Facebook Pixel

Ядерні амбіції Ірану, суд над Путіним та битва за Маріуполь: дайджест західних ЗМІ на 10 березня

Західні ЗМІ продовжують висвітлювати війну в Україні — сьогодні, 10 березня, вони писали про ядерні переговори Ірану з Заходом та позицію США, Європи та Росії з цього питання, аналізували, який трибунал міг би винести вирок особисто Володимиру Путіну та кремлівській верхівці, а також пояснювали, чому кривавий лідер так вчепився у Маріуполь та влаштовує там справжній геноцид, аби тільки відтяти собі місто.

The Page зібрала свіжий огляд того, що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 15 днів активного російського вторгнення.


Іран почав тиснути на Сполучені Штати

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Як повідомляє Reuters, у четвер 10 березня Іран підняв ставки в ядерних переговорах зі світовими державами, заявивши, що Сполучені Штати змушені відмовлятися від «неприйнятних пропозицій» саме тоді, коли перспективи досягнення угоди були поставлені під сумнів через вимоги Росії, які вона висунула в останню хвилину.

Одинадцять місяців перемовин про відновлення ядерної угоди 2015 року, яка зняла санкції з Ірану в обмін на обмеження його ядерної програми, досягли завершального етапу. Але вони зупинилися минулого тижня, коли Москва зажадала від США письмових гарантій, що санкції Заходу проти РФ через її вторгнення в Україну не вплинуть на її торгівлю з Іраном.

Головний переговорник Ірану Алі Багері повернувся у середу у Відень після проведення консультацій у Тегерані та зустрівся з координатором переговорів Енріке Мора з Європейського Союзу.

Мора перервав неофіційні зустрічі у понеділок, заявивши, що настав час ухвалити політичні рішення, щоб завершити переговори.

Тегеран: «Хто допоможе нам у майбутньому?»

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

У четвер 10 березня кілька іранських офіційних осіб посилили позицію Ірану. Після кількох місяців мовчання на переговорах верховний лідер Алі Хаменеї, за словами інформаційного агентства Tasnim, заявив, що Іран не буде наївним і не піддасться тиску з метою скорочення своєї оборонної потужності, регіональної присутності та прогресу в ядерних технологіях.

Quote«Регіональна присутність дає нам стратегічну глибину та більше влади. Чому ми маємо від цього відмовлятися? Науковий прогрес у ядерній галузі пов'язаний з нашими майбутніми потребами, і якщо ми відмовимося від цього, хтось допоможе нам у майбутньому?» — сказав він.

Високопоставлений співробітник органів безпеки Алі Шамхані, секретар Вищої ради національної безпеки Ірану, у Twitter звинуватив США в тому, що вони не ухвалюють необхідних рішень, що ускладнює переговори.

Чотири західні дипломати повідомили агентству Reuters, що загальний план угоди завершено та залишилося внести лише незначні корективи. Вони наполягали на тому, що Росія наразі є головною перешкодою.

Іранські офіційні особи, як і раніше, обережно реагують на вимоги Росії, але в четвер припустили, що в переговорах щодо ядерної програми все ще є серйозні невирішені питання.

Іран вимагає гарантій та послаблення санкцій

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Інформаційне агентство Tasnim процитувало іранського чиновника, який заявив, що залишаються непроговореними важливі нюанси, пов'язані з гарантіями та санкціями.

Іран також заявив, що йому потрібні гарантії, що жоден майбутній президент США більше не відмовиться від ядерної угоди.

Стурбованість Ірану пояснюють слова колишнього віцепрезидента США Майка Пенса. У середу 9 березня він заявив, що, як Вашингтон погодить нову угоду, а республіканці знову візьмуть владу, вони «розірвуть будь-яку нову ядерну угоду з Іраном у перший же день».

Офіційний представник Ірану заявив, що залишилося вирішити ще два-три важкі питання, і що Тегеран тепер також вимагає зміни порядку реалізації угоди.

