Адміністрація президента США Джо Байдена разом з європейськими союзниками розробляє план, що прискорить доставку до України досконаліших систем ППО та інших озброєнь, пише The Washington Post.
Наступного тижня заплановано зустріч міністра оборони США Ллойда Остіна із союзниками по НАТО в Брюсселі (Бельгія) та Словаччині. Остання разом із Польщею та Румунією заявили про готовність передати військову допомогу Києву.
Знайоме Україні озброєння
У Пентагоні зазначили, що США готові озброїти Україну тими засобами, які потрібні захисникам і які вони дуже добре використовують.
Наприклад, у Словаччини є зенітний ракетний комплекс С-300, призначений для збивання ворожих літаків і добре знайомий українцям, пише видання.
Точний список видів зброї, яку може отримати Київ, Пентагон зі зрозумілих пересторог безпеки не оприлюднив.
Нові плани Байдена пов'язані з тим, що Білий Дім наразі зазнав гострої критики через те, що відмовився взяти у Польщі ті горезвісні та дуже потрібні Україні МіГ-29, аби самостійно передати їх на Київ.
Тоді Вашингтон, посилаючись на занепокоєння, що Росія розцінить цей крок як провокацію, заявив, що пропозиція Варшави не є «виправданою». Водночас республіканці звинуватили Джо Байдена у слабкості.
Раніше українські чиновники, серед них і президент Володимир Зеленський, благали про передачу МіГ-29.
«Ми вважаємо, що найефективнішим способом підтримки українських військових у їхній боротьбі з Росією є надання збільшеної кількості протитанкової зброї та систем протиповітряної оборони», — каже голова ВВС США Тод Волтерс.
Видання також зазначає, що країни НАТО обмежені в тому, що вони можуть відправити до України, частково через підготовку українських військових, переважно зосереджену на зброї радянського або російського виробництва. Знову ж таки, це може бути і словацька система С-300.
«Українські військові також навчаються з використанням зенітно-ракетної системи «Бук» — того самого типу зброї, з якої в 2014 році був збитий цивільний літак Malaysia Airlines над Східною Україною», — пояснюють журналісти.
Деякі країни Східної Європи володіють обома системи, але в невеликій кількості.
Як і чому прискорять передачу озброєння та допомоги
Майбутній візит Остіна до Словаччини може бути використаний для укладання додаткових угод щодо використання її залізниць для сприяння швидшій передачі гуманітарної допомоги та палива до України.
На відміну від деяких інших сусідніх країн, Словаччина має транспортний вузол, який працює як на залізницях європейської стандартної колії, так і на залізницях ширшої колії, що використовуються в Україні, що робить його привабливим варіантом.
У п’ятницю двопартійна група законодавців у Сполучених Штатах надіслала листа президенту Байдена з проханням передати Україні пілотовану та безпілотну авіацію.
Представники оборони США зазначили, що росіяни мають значно більші військово-повітряні сили, але не контролюють поки небо над Україною.
«Перевага Росії в цій сфері незабаром може перерости в домінування в повітрі, якщо українці не отримають необхідну військову допомогу», — заявили депутати.
Stinger, МіГи та Су-25: всі можуть доїхати
Законодавці закликали до продовження поставок ракет Stinger, переносної зенітної зброї, але також вимагають сприяти передачі С-300.
Депутати також просять президента переглянути рішення щодо польських МіГ та закликали шукати шляхи відправки до України більшої кількості озброєних безпілотників і літаків Су-25. Останні використовуються кількома союзниками та партнерами США, включно з Болгарією — членом НАТО.
Серед законодавців, які підписали лист у п'ятницю, були численні ветерани США.
Наприклад, Джейсон Кроу, колишній армійський рейнджер, підкреслив, що адміністрація бачить безглузду різницю між прийнятною зброєю та тою, що вона вважає потенційно ескалаційною.
«Я не вірю, що існує різниця між наданням МіГу та наданням Javelin і Stinger, – сказав він. — Це оборонні системи: ми не надаємо наступальний потенціал, тому що Україна не в нападі. Все, що вони роблять, — це борються за своє виживання та намагаються зберегти свою демократію проти вторгнення Володимира Путіна».
Кроу також сказав, що, хоча надання Javelins і Stingers досі було корисним, Захід має посилити свій внесок, щоб дати Україні шанс утримати свій опір, — особливо в небі.
Серед західної зброї українцям також може бути корисна система Avenger, яка дозволяє встановлювати ракети Stinger на транспортні засоби.
Українці також могли б отримати користь від контрбатарейних радіолокаційних систем, які сканують місця початку артилерійського вогню.
Контекст.
- Раніше ми вже писали про те, як українці розгромили радянський мотлох і змусили росіян тікати біля Броварів.
- Також розписувала те, як Зеленський вразив Британію та США словами Черчілля та Шекспіра.
- Також ми аналізували те, як республіканці в США накинулися на Трампа та тиснуть на Байдена, аби американці зробили більш рішучі кроки з допомоги Україні.
- Крім того, США тиснуть на країни Латинської Америки щодо санкцій проти Росії.
- Також американці натякають Китаю, що у разі підтримки Путіна економіка комуністичної країни може не витримати, і підтримка авторитарного режиму похитнеться.