Facebook Pixel

Історія знаменитого Bayraktar: шлях з-під ліжка студента до війни в Україні

Знаменитий безпілотник Bayraktar TB2, чиїм іменем в Україні називають дітей, тварин і про який складають пісні, народився на тлі відбудови Реджепом Таїпом Ердоганом ісламської держави.

Саме «Байрактар» став операційною революцією у світі зброї та зміг переломити хід декількох війн. The Page обрало найцікавіші дані про цей літальний апарат із матеріалу The New Yorker.


Як працює «Байрактар»

bairaktar-viki1.jpeg

Bayraktar TB2 — це плоский сірий безпілотний літальний апарат із крилами, що розташовані під кутом, і заднім гвинтом, що переносить бомби з лазерним наведенням.

bairaktar-keruvannya-2.jpeg

Цей БпЛА досить малий і коштує набагато дешевше за аналогічні американські та ізраїльські безпілотники. Бомби, які він переносить, можуть коригувати свою траєкторію в повітрі та є настільки точними, що їх можна направити в траншею піхоти.

Військові аналітики раніше припускали, що повільні безпілотники, які низько летять, є мало придатними у звичайному бою, але TB2 може вивести з ладу зенітні системи, призначені для його знищення.

Quote«Це призвело до досить значної оперативної революції в тому, як зараз ведуться війни, — пояснює колишній спеціаліст Держдепартаменту Туреччини Річ Оутзен. — Мабуть, таке трапляється раз на 30 чи 40 років».
raketi-bairaktar-viki3.jpeg

Дрони керуються за допомогою радіосигналів, які противник може глушити. Але пілоти можуть протидіяти перешкодам, перемикаючи частоти або збільшуючи амплітуду свого сигналу.

Програмне забезпечення Bayraktar і далі оновлюється, наприклад, інвестуючи в автономію, щоб безпілотник міг знайти шлях додому без звʼязку, а їхня конструкція вдосконалюється.

Останній серійний безпілотник — двогвинтовий Akinci — літає на висоті до 12 км і може бути оснащений засобами протидії радіоперешкодам.

У березні у Twitter зʼявилося фото прототипу першого реактивного літака Baykar Kizilelma, що нагадує автономний F-16 без кабіни.

Це на додаток до Cezeri — квадрокоптера розміром із людину, який виробник називає «машиною, що літає».

Флагман для Туреччини та ісламізм

bairaktar-zlit.jpeg

За останні двадцять років військова промисловість Туреччини зросла вдесятеро, і більшість військової техніки країни нині виробляється вдома.

Quote«Байрактари», особливо TB2, перетворилися на флагман турецької оборонної промисловості», — говорить колишній турецький дипломат Альпер Джошкун.

TB2 — не тільки гроші для Туреччини, але ще й вражаюча пропагандистська машина, і президент Ердоган використав її успіх для просування свого бачення турецького суспільства (на жаль, у бік диктатури та консерватизму).

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Quote«У наші дні найбільші зміни в нашому житті відбуваються завдяки технологіям. А хто ініціює ці зміни? Ті, хто створює технології», — говорить конструктор БпЛА Сельчук Байрактар.

Винахід і робота винахідника, без сумніву, дуже допомогли Ердогану відновити ісламістську державу.

Річ ще й у тім, що Сельчук, чий батько мав тісні звʼязки з майбутнім президентом Туреччини ще до його обрання, у травні 2016 року одружився з Сюмейє Ердоган, молодшою дочкою Ердогана.

Quote«Дехто тут вважає його подібним до Ілона Маска», – говорить Федеріко Донеллі, дослідник міжнародних відносин із Генуезького університету.
Фото: twitter.com/Selcuk

Фото: twitter.com/Selcuk

Водночас зрозуміло, що «Байрактар» допомогло створити зовсім не суспільство майбутнього без парламенту на Марсі, як засновнику SpaceX, а релігійна тоталітарна держава.

Він має понад 2 млн підписників у Twitter і використовує свій обліковий запис для просування ініціатив із навчання молоді, вшанування турецьких мучеників і публікації світлин нових конструкцій літаків.

Quote«Я сам пілотую будь-який БпЛА, що розробляється сьогодні, щоб літати, бо мені це подобається», — розповідає винахідник безпілотника.

З чого все починалося?

Модель літака під ліжком

Фото: twitter.com/selcuk

Фото: twitter.com/selcuk

Сельчук Байрактар, автор безпілотника, є сином турецького підприємця, який займається виробництвом автозапчастин.

Він народився в Стамбулі 1979 року, усе дитинство пропрацював на фабриці і вже підлітком став компетентним майстром із виготовлення інструментів і штампів.

Невдовзі Байрактар почав будувати радіокеровані літаки з комплектів, іноді модифікуючи їх за своїми проєктами.

Quote«Я ховав свою модель літака під ліжком і таємно над нею працював, — розповідав він. — Я мусив готуватися до іспитів».

Прототипи радіокерованих літальних апаратів Bayraktar вразили академічних дослідників. У 2002 році, після закінчення Стамбульського технічного університету, Сельчука взяли на роботу до Пенсільванського університету.

Фото: twitter.com/selcuk

Фото: twitter.com/selcuk

Для отримання ступеня магістра він керував двома дронами на армійській базі Форт-Беннінг у Джорджії.

Потім Байрактар вступив до Массачусетського технологічного інституту, у якому для отримання другого ступеню магістра мав складну й незвичайну мету — посадити вертоліт за допомогою радіокерування на стіну.

