Західні ЗМІ продовжують висвітлювати війну в Україні — сьогодні, 12 березня, вони писали про те, що Путін та його найближче оточення зовсім не розуміли ситуацію в Україні перед вторгненням, і тому втратили дуже багато.
Водночас зупинити Путіна не так просто: російські еліти тремтять, а сам кривавий диктатор оточує себе колишніми КДБшниками та близькими друзями.
Також британці прорахували п’ять сценаріїв, за якими може піти війна в Україні — від заморозки конфлікту до ядерного удару, а американці написали про підтримку громадянами США України як дружньої держави.
зібрала свіжий огляд того, що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 17 днів активного російського вторгнення.
Дисфункція переслідує Кремль: Путін мав нереалістичні очікування

Фото: Getty Images
The Guardian зазначає, що раніше цього тижня міністерство оборони Росії визнало, що молодих призовників було відправлено в бій, а деяких взято в полон.
Визнання, примітне саме по собі з огляду на обережні спроби Росії контролювати наратив про війну, прозвучало буквально через день після того, як Путін запевнив свій народ у відеозверненні, що призовники «не беруть участі і не братимуть участі» у конфлікті.
Це змусило декого задатися питанням, чи збрехав російський лідер у своїй заяві, чи йому просто надали неточну інформацію.
Цей інцидент свідчить про деякі нереалістичні очікування Путіна, коли він розпочинав цю військову операцію, каже засновниця R.Politik Тетяна Станова.
«Цілком ймовірно, що Путін щиро вважав, що Росія зможе взяти Україну штурмом, і наказав своїм військовим не використовувати призовників. Але це лише один із багатьох аспектів, які обернулися по-іншому на практиці», — додає вона.
Кремль нічого не розумів про Україну

Фото: Getty Images
Через два тижні після початку війни стало очевидним, що початковий план російської армії щодо швидкого захоплення великих міст, включаючи столицю Київ та Харків на північному сході України, провалився. Атака на Одесу, найважливіше портове місто Півдня, також загальмувала, а наступ росіян на суші неодноразово переривався.
Більше тижня тому Росія визнала, що майже 500 її солдатів було вбито — цифра, яка відтоді не оновлювалася, тоді як навіть за оцінками американських офіційних осіб, загинуло від 5 до 6 тис. російських військових (українці називають цифру від 12 тис. осіб, джерел у ФСБ визнавали десь до 10 тис. чоловік ще тиждень тому — прим. ред.).
«Поточні проблеми слід простеживати від початку цієї війни, яка велася в умовах суворої секретності, щоб уникнути будь-яких витоків інформації», – сказав старший науковий співробітник Фонду Карнегі Олександр Габуєв.
Згубний крок Кремля щодо вторгнення обумовлений гігантськими промахами у знаннях про Україну, зазначив Габуєв. Він додав, що чиновники, близькі до Путіна, які допомагали спланувати вторгнення, щиро вірили, що багато українців вітатимуть російських солдатів, і що керівництво країни не чинитиме значного опору.
За словами експерта, про війну повідомили лише дуже малу групу генералів, і вони не ставили складних питань, які могли б допомогти підготуватися до будь-яких сценаріїв, крім швидкої перемоги Росії.
«Все військове планування зводилося до таємної операції, розробленої жменькою людей у військовій формі — та особисто президентом», — сказав Габуєв.
Росія не очікувала такого опору й таких санкцій

Фото: Getty Images
Повідомлення взятих у полон російських солдатів, а також аудіоперемовини між російськими військовими, що просочилися, вказують на те, що більша частина армії не була поінформована про вторгнення до останнього моменту.
Росія також, схоже, недооцінила, наскільки згуртованим буде Захід перед вторгненням.
«Кремль міг не передбачити, наскільки токсичною Росія стане в очах Заходу», — сказала Марія Шагіна, фахівчиня з міжнародних санкцій Фінського інституту міжнародних відносин.
Шагіна сказала, що хоча Кремль очікував санкцій, він, ймовірно, був здивований швидкістю та єдністю, з якими Захід і великі транснаціональні корпорації розірвали зв'язки з Росією.
Враховуючи військові та політичні невдачі, останні кілька днів з'явилися натяки на те, що Путін може відмовитися від деяких зі своїх початкових далекосяжних дипломатичних вимог, включаючи своє зобов'язання домагатися зміни режиму в Україні.
Денацифікації більше не вимагають, але Крим та ОРДЛО залишили

