Індонезія хоче виступити новим посередником у переговорах між Україною та росією, Європа та США обіцяють Києву довгострокову підтримку, а Путін знову «брязкає» ядерною зброєю та погрожує Фінляндії та Швеції.
пропонує огляд новин, що резюмують тиждень у світі геополітики та місці в ній України, яка продовжує виборювати свої кордони.
Послання від Зеленського передали Путіну

Фото: president.gov.ua
Президент Індонезії Джоко Відодо запевнив, що його країна хоче якнайшвидшого закінчення війни, пише BBC.
Він зустрівся спочатку з президентом України Володимиром Зеленським, після чого передав послання від українського лідера очільнику кремля Володимиру Путіну.
Зміст послання Відодо не розкрив, водночас він висловив готовність допомогти розпочати процес спілкування між Зеленським та Путіним.
За його словами, Індонезія продовжить співпрацю з росією, зокрема, закуповуючи у неї добрива. Відодо є наразі президентом групи країн G20 та членом кризової групи ООН, створеної для боротьби з загрозою глобального голоду внаслідок війни в України.
Лідер Індонезії також запросив Зеленського на саміт G20 у листопаді на Балі, однак президент України заявив, що його присутність напряму залежатиме від того, чи пустять туди Путіна.

Фото: president.gov.ua
Зі свого боку, останній знову звинуватив Захід у потенційній глобальній продовольчій кризі. За словами Путіна, дисбаланс продовольчих ринків є наслідком «неконтрольованої емісії та накопичення незабезпечених боргів».
Крім того, ситуація погіршилася з початку пандемії коронавірусу. Також він додав, що саме санкції проти рф заважають експорту сільськогосподарської продукції, а не вторгнення до України.
Урсула фон дер Ляєн виступила перед Верховною Радою

Фото: facebook.com/verkhovna.rada.ukraine
1 липня вранці президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн виступила по відеозв'язку в у Верховній Раді України.
Політикиня знову нагадала Україні, що вона має пройти довгий шлях для того, щоб стати членом ЄС. Водночас вона запевнила, що Європа продовжить підтримувати Київ, пише The Guardian.
Україна тепер є країною-кандидатом на вступ до Євросоюзу, що ще п'ять місяців тому здавалося майже неймовірним, зазначила Урсула фон дер Ляєн у зверненні до українського парламенту.
«Попереду довгий шлях, але Європа буде поряд з вами на кожному кроці, поки це буде потрібно, починаючи з цих важких днів війни і закінчуючи тим моментом, коли ви увійдете в двері, які ведуть до нашого ЄС», — підкреслила вона.
Росія чахне, а Путін — істота з Достоєвського

Фото: Wikipedia
Колишній міністр оборони США Джеймс Меттіс розкритикував війну росії в Україні, назвавши її аморальною та оперативно нерозумною, цитує його CNN.
Виступаючи 1 липня на Сеульському форумі 2022 року у Південній Кореї, він заявив:
«У нас в Америці є такий вислів, ми кажемо, що нації з союзниками процвітають, нації без союзників вчахнуть, і ми прямо зараз спостерігаємо, як росія чахне на наших очах».
На питання, які військові уроки можна отримати з війни, колишній морський піхотинець США відповів:
«Один із них — не мати некомпетентних генералів».
Меттіс також назвав військові дії рф жалюгідними і додав, що залучення росії до спільноти націй неможливе з Володимиром Путіним у якості лідера:
«Трагедія нашого часу в тому, що Путін є істотою прямо з Достоєвського. Він лягає спати щоночі злим, він лягає спати щоночі в страху, він лягає спати щоночі, думаючи, що росія оточена кошмарами, і це спрямовує його».
Путін виключив зі свого оточення всіх, хто не погоджувався з ним, тому ймовірно, і думав, що український народ вітатиме його, вважає військовий.
Джонсон не вірить у ядерні погрози Путіна

