Facebook Pixel

Борис Джонсон: Ми не вивчили уроки російської агресії, ми не можемо підвести Україну

Прем’єрміністр Великобританії Борис Джонсон назвав єдність Заходу щодо дій РФ проти України вражаючою та надихаючою, але підкреслив, що цього замало для того, щоб припинити вогонь, що його застосовує РФ до України.

Про це він написав у своїй колонці для The New York Times під назвою «Акт агресії Путіна має провалитися».

The Page далі цитує слова британського прем’єра про те, наскільки у Європи відкрилися очі щодо того, ким насправді є Володимир Путін, та чому у дипломатії проти нього не було жодних шансів.


Спроби домовитися з агресором: шансів не було

voina-11.jpeg

Британець визнав, что Україна не мала серйозних перспектив членства в НАТО найближчим часом — і Європа та США були готові відповісти на заявлені Росією занепокоєння безпекою шляхом переговорів.

Quote«Я та багато інших західних лідерів розмовляли з паном Путіним, щоб зрозуміти його точку зору. Сполучене Королівство навіть відправило емісарів до Москви перед вторгненням Росії, щоб безпосередньо мати справу з міністром оборони генералом Сергієм Шойгу та начальником Генерального штабу генералом Валерієм Герасимовим, які очолюють цю жахливу кампанію», — розповів він про політику примирення РФ.

Поведінку Європи у намаганні домовитися з РФ вже порівнювали із політикою примирення Гітлера наприкінці 1930-х років.

Тоді, у 1938 році, коли Британією та Німеччиною була підписана Мюнхенська угода, що фактично розв’язала руки фюреру у захопленні Чехословаччини, це дало Великобританії трохи часу. Але не колишній Чехословаччині. На те, щоб дозволити Гітлеру та Сталіну окупувати Польшу офіційно союзники вже не пішли, але було запізно зупиняти їх будь-якими перемовинами. Вони у вересні 1939 з двох сторін вторглися у маленьку країну. Те, що і у 2022 році у європейської та американської дипломатії не було шансів, тепер визнає і Джонсон. Для того, щоб контекст поведінки СРСР у Другій Світовій був більш зрозумілий, наводимо вам стислу хронологію поведінки та дій Йосипа Сталіна від 1938 по 1941 рік, коли Росія сма зазнала нападу від Гітлера. Контекст був зібраний авторами політичної рольової гри London, 1941 з використанням історичних даних та спогадів Вінстона Черчілля.


Quote«Тепер зрозуміло, що у дипломатії ніколи не було шансів. Але саме через нашу повагу до Росії ми вважаємо дії путінського режиму такими безсовісними. Пан Путін намагається зруйнувати саму основу міжнародних відносин і Статут Організації Об’єднаних Націй: право націй вирішувати своє майбутнє, вільні від агресії та страху перед вторгненням», — пише далі Борис Джонсон.
voina77.jpeg

Напад на Україну почався з надуманого приводу та грубого порушення міжнародного права. Путін все більше занурюється «у жахливу кампанію військових злочинів і немислимого насильства» проти мирного населення, говорить британський прем’єр.

«Ми недостатньо зробили для України»

voina22.jpeg

Єдність із Заходом і перші дні вторгнення дала українцям певну втіху у скрутну годину, зазначив британській лідер. Він додав, що ніколи в своєму житті не бачив міжнародної кризи, де межа між правильним і неправильним була настільки різкою.

Quote«Російська військова машина вивільняє свою лють на горду демократію», — обурений Джонсон.

За його словами, безрозсудна атака Росії на Запорізьку АЕС нагадує, наскільки серйозні ставки для всіх.

Політик також згадав, що більше мільйона українців втекли від насильства РФ з власної держави.

Президент Байден продемонстрував велике лідерство, консультуючи та скликаючи союзників, викриваючи брехню про те, що прихильність Америки до Європи якимось чином применшена, пише Джонсон.

voina88.jpeg

Водночас Європейський Союз доклав значних зусиль, щоб приєднатися до жорстких санкцій проти Росії, додав британський прем’єр. Десятки європейських країн посилають оборонну техніку до Збройних сил України.

Quote«Але чи достатньо ми зробили для України? Чесна відповідь – ні», — визнав Джонсон.

Акт агресії Володимира Путіна повинен зазнати невдачі та провалу, знову підкреслює прем’єр.

Це не буде конфліктом НАТО

voina33.jpeg

Водночас Джонсон наполягає, що союзники не повинні дозволити нікому в Кремлі вийти за береги, викрививши їхні наміри, щоб знайти постфактум виправдання для цієї війни.

Quote«Це не конфлікт НАТО, і він ним не буде. Жоден союзник не направив війська в Україну. У нас немає ворожості до російського народу, і ми не маємо бажання заперечувати велику націю і світову державу. Ми впадаємо у відчай від рішення відправити молодих, невинних росіян на марну війну», — пише водночас він.

