Україні нагадали, що без реформ до ЄС вона не потрапить. Захід тим часом тоне у глобальних та локальних політичних кризах, а росія мінує Чорне море. Угорщина вимагає припинити вводити санкції проти кремля та повернутися до дипломатії, щоб закінчити війну.
пропонує огляд західних медіа наприкінці тижня, який став знаковим для України, адже наблизив її до членства у Євросоюзі, але, на жаль, поки не вирішив складної ситуації на Сході та Півдні країни.
Україні нагадали про «домашню роботу»
Україні доведеться проробити «домашню роботу» до того, як вона стане членом ЄС, хоча вона й отримала статус кандидата. Про це заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, яку цитує The Washington Post.
Видання зазначає, що Україна разом із Молдовою зробили лише перший формальний крок до можливого вступу.
«Але я переконана, що всі вони рухатимуться якнайшвидше та працюватимуть максимально старанно», — підкреслила фон дер Ляєн.
Автор матеріалу вважає, що рішення ЄС підніме моральний дух України, але без потрібних реформ їй не стати членом блоку. Київ уже отримав від Європи перші сім кроків, що допоможуть нас не втратити статус кандидата.
Як приклад невдалої заявки видання наводить Туреччину: Анкара подала її 1987 року і досі залишається кандидатом (але, тут, очевидно, проблема в демократії, від якої Ердоган віддаляє країну все далі й далі).
Втома Заходу від війни в Україні
Видання The Guardian випустило матеріал під назвою «Чому Захід ризикує приректи Україну на повільне удушення».
Зокрема, у статті цитують высокопоставленного британського офіцера, за словами якого, Захід не мав вибору, окрім як розглядати Україну лише як один з етапів десятирічної битви з росією.
«Якщо Україна переможе, росія ніколи з цим не погодиться. Якщо росія переможе, вона йтиме далі», — попередив він.
Водночас британський уряд побоюється, що Захід не має рішучості піти на багаторічні жертви і вже втомлюється від війни. Поділяє ці занепокоєння і президент України Володимир Зеленський.
Наступного тижня Європейської рада, G7 та НАТО на своїх самітах обговорять подальні геостратегічні альянси проти росії, і це може стати поворотним моментом у 4-місячній повномасштабній війні.
Політичні кризи у США та Європі
Політичне напруження на Заході зростає, пише видання: У США президент Джо Байден може зіткнутися з поразкою на проміжних виборах у листопаді, а Дональд Трамп став фаворитом букмекерів на перемогу у Білому домі у 2024.
Еммануель Макрон паралізований після того, як втратив парламентську більшість, коли, незважаючи на його перемогу на виборах президента, майже 90 місць у парламенті виборола «путіністка» Марін Ле Пен.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц вже програв вибори у двох федеративних землях.
В Італії прем'єрміністр Маріо Драгі перебуває під тиском через продаж зброї Києву.
Також, як уже писав , британський прем'єрміністр Борис Джонсон пережив вотум недовіри всередині партії торі, але може втратити свою посаду пізніше.
Очолюваний соціалістами уряд в Іспанії тільки-но був знищений на провінційних виборах в Андалусії.
Правляча коаліція Болгарії, яка була провідним антиросійським урядом на Балканах, у середу програла вотум довіри.
Україні потрібна зброя
Всі ці події відволікають від України, і вирішити проблему війни могла б серйозна геополітична стратегія проти росії на майбутніх самітах замість абстрактних обговорень. Крім того, Києву необхідне постачання важкої зброї Україні тут і зараз.
«Якщо зброю не буде доставлено, події можуть набути зовсім поганого оберту. Якщо російські війська почнуть атаку на Харків і прорвуть лінію фронту у східній частині Донбасу, буде велика жахлива поразка для Заходу», — пише The Guardian.
За словами прем'єрміністерки Естонії Каї Каллас, росія грає на тому, що Захід втомлюється, але не можна потрапити до цієї пастки:
«Положення України погіршується, а росія агресивніша, ніж будь-коли, тому що вони хочуть показати перемоги вдома».
Експерт з безпеки аналітичного центру Європейської ради з міжнародних відносин Густав Грессель констатував, що наразі Київ залежить від поставок із Заходу. Брак танків буде відчутний вже за два-три місяці, не вистачає також ППО. Водночас потрібна швидкість, а її Європа, зокрема Німеччина, не демонструє.
«Це не означає, що Путін переміг. Він непоправно нашкодив собі. Але в той же час Захід, ймовірно, прирікає Україну на повільне удушення», — вважає автор матеріалу.
Росія мінує Чорне море
За словами чиновника США, російські війська отримали наказ заблокувати порти Одеси та Очакова в Україні та встановити міни в Чорному морі, пише Sky News.
За даними розвідки, росія вже розміщує міни у Чорному морі в районі Очакова, а раніше окупанти мінували річку Дніпро.
Мільйони тонн зерна простоюють в українських портах через блокаду російськими військовими кораблями у Чорному морі, нагадує видання.
Учора ввечері Білий дім заявив, що США та їхні союзники намагаються вивезти зерно з України. Скоріше за все, дії росії є відповіддю на такі заяви.
Угорщина вимагає зупинити санкції проти рф
В Угорщині заявили, що ЄС має припинити вводити санкції проти росії через її вторгнення в Україну і натомість наполягати на припиненні вогню та початку переговорів, повідомляє Reuters.
Старший помічник прем'єрміністра Угорщини Балаж Орбан підкреслив, що, чим більше санкцій приймає ЄС, тим більше вони шкодять блоку, тоді як москва продовжує виживати.
«Зрештою, Європа опиниться на боці того, хто програв у цій війні через економічні проблеми. Наша рекомендація полягала б у тому, що ми маємо зупинити процес санкцій», — заявив помічник Віктора Орбана.
Видання нагадує, що Угорщина — одна з найбільш проросійських країн ЄС, яка сильно залежить від російського газу та нафти. Росія також будує ядерний реактор для Угорщини.
Будапешт тижнями блокував шостий пакет санкцій проти москви з ембарго на імпорт російської нафти, доки не домовився про поступки для себе. Тож нові заяви керівництва країни є продовженням все тої ж політики.
Чого чекати Україні?
Захід зрозумів невигідність для себе довгої війни в Україні, водночас без серйозної стратегії подальшої економічної блокади росії та важкої зброї для Києва бойові дії будуть тільки затягуватися, а політичні та продовольчі кризи — поглиблюватися.
Росія, судячи з заяв голови МЗС Сергія Лаврова про альянс проти кремля на кшталт «гітлерівської коаліції», не зупиняється у своїх глобальних планах «поставити Захід на коліна». Єдиний спосіб її зупинити — допомогти Україні перемогти військовим шляхом, і то швидше.
Страх, що Київ стрілятиме по складах у рф і це погіршить бізнес-стосунки Німеччини та москви або призведе до третьої світової — поки показав, що це страшилки кремля, які працюють як проти України, так і проти всього цивілізованого світу.