Європа відійшла, Росія «не затримує угоду»

evrosoyuz.jpeg

Європейські переговорники з Франції, Великої Британії та Німеччини тимчасово залишили переговори, оскільки вважають, що зайшли так далеко, як могли, і тепер США та Іран мають домовитися щодо невирішених питань.

Представник Росії Михайло Ульянов 9 березня ввечері відкинув будь-які припущення про те, що Москва затримує угоду, і заявив, що текст не є остаточним, оскільки інші учасники висунули нові вимоги.

Quote«Зважаючи на нові обставини та хвилю санкцій проти Росії, ми маємо право захищати свої інтереси в ядерній сфері та в ширшому контексті», — сказав Ульянов.

За його словами, США та Євросоюз мають дати зрозуміти, що ні зараз, ні в майбутньому санкції не можуть торкнутися реалізації ядерних проєктів в Ірані або, у ширшому розумінні, торговельно-економічних відносин Москви з Тегераном.

Західні офіційні особи кажуть, що Москва намагається отримати додаткові вигоди зі своєї участі в зусиллях по відновленню ядерної угоди, але вони не співпрацюватимуть з нею.

Чи можна покарати Кремль та його лідерів за воєнні злочини

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Видання ВВС присвятило велику статтю тому, чи можна притягти особисто Володимира Путіна до кримінальної відповідальності за напад на Україну. Видання процитувала слова Міжнародного комітету Червоного Хреста про те, що «навіть війна має правила».

Вони закріплені у договорах, які називаються Женевськими конвенціями, та в інших міжнародних законах і угодах.

Що таке воєнний злочин:

  • Цивільних осіб не можна навмисно атакувати, як і інфраструктуру, життєво важливу для їхнього виживання.
  • Деякі види зброї заборонені через невибіркові або жахливі страждання, до яких вони призводять. Серед них — протипіхотні наземні міни, хімічна або біологічна зброя.
  • Необхідно дбати про хворих та поранених, включно з пораненими солдатами, які мають права військовополонених.
  • Інші закони забороняють тортури та геноцид — умисну спробу знищити певну групу населення.
  • Серйозні правопорушення під час війни, такі як вбивство, згвалтування чи масове переслідування груп населення, відомі як «злочини проти людяності».

Які звинувачення у воєнних злочинах були в Україні

Фото: Max Levin

Фото: Max Levin

Україна назвала удар російської авіації по пологових будинках та дитячих відділеннях у Маріуполі воєнним злочином. Троє людей, зокрема одна дитина, загинули, 17 співробітників та пацієнтів отримали поранення.

Також надходили повідомлення про те, що російські війська стріляли по українських мирних жителях, які намагалися евакуюватися.

З'являється дедалі більше свідчень того, що касетні бомби – боєприпаси, які розпадаються на велику кількість бомб, – потрапили до житлових районів Харкова.

Ні Росія, ні Україна не є підписантами глобальної заборони щодо їхнього використання, але ці інциденти все одно можна вважати воєнним злочином.

Міністерство оборони Великобританії заявляє, що Росія використала термобаричні вибухові речовини, які створюють величезний вакуум за рахунок всмоктування кисню. Ці руйнівні вибухові речовини не заборонені, але їхнє навмисне використання поруч із цивільним населенням майже напевно порушує правила війни.

Чимало експертів стверджують, що саме вторгнення є злочином відповідно до концепції агресивної війни.

Як переслідують підозрюваних у воєнних злочинах

sudets2-oon.jpeg

Кожна країна має розслідувати підозри у військових злочинах, але деякі країни роблять це наполегливіше, ніж інші, пише BBC.

Наприклад, у Великобританії високопоставлені поліцейські офіцери вже запропонували допомогу у зборі доказів воєнних злочинів в Україні.

Щодо того, як можуть бути притягнуті до відповідальності підозрювані, після Другої світової війни існувала низка разових судів, серед них — і суд з воєнних злочинів, скоєних після розпаду Югославії.

Було також створено орган для судового переслідування деяких осіб, відповідальних за геноцид у Руанді, коли 1994 року екстремісти хуту вбили 800 тис. людей за 100 днів.

