Жителі міста Лиман навіть не знали, що їх незаконно спробували приєднати до росії аж на один день, до того, як місто було звільнене ЗСУ.
За словами місцевих жителів, без електрики, радіо та Інтернету вони не чули про грандіозну церемонію, яку Володимир Путін провів у Кремлі на честь незаконної анексії чотирьох українських областей, пише The New York Times.
Коротке вікно для контрнаступу України
Місто Лиман вже кілька місяців живе не тільки без світла, але й без газу, тому люди готують на багатті у подвірʼї. За словами Олени Харківської, місцевої жительки, вона навіть не знала, що нібито прожила в росії цілий день, коли місто знову зайняли українські військові.
«Я в шоці. Нам ніхто нічого не розповідав. Мені це смішно, тому що воно нагадує вислів: «Без мене мене одружили», — прокоментувала вона анексію.
Звільнення Лимана, стратегічного залізничного вузла, є не лише важливою військовою перемогою, а й потужним символом здатності України публічно принизити більшого та нібито могутнішого ворога, вважає автор матеріалу.
Швидке повернення Лимана через кілька годин після виступу Володимира Путіна підкреслило ненадійність російського лідера на так званих анексованих територіях.
Відступ підкреслює слабкість російської армії, вважають українські та західні військові аналітики, але це також віщує підвищений ризик ескалації.
Автор застерігає, що Україна може мати лише коротке вікно для розширення свого контрнаступу, перш ніж нові мобілізовані в рф солдати посилять російські позиції у війні.
Як відбувався наступ на Лиман
Українська армія, переважаючи росіян озброєнням і чисельністю, звільнила Лиман, нападаючи на прилеглі дороги та села, і не вступала в лобовий бій за місто, розповідає Сергій Грабський, колишній полковник армії.
Воюючи в соснових лісах і по обидва боки річки Оскіл, ЗСУ рухалися від села до села, систематично перекриваючи російські шляхи для поповнення або відступу. Для росіян мандрівка сосновим лісом стала смертельною грою.
Це було лише питанням часу, каже Грабський, коли у російських військових у Лимані закінчаться боєприпаси та паливо.
Цілі села вздовж траси внаслідок вторгнення росії в Україну залишилися у руїнах. У самому Лимані з 22 тис. населення до 24 лютого залишилося 5 тис. людей.
«Подивіться, наскільки зруйновані будинки. Це було гарне, нормальне місто. Прийшли люди з іншої країни і знищили це», — коментує лейтенант Краматорського райвідділу міліції Роман Плаханів, який прибув патрулювати місто.
Брехня Путіна та плакати від росіян
Поспішно відступаючи, росіяни залишили офіційні документи, військову техніку та тіла своїх солдатів. Крім того, перед мерією лежала купа російських пропагандистських плакатів, очевидно, щойно зірваних і частково згорілих під час пожежі.
Під час окупації Лиману всередині мерії були розміщені оголошення, в яких пояснювалося, як подати отримати дозвіл на будівництво, і номери телефонів, за якими можна подзвонити, щоб подати заяву на російську пенсію.
По підлозі були розкидані примірники газети «Донецька республіка». Видання, опубліковане 15 вересня, містило статтю під заголовком «Захист республіки та кордонів росії».
У статті цитували слова Володимира Путіна про те, що «в ході спецоперації росія не втрачає військову силу та буде захищати свій суверенітет». Звільнення міста з-під російської окупації викрило цю брехню.
Окрім розмінування, початкові зусилля з відновлення контролю будуть зосереджені на розслідуванні військових злочинів і налагодженні газових та електричних мереж, заявили українські чиновники.