Facebook Pixel

Лавров накивав пʼятами з саміту G20, а у Сомалі діти помирають від голоду — огляд міжнародних новин

У пʼятницю 8 липня був убитий колишній японський премʼєр, на Балі відкривася саміт G20, де росія отримала свою порцію бойкоту, а в Сомалі почався серйозний голод через війну рф проти України.

Тим часом у США поширюється новий штамм Covid-19, а британська розвідка попереджає про небезпеку, яку становить Китай.

The Page пропонує огляд міжнароних новин, якими завершився робочий тиждень 4-8 липня.


Колишнього премʼєра Японії вбив офіцер у відставці

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Колишній прем’єрміністр Японії Сіндзо Абе був поранений двома пострілами у місті Нара, повідомляє BBC.

Трагедія сталася 8 липня близько під час виступу Абе на передвиборчому мітингу Ліберально-демократичної партії. Нападника одразу затримали: соцмережі впізнали в ньому 41-річного Тецуя Намаґамі, колишнього офіцера Морських сил оборони Японії. Політика доставили до лікарні, але він помер від поранень.

Раптова смерть сколихнула світову громадськість: обурення через вбивство та співчуття рідним Абе висловили держсекретар США Ентоні Блінкен, премʼєрміністр Великої Британії Борис Джонсон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та інші світові лідери.

Сіндзо Абе відомий тим, що очолював уряд Японії у 2006–2007 і 2012–2020 роках.

Він запамʼятався економічною політикою, що отримала назву «абеноміка», хоча вона полягала передусім у штучній девальвація єни шляхом подвоєння грошової маси в країні (такі кроки отримали чимало критики економічних експертів).

Абе відомий також войовничою зовнішньою політикою: саме у 2015 році Силам оборони Японії вперше з часів Другої світової дозволили діяти за межами країни.

Крім того, він в інтервʼю вихвалявся, що 27 разів бачився з Володимиром Путіним і вони разом «зʼїли пуд солі». Тим не менш, він засудив анексію Криму та повномасштабну війну проти України 2022 року.

Бойкот проти Лаврова на саміті G20

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

На Балі 7 липня розпочався Саміт G20: він проходив у напруженій атмосфері через повномасшабну війну росії проти України. Лідери G7, наприклад, відмовилися відвідати загальну зустріч лідерів G20 через присутність там голови МЗС рф Сергія Лаврова.

Президент Індонезії Джоко Відодо, який нещодавно відвідував Київ та Москву та пропонував своє посередництво для переговорів між Володимиром Зеленським за диктатором кремля, намагався уникнути «катастрофи» як міг.

Однак спікер МЗС Німеччини Крістіан Вагнер констатував, що «нормального саміту» цього разу не буде.

Держсекретар США Ентоні Блінкен особисто також відмовився від розмови з Лавровим, заявивши, що росія не ставиться до дипломатії серйозно, пише The Guardian.

Quote«Ми хотіли б, щоб росіяни дали нам підґрунтя для двосторонньої зустрічі, проте єдине, що поки виходить з Москви — це ще більше жорстокості й агресії щодо народу й держави України,» — заявив спікер Держдепу.

В результаті бойкоту головний дипломат кривавого режиму Путіна був вимушений залишити саміт, і вже у другій половині дня росія не була на ньому представлена.

Блінкен, зі свого боку, провів переговори з головою МЗС Китаю Ван Ї, щоб попередити Пекін, що варто і чого не варто робити в контексті України. Раніше ми вже писали про те, як Китай розповсюджував російські фейки про війну в Україні, повторюючи кремлівські наративи.

Продовольча криза та голод у Сомалі

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Як далі пише The Guardian, ООН закликав лідерів G20 на саміті в Індонезії обговорити загрозу голоду для 50 млн людей у 45 країнах. Причина продовольчої кризи, як уже повідомляв The Pageу блокуванні росією українських портів, що затримує експорт зерна на світові ринки.

Хоча голова МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу ще до того, як Лавров залишив саміт, і намагався провести з росіською стороною переговори про розблокування портів, вони не мали успіху.

Росія, як і раніше, вимагає зняти західні санкції та маніпулює країнами Африки, доводячи, що голод виник через економічні обмеження проти кремля.

Тим часом Сомалі повідомляє про зростання частоти важкого недоїдання у дітей до 5 років на 265%. Такі дані наводить клініка Міжнародного комітету порятунку в столиці Сомалі Могадішо, пише CNN.

Країна опинилася в безпрецедентно важкому становищі через наступні чинники:

  • чотири посушливі роки поспіль;
  • падіння економіки внаслідок пандемії Covid-19;
  • блокування росією експорту зерна з України.

Проблема в тому, що 92% пшениці, що споживається в Сомалі, експортувалося з росії та України, а тепер ціни на неї в деяких регіонах країни подвоїлися, розповів голова місцевого представництва організації Save the Children Мохамуд Хасан.

Крім того, країна отримала менше третини з необхідних $1,46 млрд гуманітарної допомоги.

Наразі близько 7 млн жителів Сомалі не мають достатньої кількості їжі. За офіційними даними ООН, у країні недоїдають 1,5 млн дітей віком до 5 років, з них 448 померли від голоду у 2022 році.

Новий варіант омікрону атакує США

Фото: Pixabay

Фото: Pixabay

Продовольча криза є не єдиною світовою загрозою: у США останніми тижнями активно поширюється новий штамм вірусу Covid-19. Мова йде про жорсткий варіант вірусу — субваріант BA.5 так званого «омікрону», пише The Guardian.

Як йдеться у матеріалі, частота зараження вже шість тижнів поспіль перевищує 100 тис. нових випадків на добу, стабільно збільшується і частота госпіталізації.

Медики повідомляють, що BA.5 має мутації, які дозволяють йому обходити імунітет, заражаючи людей, що були щеплені або перехворіли іншим варіантом вірусу.

Водночас це не скасовує необхідності та ефекті від щеплення: наявний імунітет після першого та другого бустерного щеплення запобігає важкому перебігу хвороби.

Статистика у цьому випадку не дуже втішна: бустерну дозу вакцини отримали лише 34% з американців, що робили щеплення. В Україні відсоток вакцинованих навіть двома дозами без бустеру становить трохи менше 37%.

ФБР і MI5 попередили про загрозу від Китаю

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Американська та британська розвідка попереджають, що, попри зосередженість світу на вторгненні росії в Україну, найбільшу довгострокову загрозу Заходу становить Китай.

Як пише The Independent, голови ФБР і MI5 Крістофер Рей та Кен Маккаллум звинуватили Пекін у широкомасштабному таємному економіко-політичному наступі.

Крім того, Китай підозрюють у викраденні сучасних технологій вартістю у мільярди доларів, спробах впливати на вибори в інших країнах і проникненні шпигунів Пекіну у наукові кола.

Наразі Комуністична партія Китаю застосовує так звану «стратегію тисячі піщинок», збираючи секретну інформацію з безлічі різних каналів, розповів Маккаллум.

За його словами, британська зовнішня розвідка була змушена подвоїти зусилля з розслідування незаконної діяльності країни.

Рей додав, що Китай надто довго розраховував на те, що всі вважають його другим за пріоритетністю, але тепер зробив висновки з нападу росії на Україну. Мета Пекіну — убезпечити себе від майбутніх санкцій у разі спроби захоплення Тайваню.


Контекст.

Подякувати 🎉