Фото: Pixabay
У понеділок довірений спікер Путіна Дмитро Пєсков заявив агентству Reuters, що Росія готова припинити військові дії, якщо Київ виконає перелік її умов.
Ці умови вимагають від України:
- припинення військових дій;
- закріплення нейтралітету у своїй Конституції;
- визнання Криму російською територією;
- визнання так званий ДНР та ЛНР — псевдореспублік Донецької та Луганської областей.
У вимогах більше не згадується «денацифікація» українського керівництва, яка раніше була відзначена Путіним як основний мотив вторгнення.
Проте більшість аналітиків та західних офіційних осіб досі вважають, що потенційна перемога Росії залишається можливою, враховуючи її переважаючу військову міць.
Надії на російський бізнес та необмежена влада Путіна

Фото: Getty Images
Хоча дехто на Заході й покладає надії на те, що російський бізнес та політична еліта припинять війну, експерти в Росії кажуть, що вторгнення ще не похитнуло владу Путіна.
«Еліти змусили замовкнути. Хоча багато хто виступає проти цієї війни, ніхто не висловлюється», — сказала Тетяна Станова..
Серед найбагатших громадян країни, які втратили мільйони через західні санкції, лунає тихе бурчання. Олег Дерипаска, олігарх, близький до кремлівського лідера, підняв тривогу у серії публічних постів про економічні наслідки війни для Росії. Але еліти намагаються не критикувати особисто Путіна.
Тим часом деякі високопосадовці також, схоже, приголомшені вторгненням. Російська журналістка Фаріда Рустамова, яка має зв’язки серед високопосадовців, заявила наступне:
«Настрій у коридорах влади зовсім не радісний. Багато хто перебуває в стані, близькому до паралічу».
У четвер «Комерсант» повідомив, що голова Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна розглядає можливість відставки. Джерело, близьке чиновниці, підтвердило це The Guardian:
«Набіулліна думає про відставку від початку війни. Але це матиме прямі наслідки для неї та її сім'ї».
Навіть якщо політичні та бізнес-еліти справді відкрито повстануть, вони не мають реальної влади над Путіним: той все більше оточує себе колишніми агентами КДБ та старими друзями.
«Єдині люди, які можуть щось змінити, — це люди у формі, такі як міністр оборони Сергій Шойгу та начальник Генерального штабу збройних сил Валерій Герасимов», — сказав Габуєв.
Чим закінчиться війна в Україні: Путін багато втратив, але сили ще є

Фото: @oksana_kuliesh/Instagram
Помилкові припущення, погане планування, погана тактика та неправильна оцінка українського спротиву призвели до того, що війна президента Путіна пішла не так добре, як йому хотілося б, пише The Times.
Убито старших командирів, знищено обладнання вартістю на мільярди доларів, а російські ВПС досі не контролюють небо.
Держспецзв’язку України давало інфографіку про знищену російську техніку на суму у $6,5 млрд ще на 9 березня.

Фото: Держспецзв'язку України
Тим часом Forbes.ua 12 березня дав трохи скромнішу оцінку — у $5,1 млрд, але ця втрата — все одно чимала.

Росія вже ввела всі війська, які розмістила на кордоні з Україною, але з Далекого Сходу Росії йде підкріплення. Москві навіть довелося звернутися до Сирії, щоб завербувати іноземних бойовиків для ведення бойових дій в умовах міста.
Проте деякі аналітики вважають, що припущення щодо краху російської армії перебільшені, адже в Путіна все ще є резерви, аби завершити вторгнення.
Далі британське видання наводить п’ять сценаріїв, які можуть розігратися у майбутньому.
Сценарій 1: Здати Крим та Донбас, ввести миротворців