Сьогодні Міжнародний кримінальний суд та Міжнародний суд ООН відіграють ключову роль у дотриманні правил війни.

Який із судів міг би засудити особисто Путіна

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Міжнародний Суд ООН виносить рішення щодо суперечок між державами, але не може переслідувати окремих осіб. Україна порушила там справу проти Росії щодо вторгнення.

Якби Міжнародний суд виніс рішення проти Росії, завдання щодо забезпечення виконання цього рішення лягло б на Раду Безпеки ООН.

Але Росія — один із п'яти постійних членів Радбезу ООН — може накласти вето на будь-яку пропозицію щодо санкцій.

Міжнародний кримінальний суд тим часом розслідує справи та переслідує окремих військових злочинців, які не постали перед судами конкретних країн.

Це сучасний та постійний наступник Нюрнберга, який переслідував та виносив вироки найвпливовішим нацистським лідерам, що вижили в ув'язненні в 1945 році.

Нюрнберг закріпив принцип, згідно з яким держави можуть домовитись про створення спеціального суду для дотримання міжнародного права.

Чи може МКС розслідувати правопорушення в Україні

Фото: Max Levin

Фото: Max Levin

Головний прокурор МКС, британський адвокат Карім Хан, королівський адвокат, каже, що є достатньо підстав вважати, що воєнні злочини були скоєні в Україні, і він має дозвіл 39 держав на проведення розслідування.

Слідчі розглянуть минулі та наявні зараз звинувачення, починаючи з 2013 року, до анексії Росією Криму в України.

Якщо є докази проти окремих осіб, прокурор попросить суддів МКС видати ордери на арешт, щоб подати їх до суду, який проводитиметься в Гаазі.

Саме тут стають очевидними практичні обмеження влади суду. Суд не має власної поліції. Він покладається на держави для арешту підозрюваних.

Росія не є членом суду – вона вийшла з нього у 2016 році, та очевидно, що лідер Кремля Володимир Путін не видаватиме підозрюваних.

QuoteЯкщо підозрюваний виїхав до іншої країни, є можливість його заарештувати, але це дуже велике «якщо».

Чому для Путіна треба створити окремий трибунал

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Найбільша проблема цього питання в тому, що набагато простіше звалити військовий злочин на солдата, який його вчиняє, ніж на командирів, котрі віддали їм наказ стріляти, продовжує BBC.

Але МКС також може притягнути особу до відповідальності за «ведення агресивної війни».

Це злочин невиправданого вторгнення або конфлікту, що виходить за межі виправданих воєнних дій з метою самооборони.

Такий термін виник у Нюрнберзі після того, як суддя, посланий Москвою, переконав союзників у тому, що нацистські лідери мають постати перед судом за «злочини проти миру».

QuoteАле ось у чому головний нюанс: МКС не може притягти до відповідальності російських лідерів за цей злочин, бо країна не є стороною суду, каже професор Філіп Сендс, королівський адвокат, експерт із міжнародного права в Університетському коледжі Лондона.

Теоретично Рада Безпеки ООН могла б закликати суд розслідувати цей злочин. Але знову ж таки Росія може накласти вето на це як один із п'яти постійних членів ради.

Чи є інші способи. Ефективність Міжнародного кримінального суду та те, як міжнародне право діє на практиці, залежать не лише від договорів.

Професор Сендс та багато інших експертів стверджують, що, як і в Нюрнберзі, рішення, знову ж таки, полягає у дипломатії та міжнародній згоді.

Він закликає світових лідерів створити разовий Спеціальний Трибунал, призначений для судового переслідування за злочини агресії в Україні.

Чому Кремль так вчепився у Маріуполь

Фото: facebook.com/MinistryofDefence.UA

Фото: facebook.com/MinistryofDefence.UA

The Times пояснює, чому взяття Маріуполя таке важливе для Володимира Путіна. Захоплення портового міста дозволить Росії створити сухопутний коридор між територіями, контрольованими проросійськими силами на сході України, та анексованим Кримом.

Для Москви це забезпечило б контроль над українським узбережжям Азовського моря.

