Вранці 27 вересня 2020 року Вірменія та Азербайджан розпочали бойові дії в Нагірному Карабаху.
Втрати сторін
Президент Азербайджану Ільхам Алієв видав указ про запровадження воєнного стану на всій території країни з 00:00 28 вересня. У Баку, п'яти містах і 16 районах із 21:00 до 06:00 вводиться комендантська година та особливий режим в'їзду-виїзду.
Лідер невизнаної Республіки Нагірний Карабах Араїк Арутюнян повідомив, що в Нагірному Карабаху йде повномасштабна війна, у вірменської сторони є втрати. За даними пресслужби Міноборони Азербайджану, під час бойових дій у Нагірному Карабаху Вірменія втратила понад 550 військовослужбовців. Крім того, там повідомили про знищення 22 танків і іншої вірменської бронетехніки, 15 зенітно-ракетних комплексів ОСА, 18 безпілотних літальних апаратів, восьми артилерійських установок і трьох складів боєприпасів у різних напрямках.
За даними «Ехо Кавказу», Азербайджан втратив 200 осіб. Було знищено приблизно 30 одиниць бронетехніки, майже 20 безпілотників.
«Наші дії від початку ніколи не були суто оборонними, але ми не зазначатимемо, де й що робимо», – повідомив представник Вірменського об'єднаного інформаційного центру Арцрун Ованнісян.
Раніше омбудсмен Нагірного Карабаху Артак Бегларян повідомив, що серед поранених є жінки й діти.
За словами Алієва, з Карабахом воює не тільки Азербайджан.
«З нами разом воює й Туреччина. Вони використовують сучасні засоби — БПЛА, що містяться на території Туреччини», – уточнив він.
За його словами, також використовувалися турецькі Ф-16, які перебували в Азербайджані під час нещодавніх навчань. Крім того, залучено військові підрозділи та найманців.
Водночас повідомляється про загибель мирних жителів. За даними «Радіо Азатутюн», відомо про понад 30 поранених серед цивільного населення. А за даними haqqin.az, загинули п'ять членів однієї сім'ї в селі Гашалти Нафталанського району.
Врегулювання конфлікту
За словами прем'єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна, Вірменія готова обговорити визнання незалежності Нагірного Карабаху.
«Так, ми маємо розглянути питання про визнання незалежності Арцаха (невизнаної Нагірнокарабаської Республіки) — у нашому порядку денному є таке питання. Ми маємо дуже серйозно це обговорити. Ми розглядаємо всі сценарії розвитку подій», – повідомив він.
Водночас Євросоюз закликав Вірменію та Азербайджан припинити вогонь і повернутися до переговорів щодо врегулювання конфлікту. Припинити бойові дії й повернутися до переговорів закликав і Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Держдеп США засудив загострення конфлікту в Нагірному Карабаху й заявив про готовність допомагати сторонам у пошуку мирного й довготривалого розв'язання конфлікту.
Президент США Дональд Трамп зазначив, що влада країни уважно стежить за ситуацією в Нагірному Карабаху й оцінює можливість зупинити те, що відбувається там.
Реакція України
Міністерство закордонних справ виступило із заявою, у якій закликало обидві сторони повернутися до діалогу, повідомила пресслужба МЗС.
«МЗС України глибоко стурбоване загостренням конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. Уважно вивчаємо обставини, які призвели до цього. Закликаємо сторони повернутися до діалогу заради мирного врегулювання конфлікту», – йдеться в повідомленні.
Україна висловила співчуття рідним і близьким загиблих унаслідок бойових дій
Водночас авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» (МАУ) ухвалила рішення про тимчасове скасування рейсів до Єревана.
«Ми оцінили всі можливі ризики для компанії і вирішили, що виконання рейсів до Єревана є неможливим до отримання роз'яснень щодо наших подальших дій із боку авіаційної влади України та офіційної позиції Баку та Єревана щодо гарантування безпеки авіаційного простору в небі над Азербайджаном і Вірменією», – зазначив керівник авіакомпанії Євген Дихне.
Контекст. Міноборони Азербайджану заявило, що збройні сили Вірменії вранці 27 вересня обстріляли позиції азербайджанської армії «вздовж усієї лінії фронту», а також прикордонні населені пункти. Серед мирного населення є вбиті та поранені, інформація про втрати й поранених уточнюється. Азербайджанські війська вживають відповідних заходів.
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що атаку почали військові Азербайджану. «Армія оборони успішно чинить опір атаці. Ситуація перебуває в оперативній розробці, у разі потреби інформація узагальнюватиметься й передаватиметься».
Останнім часом Азербайджан щодня публікував повідомлення про порушення режиму припинення вогню з боку Вірменії, однак про заходи у відповідь раніше не повідомлялося.
20 вересня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про концентрацію збройних сил Вірменії на лінії зіткнення в зоні карабаського конфлікту й назвав це підготовкою до війни з боку Єревана.
У липні на вірмено-азербайджанському кордоні чотири дні тривали обстріли. З обох сторін були загиблі. В ескалації конфлікту Баку та Єреван звинуватили один одного. Задля врегулювання конфлікту було введено режим припинення вогню.