Фото: Getty Images
Хоча дипломатичні переговори поки що зайшли в глухий кут, будь-яка зі сторін може бути змушена дійти якоїсь угоди, щоб покласти край бойовим діям.
Директор з досліджень Ради з геостратегії Джеймс Роджерс, вважає, що врегулювання шляхом переговорів цілком можливе, але може бути лише тимчасовим.
«Українці можуть чинити подальший спротив протягом тижнів, місяців або навіть років, — сказав він. — Кремль може спробувати звернути з дороги, захопити те, що він взяв, і піти».
Для такого кроку буде потрібна деморалізована українська армія, яка не побачить можливості змусити Росію відступити. Роджерс сказав, що на цьому етапі можливе врегулювання, підтримуване на міжнародному рівні, яке включає визнання анексованого Криму російською територією.
Воно може включати присутність миротворців ООН, дислокованих в «народних республіках» Донецької та Луганської областей на сході, та виведення всіх російських військ з решти території України.
«Можлива будь-яка комбінація», — сказав Роджерс.
Що відбудеться після цього, залежить від Путіна та його цілей, додав він. Це може бути лише тимчасовим перепочинком для України, що призведе до нового наступу у майбутньому.
Сценарій 2: Перемога України із західною зброєю

Фото: Max Levin
Західні воєначальники сповнені рішучості передати Україні якнайбільше зброї, вважаючи, що росіянам буде завдано кілька днів болю за кожен день, коли українські збройні сили їх стримували.
Це пов'язано з тим, що Росія була погано оснащена для тривалої воєнної кампанії, а деякі війська, як кажуть, мали лише триденний раціон.
«Чим повільніше це буде для Росії, тим краще для України», — сказав Роберт Кларк, науковий співробітник аналітичного центру Civitas.
Російським військам вже незабаром потрібна ротація, оскільки вони місяцями живуть у транспортних засобах, пояснює він.
Це створить додаткове навантаження на їхній хаотичний логістичний ланцюжок і призведе до подальших затримок та зниження темпів, що знову дасть Україні додатковий час для зміцнення оборони.
Кларк вважає, що Україна може продовжити «знекровлювати Росію» у наступні тижні як з огляду на особистий склад, так і ресурси.
«Вони не можуть продовжувати з такими темпами втрат», — вважає Кларк.
На його думку, росіяни зможуть підтримувати нинішній рівень бойових дій лише чотири-шість тижнів.
Після цього можна буде побачити подальшу деградацію армії та неможливість захопити Київ. Якщо Україна продовжить робити те, що робить, може виникнути певна форма безвиході в Росії.
«Якщо вони зможуть утримати Київ, це рівносильно перемозі», — підкреслює він.
Деякі аналітики вважають, що за таких обставин ключові гравці в Кремлі можуть змістити Путіна.
Сценарій 3: Втрата Києва та поразка України через слабкість Заходу

Фото: ООС
Західні чиновники вважають, що головна мета Путіна – захопити Київ та повалити уряд президента Зеленського. Хоча Росія зіткнулася з багатьма проблемами і не досягла своїх початкових цілей, на Україну тисне тяжкість російської вогневої сили.
Путін досі використовує лише частину авіації, що є в його розпорядженні, і якщо на ключові міста буде запущено більше літаків, їх можна буде зрівняти із землею. Росіяни могли б повільно задушити Київ, позбавивши його постачання продовольства та палива та змусивши Зеленського здатися — або зіткнутися з перспективою обрушення бомб та ракет на столицю, вбивши десятки тисяч його людей.
Ще до того, як справа дійде до цієї стадії, українського президента можуть спробувати вбити найманці. Якщо це станеться, українські сили можуть стати слабшими, а російські війська можуть рушити країною.
Кормак Сміт, колишній британський чиновник, який консультував український уряд протягом двох років, сказав, що чим більше Захід залишається «заляканим», тим більша ймовірність того, що Україна в кінцевому підсумку буде придушена у військовому плані».
Він сказав, що рішення Заходу не вводити безпольотну зону та її нездатність досить оперативно надати зброю надали Путіну сміливості.
«Нам треба провести червону межу, і вона має бути задовго до того, як буде завдано ядерного удару», — підкреслив Сміт.
Сценарій 4: Путін піде далі України, напавши на її сусідів

Фото: Getty Images
Осмілілий Путін може вирішити спробувати захопити більше території — до чого готується НАТО, зміцнюючи оборону на своєму східному фланзі.
Він може, наприклад, атакувати сусідні з Україною країни, звинувативши їх у постачанні зброї. Раніше цього тижня британське військове джерело заявило, що під час війни ворожа база постачання може вважатися законною метою.
Великобританія була «надзвичайно стурбованою» через ввезення та вивезення зброї, побоюючись, що аеродроми в країнах НАТО, які використовувалися для її постачання, можуть зазнати нападу.
Використовуючи це як привід для війни, Путін може перекинути війська через кордон до Польщі, Молдови або спробувати захопити країни Балтії.
НАТО чинитиме опір, але тоді у Європі вибухне масштабніша війна, в якій може статися що завгодно. Заходу доведеться балансувати між захистом членів НАТО та недопущенням ескалації конфлікту на континенті.
Сценарій 5: Ядерний конфлікт та Третя світова

