрі та Метью Мпоке Бігг у своєму матеріалі для NYT пишуть, що тепер росія зосередиться на Донецькій області, також багатій на природні ресурси.

Найближчими тижнями область чекають прояви насильства та звірств окупантів, попереджають вони, наводячи як приклад вбивство дев’ятьох мирних жителів за останні 24 години.

Наразі варто очікувати наступу на Слов’янськ, Краматорськ і Бахмут. У цю неділю в Слов'янську щонайменше шестеро людей загинули і більше десятка отримали поранення російськими ракетами.

Хоча Україна захищатиметься системами залпового вогню великої дальності, які надходитимуть із США, росіяни, за словами президента України Володимира Зеленського, наразі накопичили найбільшу вогневу міць на Донбасі.

Quote«Вони можуть використовувати десятки тисяч артилерійських снарядів щодня на одній ділянці фронту», — підкреслив він, коментуючи ситуацію на фронті.

Радянські памʼятники у Лисичанську

Фото: Tyler Hicks/The New York Times

Фото: Tyler Hicks/The New York Times

Цивільні жителі, які отримали продовольчу допомогу в Лисичанську у червні 2022

Каміла Грабчук та Наталія Єрмак, що наразі перебувають у Києві та Львові, поспілкувалися з втікачами з Лисичанська про ситуацію в місті.

За їхніми словами, місцеві знали про відступ українських військових та встановлення контролю над містом росіянами. Частину інформації дізнавалися з телеграм-каналів ворога.

Quote«Треба знати ворога в обличчя, тому інколи доводиться їх використовувати», – каже колишній житель Лисичанська Іван Шибков, що зараз перебуває на Заході України.

16-річний Діма Бойко, що наразі перебуває в Києві, останнього разу спілкувався з мамою та бабусею два місяці тому, оскільки там не працює мобільний зв’язок. Проте вже на власні очі бачив відео, що підтверджує захоплення району їхнього проживання окупантами.

Quote«Прапори вже вивісили, і біля мого будинку теж — радянський пам’ятник, танк», — сказав він.

На які міста окупанти підуть далі

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Офіцер української артилерії Денис підтвердив NYT, що наразі українські міста не ведуть боротьбу за місто:

Quote«У Лисичанську та навколо нього є невелика кількість наших хлопців, але вони більше не ведуть організованого опору. Ті, хто там, намагаються піти, переважно пішки».

Падіння Лисичанська наближає росію до досягнення мети захоплення Донбасу, пише також CNN.

На відео, опублікованому російським пропагандистським агентством «Ріа Новості», видно, як на Меморіалі полеглим у Лисичанську встановлюють старий радянський прапор.

За розрахунами Інституту вивчення війни, росія встановить контроль над рештою Луганської області найближчими днями, після чого спробує вдарити по українських позиціях у Сіверську, а потім повернути вглиб країни, до Слов’янська та Бахмута.


Контекст.

Подякувати 🎉