Facebook Pixel

Ракетний удар по Польщі на тлі G20: як НАТО уникає ескалації у відповідь на терор росії

Росія так активно обстрілювала Україну під час саміту G20 в Індонезії 15 листопада, що ракети вдарили також по Польщі. НАТО розбирається, була це атака росіян чи відповідь української системи ППО на атаку росіян. Якою може стати відповідь Альянсу на агресію росії?


Чия все-таки була ракета

Чіткої відповіді на це питання досі немає: ракета впала в селі Пшеводув у Польщі 15 листопада, вбивши двох людей, але версій досі залишається мінімум чотири:

  • це була російська ракета, випущена росіянами, що зійшла з курсу (польські журналісти ще вночі називали X-101, якими росія все 15 листопада обстрілювала Україну);
  • це була російська ракета, яку випустили росіяни, але українські системи ППО змінили її траєкторію, намагаючись збити;
  • це була ракета української системи ППО, спрямована на знищення російських ракет;
  • це була російська ракета, навмисне випущена по Польщі.

Другу версію активно транслює росія, але до неї ж поки схиляються США (президент США Джо Байден назвав малоймовірним пуск російської ракети такою траєкторією), а також Польща.

Україна у відповідь вимагає допустити її експертів на місце подій — таку заяву зробив секретар РНБО Олексій Данілов, зажадавши від союзників доказів того, що удар здійснила українська система ППО.

Київ також закликав закрити небо над Україною врешті, аби убезпечити не тільки її, а й її сусідів.

Як Варшава та НАТО відреагували на удар по Польщі

Байден вважає малоймовірний запуск ракет з рф, а Сунак підкреслює, що винна все одно Москва. Фото: Getty Images

Байден вважає малоймовірний запуск ракет з рф, а Сунак підкреслює, що винна все одно Москва. Фото: Getty Images

Важливим нюансом ракетного удару по Польщі є те, що він став першим ударом по території НАТО за 9 місяців повномасштабної війни в Україні, зазначає The Guardian.

Екстрена зустріч лідерів НАТО мала на меті обговорити свою реакцію на інцидент, проте в США ще вночі запевнили, що ескалації чи військових дій проти росії очікувати не слід — скоріше посилення оборони Польщі та більш серйозну допомогу Україні.

Польща посилила бойову готовність своїх військ, провела термінові переговори з президентами України та США, а також премʼєром Великої Британії Ріші Сунаком.

Варшава також просила активувати 4 статтю Північноатлантичного договору, яка передбачає консультації між послами НАТО у разі, якщо одна з країн бачить загрозу своєму суверенітету.

Удар ракети по Польщі: НАТО не спішить звинувачувати рф. Фото: Getty Images

Удар ракети по Польщі: НАТО не спішить звинувачувати рф. Фото: Getty Images

Треба розуміти, що ця стаття ще не передбачає вступу НАТО у війну — її активували для консультацій й після повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого.

Окремі союзники Польщі та України, зокрема Литва, виступають за надання обом країнам додаткових систем ППО. Це якраз можливо, враховуючи, що на допомогу Україні союзники і так готують новітні системи, враховуючи постійні обстріли росією.

Тим часом Німеччина окремо від НАТО запропонувала Польщі надіслати власні військові літаки Eurofighter для патрулювання повітряного простору країни.

ЄС та Велика Британія: в ударі по Польщі винна росія

Незважаючи на відсутність доказів, що ракету випустили безпосередньо росіяни, посол Польщі в ЄС Анджей Садось висловив думку країн Євросоюзу:

Quote«Росія несе пряму відповідальність за ракетний удар по Польщі, який призвів до загибелі мирних жителів».

Таку ж думку висловив премʼєр-міністр Великої Британії Ріші Сунак, який закликав союзників дочекатися результатів повного розслідування інциденту в Польщі:

Quote«Нічого цього не сталося б, якби не вторгнення росії в Україну. Така жорстока і безжальна реальність путінської війни. Поки це триває, це становить загрозу нашій безпеці та безпеці наших союзників».
Падіння ракет у Польщі: які є версії подій. Фото: Getty Images

Падіння ракет у Польщі: які є версії подій. Фото: Getty Images

Міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес також заявив, що не хоче спекулювати здогадами про походження ракет, які впали у Польщі. Він підкреслив, погоджуючись з Ріші Сунаком, що у інциденті в будь-якому разі винна росія:

Quote«Очевидно, що ракети літали вчора, тому що росія випустила понад 80 ракет по Україні, вражаючи цивільні місця, неминуче вбиваючи невинних мирних жителів. Це через пряму агресію росії».

