Facebook Pixel

Ядерна загроза, публічні страти та крах економіки Кремля: дайджест західних ЗМІ на 4 березня

Україна не сходить зі сторінок західних медіа. Вони й далі висловлюють занепокоєння щодо ситуації в Україні — зокрема, їх налякала історія з пожежею на Запорізькій АЕС і загрозою ядерної катастрофи у Європі. Міжнародні компанії відмовляються від співпраці з Росією, але водночас закрити небо над Україною з країн НАТО готова тільки Литва.

Колаж

Колаж

Українці в соцмережах масово висловлюють невдоволення тим, що Захід діє надто повільно, а сам Захід боїться вступати в активну фазу війни НАТО — Росія, остерігаючись бомбардувань мирних міст країн-сусідів України. Звісно, наші громадяни, що перебувають під обстрілами вже 9 днів, реагують на те досить емоційно.

Ми зробили для вас підбірку того, що західні ЗМІ пишуть про Росію та Україну, і створили дайджест для розуміння риторики Заходу на 4 березня 2022 року.

Ядерна загроза та «турбота» Росії про власних громадян

The Guardian, зокрема, розмістила в себе відео обстрілу Запорізької АЕС і процитувала пост посольства США в Україні у твіттер:

Quote«Напад на атомну електростанцію є воєнним злочином. Обстріл Путіним найбільшої атомної електростанції Європи робить його тероризм ще на крок далі».

ВВС 4 березня робила акцент на тому, що Росія обмежує доступ власних громадян до електронних ресурсів видання.

Представник ВВС заявив:

Quote«Доступ до точної незалежної інформації є фундаментальним правом людини, і в ньому не можна відмовляти жителям Росії, мільйони яких щотижня користуються новинами ВВС».

Він також додав, що видання зробить усе можливе, щоб BBC News було доступним в Росії та в усьому світі.

Quote«Ми докладемо наших зусиль, щоб зробити BBC News доступним у Росії та в усьому світі».

НАТО: закликає до дипломатії та «не прагне війни з РФ»

Видання Deutsche Welle цитує генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, який заявив, що найближчим днями буде «ймовірно, більше смертей, більше страждань і більше руйнувань» через вторгнення Росії в Україну. Але Альянс відмовився запровадити заборонену для польотів зону, яку запросив Київ.

Він сказав, що Альянс закликав президента Росії Володимира Путіна негайно припинити війну та зайнятися подальшою дипломатією.

Quote«Це війна президента Путіна, яку він обрав, спланував і веде проти мирної країни. Ми закликаємо президента Путіна негайно припинити цю війну, вивести всі свої сили та зайнятися справжньою дипломатією», — заявив Столтенберг.

Він наголосив, що роль НАТО полягає в тому, щоб уникнути поширення конфлікту за межі України, і що Альянс не прагне війни з Росією.

Столтенберг також додав, що члени Альянсу домовилися про те, що в повітряному просторі України не має бути літаків НАТО, а на території України — військ НАТО, у такий спосіб відкинувши заклик Києва щодо створення безполітної зони.

Полювання на Путіна: «Усуньте вже цього хлопця»

Видання Sky News цитує слова сенатора-республіканця США Ліндсі Грем, який закликає росіян убити Володимира Путіна.

За його словами, єдиний спосіб покласти край російському вторгненню в Україну — це щоб «хтось у Росії усунув цього хлопця».

Quote«Чи є в Росії Брут? Чи є в російській армії успішніший полковник Штауффенберг?» — написав він у твіттері, маючи на увазі Марка Юнія Брута, який зіграв головну роль у вбивстві Юлія Цезаря в 44 р. до н. е., і Штауффенберга — німецького офіцера, який без успіху намагався вбити Адольфа Гітлера.

Quote«Єдиний спосіб закінчити це — щоб хтось у Росії прибрав цього хлопця. Ви надасте своїй країні та світові велику послугу», — додав сенатор.

Як зазначає видання, коментарі викликали обурення посла Росії в США Анатолія Антонова, який назвав їх «неприйнятними та обурливими». За його словами, «русофобія в США зашкалює».

Геноцид від «освободітєлєй»: Кремль планує публічні страти українців

Британське видання Daily Mail цитує представника європейської розвідки, який заявив, що Росія «планує влаштувати публічні страти в Україні після захоплення міст, щоб зламати бойовий дух».

За його словами, придушення протестів, ув’язнення політичних опонентів і публічні страти є частиною стратегії вторгнення.

Видання посилається на журналістів Bloomberg, які стверджують, що джерелом інформації є анонімний чиновник, який бачив документи російської розвідки ФСБ.

Політичний редактор Bloomberg Кітті Дональдсон також додала, що російська влада «планує насильницький контроль над натовпом і репресивні затримання організаторів протестів, щоб підірвати моральний дух українців».

Ізоляція Росії та бойкот західних компаній: як цінні папери стають «туалетними»

Видання Reuters повідомляло, що глобальна фінансова ізоляція Росії посилилася в п'ятницю після того, як Лондонська фондова біржа (LSE) зупинила торги своїми останніми російськими цінними паперами. До того ж деякі страхові компанії відмовилися від покриття експортерів через вторгнення Москви до України.

Разом із банками та інвесторами вони посилюють економічний тиск на Москву, відмовляючись від інвестицій у Росію та зупиняючи надання своїх послуг.

Так, видання цитує генерального директора Royal London Баррі О'Дуайєра, який заявив, що його компанія однаково не може торгувати російськими активами, але «щойно така можливість з’явиться, вони вочевидь матимуть намір позбутися їх».

Видання також наводить слова генерального директора Schroders — великої інвестиційної групи з Британії. Він заявив, що російські акції та облігації зараз «цілком непридатні для інвестицій».

СNN Business наводить перелік компаній, які доєдналися до бойкотування Росії. Тепер до нього також входять:

  • Spotify (SPOT), який заявив у середу, що закрив свій офіс у Росії «на невизначений строк» і обмежив шоу, що «належать і керуються російськими державними ЗМІ»;
  • Roku (ROKU), компанія, яка продає обладнання, що дає змогу користувачам транслювати контент через інтернет, заборонила мережу телеканалів RT у всьому світі.

Норвезька нафтогазова компанія Equinor також почне виходити зі своїх спільних підприємств у Росії. У компанії заявили, що наприкінці 2021 року вони мали довгострокові інвестиції в Росію на суму $1,2 млрд. Equinor працює в Росії понад 30 років і має угоду про співпрацю з «Роснефтью».

kompanii-ushli.jpg

Французька нафтова компанія TotalEnergies також засудила дії Росії й заявила, що більше не надаватиме капітал для нових проєктів у країні. Компанія веде бізнес у Росії вже 25 років і нещодавно допомогла запустити великий проєкт із виробництва зрідженого газу на сибірському узбережжі.

Замість висновку. Наразі Захід не готовий до того, щоб літаки НАТО офіційно з'явилися в українському небі — вони до останнього вичікують, сподіваючись на вичерпання резервів російської армії, крах економіки Кремля та політичні зміни в РФ. Європа та США сподіваються, що Україна протримається до того часу без прямої війни НАТО — РФ. Альянс намагається надавати Києву допомогу, але так, щоб прямо не брати участі у війні. Чи не буде запізно, коли Захід все-таки вирішить втрутитися, ми дізнаємося досить скоро. Рахунок іде на дні: хоча Росія й не виконала жодного із завдань Путіна, загрози ядерних і гуманітарних катастроф і кількість жертв війни збільшуються щогодини.

Подякувати 🎉