Фото: Pixabay
Міністр оборони Великобританії Бен Воллес вважає, що Заходу не доведеться воювати з Путіним, бо після вторгнення в Україну російські сили будуть «виснажені».
Водночас зараз деякі аналітики вважають, що Захід не може виходити з того, що путінська «раціональність» виключає ядерну війну.
Зневірена людина, принижена виснаженням своїх сил, може подумати, що їй нема чого втрачати, запустивши тактичну ядерну зброю меншої дальності по сусідній державі.
Водночас генерал сер Річард Берронс, колишній командувач Об'єднаних сил, каже, що ядерна війна — це «віддалена перспектива, враховуючи, що результатом буде взаємне знищення Росії та Заходу».
Американці полюбили Україну не менше за Францію

Фото: Pixabay
The New York Times наводить результати опитування, згідно з яким американські виборці тепер ставляться до України так само прихильно, як до Франції, Німеччини та Японії.
Ще рік тому багато американців не знали, як ставитися до України, якщо вони взагалі щось про неї знали. Третина виборців не змогли сказати, чи є вона дружньою, чи дружньою країною для США.
Тепер це не так. Протягом останнього року та після вторгнення РФ відбулася вражаюча — хоча, можливо, й не дивна — зміна: переважна більшість американців тепер вважають Україну дружньою країною.
У новому опитуванні YouGov 81% американців кажуть, що Україна є або дружньою, або союзною, і ця цифра змагається з або навіть перевершує багато давніх союзників США, таких як Франція чи Японія. Тільки Великобританія, Канада та Австралія отримали більш позитивні оцінки виборців.
YouGov, компанія, що займається онлайн-опитуваннями, з 2017 року відстежує погляди американців щодо десятків країн.
В останні роки ставлення американців до України змінилося більше, ніж до будь-якої іншої країни. Коли опитування перевіряло ставлення США до України у вересні 2019 року, 36% зареєстрованих виборців не були впевнені, чи Україна є дружньою чи недружньою. Лише 41% назвав націю дружньою чи союзною.
Тепер лише 10% не впевнені, чи Україна є дружньою, що менше, ніж майже в будь-якій іншій країні. Майже 70% американців тепер вважають Росію ворогом більше, ніж будь-яку іншу країну в опитуванні, включно з Північною Кореєю та Іраном.
Трохи дьогтю в бочці меду

Бурхлива громадська підтримка України має й свої межі. Лише 29% виборців охарактеризували Київ однозначно як союзника, що значно нижче за результати опитування, отримані для кожного союзника, з яким у США є офіційний договір, крім Туреччини.
Це більше схоже на ті 26%, які сказали те саме про Тайвань (наприкінці 2021 року), чиї відносини зі США мають неоднозначний характер.
Адміністрація Байдена заявила, що не бажає безпосередньо втручатися у військові дії через ризик війни з Росією. Опитування показують, що виборці у переважній більшості також не підтримують пряме військове втручання.
Неясно, чи пов'язане суспільне сприйняття України як дружньої, але не союзної країни зі скептицизмом громадськості щодо втручання або з тим, що адміністрація Байдена чітко визначила межі підтримки України.
Замість післямови. Хоча Володимир Путін і прорахувався щодо швидкого захоплення України, він все ще має сили на захоплення або руйнування ключових українських міст, а втрата Києва буде рівноцінна хоч і тимчасовій, але поразці.
Існують різні сценарії — від заморозки конфлікту на роки до прямої війни з НАТО й навіть ядерної загрози, і кожен з них можна попередити тільки більш чіткою підтримкою з боку Заходу, адже саме слабкість Альянсу та союзників надихає Кремль все більше втрачати береги реальності.
Тим не менш, існує велика вірогідність виснаження російської армії, що могло б дати Україні шанс на укріплення (не без допомоги Заходу), а російським елітам та народу — відчути ще більші наслідки найбільших санкцій з часів Другої світової. Підтримка народом США народу України надихає, але цього точно замало, враховуючи плани Путіна та вже розгорнутий ним геноцид. Україна обороняється вже 17 діб.