Лідери G20 на саміті на Балі в Індонезії готують спільне комюніке, в якому переважна більшість делегацій засудила війну росії в Україні та підкреслила, що у сьогоднішній епосі не повинно бути війни.
«Більшість членів рішуче засудили війну в Україні та підкреслили, що вона спричиняє величезні людські страждання та посилює існуючу вразливість світової економіки», — підкреслюється у документі, який отримало Financial Times.
Захід закликав посилити тиск на росію
Загроза використання ядерної зброї та агресивне вторгнення Володимира Путіна в Україну збільшує занепокоєння в незахідних країнах, зазначає видання.
«Застосування або загроза застосування ядерної зброї є неприпустимими. Мирне вирішення конфліктів, зусилля з вирішення криз, а також дипломатія та діалог є життєво важливими. Сьогоднішня епоха не повинна бути епохою війни», – йдеться в проєкті заяви.
Окремо президент Китаю Сі Цзіньпін, хоч прямо й не засудив вторгнення росії, заявив у своєму виступі, що лідери G20 повинні рішуче протистояти спробі політизувати продовольчі та енергетичні питання або використовувати їх як інструменти та зброю.
Прямо він не згадав про війну, лише про напружену геополітичну обстановку. Тим не менш, у листопаді Сі вже застеріг від загрози або використання ядерної зброї в Україні.
Західні лідери, зі свого боку, у промовах на саміті закликали країни, що не засудили вторгнення росії, посилити тиск на рф.
Незахідні країни віддалилися від росії
Російський президент Володимир Путін взагалі не прибув на саміт, хоча мав запрошення попри заперечення західних лідерів — замість нього присутній голова МЗС Сергій Лавров, який залишає саміт вже 15 листопада ввечері, пропускаючи наступний день переговорів.
Лавров уже заявив пропагандистським російським ЗМІ, що західні країни намагалися «політизувати» комюніке, включивши до нього явний осуд Москви.
Раніше були занепокоєнння, що такі заперечення росії проти засудження війни та підтримка Китаєм рф вперше не дадуть саміту G20 узгодити спільну заяву.
Водночас високопоставлений чиновник США підкреслює, що саме G20 дасть зрозуміти, що російська війна «сіє хаос для людей усюди».
Цікаво, що велику роль у досягненні консенсусу серед держав-членів щодо формулювань, які критикували російське вторгнення, зіграла делегація Індії.
У проекті комюніке зазначено, що війна в Україні стримала зростання, посилила інфляцію, порушила ланцюжки поставок, посилила енергетичну та продовольчу безпеку та підвищила ризики для фінансової стабільності.
Зеленський «викреслив» росію з G20
Президент України Володимир Зеленський назвав своє відеозвернення до лідерів «двадцятки» зверненням до G19, викресливши звідти росію.
Володимир Зеленський звернувся до лідерів G20 [відео]
Він повторив вимогу до рф вивести війська з України та підкреслив, що Україну не можна схиляти до мирних угод, які скомпрометували б її совість, суверенітет, територію та незалежність.
Президент підкреслив, що Україна не припинить опору, доки не буде відновлена її територія.
«Кожен день зволікання означає нові смерті українців, нові загрози для світу та шалене зростання втрат через продовження російської агресії — втрати для всіх у світі».
Голова МЗС рф Сергій Лавров не виходив з кімнати під час виступу Зеленського, так само не залишили її західні лідери під час виступу Лаврова.
Президент Індонезії Джоко Відодо тим часом попередив інших лідерів:
«Якщо війна не закінчиться, нам буде важко взяти на себе відповідальність за майбутнє».
США закликають спільно протистояти кризі, Китай опирається
Найбільшою загрозою під час саміту G20 для досягнення спільних угод, аби протистояти продовольчій кризі та кризі енергоносіїв, стали позиції росії та Китаю, пише The New York Times.
На саміті активно обговорюються висока інфляція, відсутність продовольчої безпеки та можлива глобальна рецесія.
Зусилля адміністрації президента США Джо Байдена з формування скоординованої відповіді на загрози наштовхнулися на сильну опозицію з боку Москви та Пекіна.
США хочуть діяти спільно з біднішими країнами, щоб пом’якшити можливу затяжну фінансову кризу.
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак попередив в есе, опублікованому в The Wall Street Journal у понеділок, що світові лідери повинні знайти спосіб відновити економічну стабільність, яка була похитнута війною росії в Україні.
Ембарго на нафту з рф: чому Москва зможе його обійти
Росія дестабілізувала продовольчі та енергетичні ринки своїм вторгненням в Україну, зазначає видання.
Європейське ембарго на нафту з росії, яке має розпочатися у грудні 2022, може призвести до стрімкого зростання цін на сиру нафту та вдарити по споживачам, які вже сильно постраждали від стрімкого зростання цін.
Саме тому американські та європейські офіційні особи працюють над уточненням деталей програми, яка дозволить російській нафті обійти ці санкції — але лише за умови, що вона продаватиметься з ще більшою знижкою, ніж та, яку країни вже вимагають від Москви.
Учасники переговорів обговорюють остаточні деталі плану, включаючи рівень граничної ціни.
Треба розуміти, що за три тижні до того, як європейське ембарго на російську нафту має набути чинності, США та їхні союзники з G7 ще не домовилися про механізм обмеження ціни.
Інфляція через зміцнення долара: кого вона зачепить
Ще одне важливе питання саміту — шалена інфляція, яка частково спричинена війною росії в Україні. Центральні банки в усьому світі швидко підвищують відсоткові ставки, щоб приборкати зростання цін.
Тим не менш, такі підвищення ставок допомагають зміцнити долар по відношенню до іноземних валют і завдають шкоди таким країнам, як Шрі-Ланка, Чад і Гана, які позичають у доларах, щоб доставити своїм людям їжу, пальне та інші необхідні речі.
Представники адміністрації хочуть підштовхнути МВФ до пришвидшеного прощення боргів таким країнам.
Посилення долара порівняно з іншими валютами підвищує інфляцію в таких країнах, як Індія, оскільки товари, які вони імпортують, стали дорожчими, пояснює професор торгової політики Корнельського університету Есвар Прасад.
Тим не менш, на переговорах саме Китай, головний кредитор для більшості країн, що розвиваються, вимальовується як найбільша перешкода для подолання кредитної кризи в країнах з низьким рівнем доходу.
США-Китай: спроба знизити напругу
Китай критикує США за низку економічних політик на підтримку американського виробництва за рахунок Пекіну, таких як субсидії та податкові пільги для виробництва чистої енергії та виробництва напівпровідників.
Врешті Сі та Байден погодилися надати вищим лідерам повноваження вести переговори щодо полегшення боргів, але США все ж намагаються обійти Китай і росію в економічних перемовинах, спираючись на допомогу Британії, Німеччини та Індії, зокрема в питанні обмеження цін на нафту.
Важливим для саміту стало те, що Джо Байден і Сі Цзіньпін взагалі змогли розпочати двосторонні переговори з метою відновити відносини між США та Китаєм: їхня тригодинна зустріч напередодні G20 засвідчила таке бажання, проте спільної заяви країн після неї не буде.
Проте нові переговори на рівні Вашингтону та Пекіну дозволяють сподіватися на зниження рівня напруги між країнами.