Перспектива вторгнення нависла над Маріуполем з квітня 2014 року, коли бойовики у Донецьку взялися за зброю. Хоча припинення вогню, оголошене у вересні 2014 року, внесло надію на припинення бойових дій, на початку 2015 року на східний район міста налетів залп ракет «Град».

Аналітик Міжнародного інституту стратегічних досліджень Йоханн Мішель пояснює, що відтоді Маріуполь успішно чинив опір вторгненню, однак залишався ключовою метою Росії.

Quote«Якщо вони візьмуть Маріуполь, це звільнить сили з лінії фронту та зробить їх доступними для інших операцій. Військового значення цього міста достатньо, щоб українці непокоїлися», — сказав він.

Тиск на уряд та нові наступи на Південь

Фото: facebook.com/MinistryofDefence.UA

Фото: facebook.com/MinistryofDefence.UA

Географічне положення порту — всього за 10 км від районів, контрольованих окупантами, — робить його стратегічно важливим, сказав Джейнс, надійне джерело у військовій розвідці.

Маріуполь також є важливим промисловим містом з великими підприємствами з виробництва сталі та чавуну.

Quote«Москва розуміє, що захоплення міста та контроль над головним портом, а також важливими галузями промисловості, чинитиме економічний тиск на уряд України», — додає Джейнс.

Його захоплення також матиме важливе військове значення, оскільки це одразу ж звільнить до шести найбільш боєздатних російських батальйонних тактичних груп чисельністю до 1000 осіб у кожній, які зосереджені на взятті Маріуполя.

Quote«Буде важливо, де цей вивільнений ресурс буде задіяний. Серед варіантів — Північний Схід, у напрямку українських сил, що чіпляються за частини на Донбасі, вгору центром до Дніпра, або посилення наступу на Одесу через Миколаїв», — каже Джастін Крамп, армійський резервіст і військовий аналітик.

Якщо Маріуполь паде: ізоляція для лінії зіткнення

Фото: facebook.com/pressjfo.news

Фото: facebook.com/pressjfo.news

У найімовірнішому сценарії українські сили, розташовані вздовж колишньої лінії зіткнення — лінії фронту між українськими військами та бойовиками ОРДЛО до вторгнення, зіткнуться або з логістичною ізоляцією, або будуть оточені.

Москва зможе об'єднати бойовиків, що підтримуються Росією, на сході України зі своїми військами в Криму — теж символічно важливий «подвиг», який підкреслить російську експансію.

Західні офіційні особи заявили, що оточення українських сил на сході має «першорядне значення» для успіху Кремля, бо саме там знаходяться найефективніші, боєздатні, навчені та оснащені українські сили в країні. Путін хоче оточити ці сили, щоб не дати їм завадити так званій «військовій операції», яку українці вже 15 діб відчувають справжнім геноцидом.


Замість післямови. Захід шукає нові шляхи зупинити військову агресію Володимира Путіна проти України, включно з переговорами з Іраном та можливостями міжнародних судів. Ми вже писали про те, що суд у Гаазі — це нешвидкий процес, що може розтягнутися на роки. Якщо брати до уваги пояснення західних експертів, наведені BBC, покарати кривавого лідера Кремля та його оточення, що тремтить від однієї думки про можливі трибунали та втрату своїх статків, буде непросто.

Крім того, Захід проаналізував ситуацію у Маріуполі та зрозумів, чому Путін взяв у заручники ціле місто та допускає смерті людей від зневоднення та холоду, включно з маленькими дітьми, адже для нього це — стратегічний пункт.

Тим часом, поки західні союзники шукають шляхи сильніше вдарити по економіці Кремля, але не закривати небо (про що вже особисто благала навіть дружина президента Олена Зеленськаприм. ред.), аби не допустити великої війни, українці продовжують боронити свою державу.

Зокрема, ми розписували детально, як сили «Азову» та ТРО завдали удару по російських колонах, що сунулися з напрямку Броварів. Все буде Україна, але ціна щодня платиться все більша та болючіша.

Подякувати 🎉