Прототипи дронів і перші польоти

Ще навчаючись у Массачусетському технологічному інституті, автор майбутнього винаходу почав будувати невеликі прототипи дронів на сімейному заводі в Стамбулі.

Перший безпілотник «Байрактар» — Mini U.A.V., який можна було запускати вручну, — важив приблизно 9 кг.

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Під час перших тестів він пролетів майже 3 м, але Сельчук удосконалив конструкцію, і невдовзі Mini міг залишатися в повітрі понад годину.

Байрактар випробував його в засніжених горах південно-східної Анатолії, спостерігаючи за озброєними повстанцями Робочої партії Курдистану — руху, який Ердоган вважає терористичним.

Фото: twitter.com/selcuk

Фото: twitter.com/selcuk

Після того винахідник взявся за розроблення більшого безпілотника. У 2014 році він представив прототип TB2 — гвинтовий літальний апарат із нерухомими крилами, досить великий, щоб переносити боєприпаси. Того самого року Ердоган переміг на президентських виборах.

Уже в грудні 2015 року Сельчук Байрактар керував першими випробуваннями спроможності TB2 завдавати точкових ударів.

Використовуючи лазер для наведення макетів бомб, безпілотник зміг вразити ціль розміром із ковдру для пікніка з відстані 8 км.

Вражаюче резюме «Байрактара»

До квітня 2016 року TB2 лише доправляв бойові боєприпаси. У квітні 2016 року TB2 скоїв перше підтверджене вбивство. Першими цілями стали курди — удари безпілотників вбили щонайменше 20 лідерів організації, а також тих, хто стояв поруч із ними. Удари також навчили «Байрактар» боротися за радіоканали.

У червні 2016 року терористи, пов'язані з ІДІЛ, вбили 45 людей в аеропорту Стамбула, а незабаром було відкрито новий фронт у Сирії, де Туреччина використала безпілотники Bayraktar для атаки на недовговічний халіфат ІДІЛ. Пізніше безпілотники були спрямовані проти сирійських курдів.

Відтоді «Байрактар» було продано принаймні до 13 країн, подарувавши світові тактику точкового повітряного удару і змінивши перебіг декількох воєн. На сьогодні ТВ2 завдав понад 800 ударів у конфліктах від Північної Африки до Кавказу.

Крім України та Азербайджану, TB2 було розгорнуто урядами Нігерії, Ефіопії, Катару, Лівії, Марокко та Польщі.

Бойовий досвід дронів здебільшого припав на російську техніку. Наприклад, у Лівії Туреччина та росія підтримували протиборчі сторони, і TB2 зіштовхнулися з російською системою ППО «Панцир-С1». Було знищено не менш як дев'ять «панцирів» і принаймні 12 дронів.

У 2020 році під час конфлікту між Азербайджаном і Вірменією через анклав Нагірний Карабах диктатор Азербайджану Ільхам Алієв використав «Байрактар ТВ2» для наведення на транспортні засоби та війська, а потім показав кадри ударів на цифрових білбордах у Баку.

karabakh.jpeg

Упродовж шести тижнів безпілотники TB2 безжально обстрілювали це обладнання — один незалежний аналітик нарахував понад 500 знищених цілей, включно з танками, артилерією та системами протиракетної оборони.

Війна росії в Україні

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

У 2019 році Україна придбала флот із не менш як шести TB2 за $69 млн (аналогічний флот дронів Reaper коштує приблизно вшестеро більше).

У жовтні 2021 року Україна оголосила, що будує під Києвом завод зі складання дронів Bayraktar.

Незабаром Україна опублікувала відео, на якому ТВ2 завдає удару по артилерійській позиції в східному регіоні Донбасу.

Перші дні після вторгнення росії 24 лютого 2022 року виглядали як повторення Нагірного Карабаху. ТВ2 знищили щонайменше 10 російських ракетних батарей і порушили російські лінії постачання, розбомбивши транспортні вантажівки.

Проте останні кілька тижнів завдавати ударів стало складніше. Можливо, росіяни надолужили втрачене — ТВ2 не має реального захисту від винищувачів, а російські військові тренувалися протистояти безпілотникам.

Утім, 1 травня Міністерство оборони України відновило публікацію відеозаписів із безпілотників Bayraktar, зокрема, ударів по російських катерах та іншій техніці.

Зеленський, посол росії та знищення ППО

Фото: president.gov.ua

Фото: president.gov.ua

Хоча президент України Володимир Зеленський спочатку захоплювався «Байрактаром», пізніше він визнав, що БпЛА допомагає, але сам один не допоможе переломити хід війни:

Quote«За всієї поваги до «Байрактара» й до будь-якої техніки, дрони можуть допомогти, але вони нічого не змінять».

Утім, росіяни обурені продажем БпЛА Україні.

Quote«Пояснення на кшталт «бізнес є бізнес» не спрацюють, оскільки ваші дрони вбивають наших солдатів», — заявив посол Росії в Туреччині Олексій Єрхов у зверненні до турецького уряду.
Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Сам винахідник БпЛА «Байрактар» засуджує дії росії в Україні, але не хоче обговорювати деталі. Коментуючи в березні використання його безпілотників в Україні, винахідник сказав:

Quote«Вони роблять те, що мають робити, — знищують одні з найпередовіших систем ППО та бронетехніку у світі».

Контекст.

Подякувати 🎉