У своєму тексті він згадує, що й самі британці вже потерпали від безжальності Путіна (мова про застосування хімічної зброї проти людей у Солсбері, Англія, 4 роки тому — прим. ред.).

voina99.jpeg
Quote«Тоді ми попередили, що Росія залишається найгострішою загрозою безпеці, і ми оголосили про найбільше збільшення наших витрат на оборону з часів закінчення Холодної війни», — пише Джонсон.

«Ніхто не може сказати, що нас не попереджали»

voina44.jpeg

Європа та США бачили, що робить Росія, визнає прем’єр, але занадто довго покладалися на мирні перемовини.

Quote«Ми не змогли вивчити уроки російської агресії. Занадто довго ми підставляли другу щоку. Ніхто не може сказати, що нас не попереджали: ми бачили, що зробила Росія в Грузії у 2008 році, в Україні у 2014 і навіть на вулицях Солсбері. І з розмов зі своїми колегами під час нещодавніх візитів до Польщі та Естонії я знаю, наскільки гостро вони відчувають загрозу», — підкреслює він.

Вже недостатньо висловлювати теплі банальності про міжнародний порядок, заснований на правилах, визнає знову прем’єр.

Європа разом із США повинні відновити ефективне стримування в Європі, де дуже довго сам успіх НАТО і гарантій безпеки Америки викликав відчуття самовдоволення. Те, що станеться в Європі, матиме глибокі наслідки для всього світу, упевнений Джонсон.

Наразі, за його словами, більше 20 країн беруть участь у цих зусиллях. Витрати на оборону зростають, хоча потрібен час, щоб це перетворилося на потенціал.

voina-1010.jpeg
Quote«Це позитивний розвиток подій, але цього не буде достатньо, щоб врятувати Україну чи зберегти живим полум’я свободи. Росія має переважну силу і, очевидно, не поважає закони війни. Нам потрібно готуватися до ще більш темних днів попереду», — підкреслив Джонсон.

Британець запропонував союзникам план із шести пунктів для України, починаючи з сьогоднішнього дня. Далі наводимо його текст без змін та коментарів.

Шість пунктів від Джонсона

voina55.jpeg
  • По-перше, ми повинні мобілізувати міжнародну гуманітарну коаліцію. У понеділок я зустрінуся з лідерами Канади та Нідерландів у Лондоні, щоб поговорити про створення якнайширшої коаліції для викриття безчинств, які відбуваються в Україні. У вівторок я прийму лідерів Польщі, Словаччини, Угорщини та Чехії, які зараз знаходяться на передовій кризи біженців. Сполучене Королівство має 1000 військовослужбовців у готовності для гуманітарних операцій, крім 220 млн фунтів ($291 млн) допомоги. Ми всі повинні працювати разом, щоб встановити негайне припинення вогню та забезпечити безпечний прохід мирним жителям, їжу та медичне забезпечення.
  • По-друге, ми повинні зробити більше, щоб допомогти Україні захиститися. Все більше і більше країн бажають надати оборонне обладнання. Ми повинні діяти швидко, щоб координувати наші зусилля для підтримки уряду України.
  • По-третє, ми повинні максимізувати економічний тиск на режим пана Путіна. Ми повинні піти далі у контексті економічних санкцій, виключивши всі російські банки з SWIFT і надавши нашим правоохоронним органам безпрецедентні повноваження, щоб відшарувати фасад брудних російських грошей у Лондоні. Ми повинні вийти (на полювання) за російськими олігархами. Наразі Велика Британія ввела санкції проти понад 300 еліт і організацій, включно із самим Путіним. Але цих заходів буде недостатньо, якщо Європа не почне відмовлятися від російської нафти і газу, які фінансують військову машину пана Путіна.
  • По-четверте, незалежно від того, скільки часу це займе, ми повинні не допустити повзучої нормалізації того, що Росія робить в Україні. Урок з вторгнення Росії в Грузію в 2008 році і захоплення Криму в 2014 році полягає в тому, що прийняття результатів російської агресії лише заохочує до більшої агресії. Ми не можемо дозволити Кремлю відкусити шматки незалежної країни і завдати величезних людських страждань, а потім знову поповзти в своє лоно.
  • По-п’яте, ми завжди маємо бути відкритими до дипломатії та деескалації, за умови, що уряд України має всю повноту повноважень у будь-якому потенційному врегулюванні. Не може бути нової Ялти, коли зовнішні сили вирішуватимуть над головами та за спинами народу України її долю.
  • По-шосте, ми повинні діяти зараз для зміцнення євроатлантичної безпеки. Це включає не тільки зміцнення східного флангу НАТО, але й підтримку європейських країн, які не входять до НАТО, яким загрожує російська агресія, таких як Молдова, Грузія та країни західних Балкан. А ті, хто бере участь або уможливлює російську агресію, наприклад Білорусь, будуть піддаватися максимальним санкціям.
Quote«Українці мужньо захищають свою державу. Саме їхня доблесть об’єднала міжнародне співтовариство. Ми не можемо їх підвести», — підкреслює прем’єр.

Контекст.

Подякувати 🎉