Зі свого боку, президент Франції Еммануель Макрон підкреслив, що лідери G20, на тлі зустрічі яких росія обстрілює Україну, не хочуть ні війни, ні ядерного шантажу, і сподіваються підштовхнути рф до деескалацією за допомоги Китаю.

Технічна помилка та провокація: як реагують Китай, Туреччина та росія

Не всі країни реагували однаково — обережними на «вкрай неоднозначними» були Китай та Туреччина, а росія взагалі в усьому традиційно винуватить Київ.

Туреччина просить не спішити винуватити росію в ударі по Польщі. Фото: Getty Images

Туреччина просить не спішити винуватити росію в ударі по Польщі. Фото: Getty Images

Зокрема, речниця МЗС Мао Нін закликала не допустити ескалації ситуації та закликала сторони до мирних переговорів.

Тим часом президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган вважає причиною трагедії в Польщі «можливу технічну помилку» та закликає не спішити звинувачувати росію.

В росії, яка звинувачує Київ у свідомій провокації з метою ескалації Третьої світової війни, пропагандистські медіа, канали та боти з ночі розганяють паніку щодо того, що світова війна вже практично почалася.

росія звинуватилу Україну в провокації у Польщі. Фото: Getty Images

росія звинуватилу Україну в провокації у Польщі. Фото: Getty Images

Quote«Інцидент із ракетним ударом по польській фермі свідчить лише про одне: ведучи гібридну війну проти росії, Захід наближається до світової війни», – заявив колишній президент росії Дмитро Медведєв.

Розслідування падіння ракети: як НАТО уникає ескалації

Аби не звинувачувати росію в цілеспрямованому ударі по Польщі, лідери країн НАТО не спішать робити кінцеві висновки розслідування, пише також Financial Times.

Джерела видання зазначають, що попередні висновки справді говорять про можливість, що це була частина української системи ППО, але розслідування досі триває.

Шольц та інші лідери країн НАТО закликають дочекатися результатів розслідування. Фото: Getty Images

Шольц та інші лідери країн НАТО закликають дочекатися результатів розслідування. Фото: Getty Images

Канцлер Німеччини Олаф Шольц, як і його британські колеги, закликав дочекатися результатів розслідування:

Quote«Уламки та частини ракети мають бути проаналізовані, слід дочекатися результатів, а потім оголосити їх публічно. Про будь-який передчасний висновок не може бути й мови».

Він також підкреслив, що у будь-якому разі у трагедії винна росія.

Президент Польщі Анджей Дуда також не зміг підтвердити, що атака була російською, намагаючись уникати різких заяв проти Москви. На його думку, такий удар був «разовим інцидентом».

Тривога Альянсу: чого насправді боїться НАТО

Тим часом The New York Times повідомляє, що падіння ракет у Польщі викликає тривогу в Альянсу.

Якщо удар по Польщі був умисним, НАТО мало б відповісти. Фото: Getty Images

Якщо удар по Польщі був умисним, НАТО мало б відповісти. Фото: Getty Images

Військові аналітики відзначають, що як російські, так і українські військові могли використовувати ракети російського виробництва, залишаючи відкритими низку можливих причин вибуху.

Втім, єдина версія, яку зараз офіційно не називають, що справді може призвести до задіяння статті 5 Хартії НАТО — щодо захисту будь-якої країни Альянсу від агресивних дій — це якщо росія умисне випустила ракету по Польщі.

У разі доведення умислу росії її дії можуть бути сприйняті як необхідність узгодженої військової відповіді на вибух у Польщі.

Втім, коментуючи зустрічі з приводу ситуації в Польщі, генсек НАТО Єнс Столтенберг підкреслив, що, хоча у інциденті однозначно винна росія, ознак того, що Москва хоче напасти на Альянс, немає, а отже, немає й приводу для військового втручання НАТО.

Подякувати 🎉