Фото: Getty Images
Премʼєр Великої Британії Борис Джонсон відкидає ймовірні 35 ядерних погроз, на яких лідер кремля акцентував увагу з початку його військової операції, повідомляє The Independent.
Натомість британський лідер попередив, що росія зможе подолати опір України звичайними засобами.
«Я думаю, дуже, дуже важливо, щоб ми не дозволяли собі відволікатися на таке брязкання зброєю», — сказав Джонсон, коментуючи ядерні загрози.
На його думку, Путін намагається переформулювати вторгнення до України у протистояння росії та НАТО.
«Це не так. Це про його напад на ні в чому не винну країну, зі звичайною зброю, артилерією, бомбардуванням з літаків, снарядами і так інше», — пояснив британський премʼєр.
Джонсон підкреслив, що йдеться про право українців на самозахист:
«Те, що ми маємо сьогодні в НАТО, було перевіркою альянсу. Чи ми сповнені рішучості? Чи ми тверді у своєму рішенні? Чи дамо українцям засоби, щоб вони могли захистити себе? І відповідь була абсолютно «так».
Байден: «Це не закінчиться перемогою росії»

Фото: Getty Images
США нададуть Україні ще $800 млн у вигляді зброї та військової допомоги, вітаючи мужність українців після вторгнення росії у лютому, заявив 30 червня президент Джо Байден, якого цитує Reuters.
За словами американського лідера, Штати та їхні союзники по НАТО єдині у протистоянні президентові росії Володимиру Путіну.
«Я не знаю, чим це закінчиться, але це не закінчиться перемогою росії над Україною, — підкреслив Байден. — Україна вже завдала серйозного удару росії».
Він запевнив, що США підтримуватиме Україну стільки, скільки потрібно:
«США роблять саме те, що, як я сказав, ми зробили б, якби росія вторглася, — посилюють нашу конфігурацію сил в Європі. Штати об'єднують світ, щоб підтримати Україну».
Зі свого боку, прем'єрміністр Великої Британії Борис Джонсон пообіцяв Україні ще $1,22 млрд у якості військової допомоги, а президент Франції Еммануель Макрон — ще шість установок CAESAR.
Розширення НАТО та реакція Путіна
Тим часом вже у вівторок 5 липня Фінляндія та Швеція підпишуть офіційний протокол про вступ до НАТО, однак їм доведеться екстрадувати 73 осіб на вимогу Туреччини, аби та зняла вето на їхні заявки на членство в НАТО.

Фото: Getty Images
Мова йде про представників курдських повстанців, яких Анкара називає терористами.
«Спочатку Швеція та Фінляндія мають виконати свої обов'язки. Якщо вони цього не зроблять, не може бути й мови про те, щоб ратифікацію було направлено до нашого парламенту», — зазначив Ердоган.
Путін пообіцяв відповідь росії на розміщення військ чи інфраструктури НАТО у Фінляндії чи Швеції.
На думку прем'єрміністерки Естонії Каї Каллас, Захід має бути готовим до можливих атак на комп'ютерні мережі Фінляндії, Швеції та НАТО:
«Звичайно, від Путіна треба чекати на якісь сюрпризи, але я сумніваюся, що він прямо нападає на Швецію чи Фінляндію».
Висновки для України
Схоже, тепер до дипломатії між Україною, що потерпає від російського вторгнення, та кремлем, що мріє поставити Захід на коліна, підключили Індонезію.
Такі переговори зміщують вектор з самої війни на ризики продовольчої кризи, для подолання якої Азія та Африка готові торгувати з Путіним. Тим не менш, у України зʼявився реальний шанс розблокувати порти та зняти маніпулятивне питання, яким грає лідер кремля, з порядку денного.
Хоча Україні треба пройти довгий шлях реформ до вступу у ЄС, Київ отримає військову та економічну підтримку Європи та США, тоді як росія втрачає свої ресурси через санкції та «жалюгідну війну».
Якими б не були дії москви у відповідь на розширення НАТО, навряд чи вони матимуть значний та довготривалий успіх. Адже навіть реальна спроба розвʼязати війну на ще один фронт — наприклад, проти майбутніх членів НАТО Фінляндії та Швеції — закінчиться, скоріше за все, крахом самої росії.