Авіакомпанія прямо або опосередковано контролює Ontobet promotions limited, зареєстровану на Кіпрі. Повний список бенефіціарів не розголошується.
Відомо, що серед власників компанії є Ігор Коломойський (каже, що володіє 25% акцій перевізника) та Павло Овчаренко (голова Укртатнафти).
Наглядова рада компанії:
Аарон Майберг, український бізнесмен, громадянин Ізраїлю, раніше він був співвласником авіакомпанії «Аеросвіт».
Олександра Нікітіна, представник акціонера Ontobet Promotions Limited. Раніше вона згадувалася в ЗМІ, як юрист МАУ.
Володимир Богацький, керівник напрямку організації закупівель МАУ. У наглядовій раді він — представник акціонера ТОВ «Кепітал Інвестмент проджект».
Фірма належить київському ТОВ «Інвестмент проджектс менеджмент», підконтрольній офшорній Ontobet promotions limited.
Директор — Євген Дихне, колишній топ-менеджер аеропорту «Бориспіль».
2
Доходи, кількість співробітників, активи
До березня 2020 року, початку коронакризи в Україні, 80% всіх внутрішніх авіаперевезень припадало на МАУ. Авіапарк компанії налічує 35 авіалайнерів. Середній вік флоту – 12 років.
Звіт за 2019 рік компанія не публікувала. Відомо, що збитки за 2018 рік — більше $100 млн при виручці приблизно в $1 млрд.
За даними «Слідство інфо», на березень 2020 року компанія заборгувала держпідприємству «Украерорух» 1,2 млрд грн.
Станом на початок 2020 року в МАУ працювало 2560 співробітників. У травні 2020 року в компанії повідомили, що скоротять 900 осіб. В основному це адміністративний персонал і бортпровідники.
У авіаперевізника є регіональні представництва в аеропорту Одеси та Львова.
А також у 38 країнах. В основному в столицях — у Баку, Тбілісі, Єревані, Ташкенті, Ашхабаді, Мінську та Москві. А також — у Нью-Йорку, Тель-Авіві, Римі, Пекіні, Барселоні, Амстердамі, Берліні, Відні, Варшаві, Цюріху, Парижі. Ще — у містах Кролі (Великобританія) та Дигем (Бельгія).
3
Історія
Авіакомпанія заснована в 1992 році Асоціацією цивільної авіації та найбільшою ірландською компанією GPA (згодом AerCap B. V.).
У 1995 році державний пакет акцій був переданий Фонду держмайна.
У 1996 році акціонерами МАУ стали авіакомпанії Austrian Airlines і Swissair.
У 2000 році з'явився ще один акціонер — Європейський Банк Реконструкції і Розвитку (ЄБРР).
У 2011 році, після приватизації, компанія перейшла під контроль кіпрської Онтобет Промоушінз Лімітед. У МАУ пояснили, що з капіталу підприємства вийшли іноземні інвестори, тому змінили структуру власності.
У 2014 році в компанії скоротили штат і закрили низку неприбуткових маршрутів.
Вранці 8 січня 2020 року Boeing МАУ, що виконував рейс «Тегеран — Київ», був збитий іранськими військовими. Це сталося практично відразу після зльоту з міжнародного аеропорту ім. Імама Хомейні.
167 пасажирів і 9 членів екіпажу загинули. На борту були громадяни 7 країн: Ірану, Канади, Швеції, Великобританії, Афганістану, Німеччини та України (9 членів екіпажу та двоє пасажирів).
Станом на червень 2020 року Тегеран затягував розслідування, не розшифровував бортові самописці та відмовився передати чорні ящики.
У квітні 2020 року представники компанії звернулися до Кабміну — попросили стабілізаційний кредит у розмірі $50 млн під 5-6% для підтримання фінансової стабільності підприємства.
4
Пов'язані компанії
Windrose Airlines
авіаперевезення
Windrose Airlines — українська авіакомпанія «Роза вітрів», конкурент МАУ.
За даними БизнесЦензора, власники ТОВ «Авіаційна компанія «Роза Вітрів» — українська компанія «Райдел» і кіпрська Bregenzer Limited Ігоря Коломойського.
У липні 2019 року «Роза вітрів» виграла тендер державного авіапідприємства України на виконання літерних рейсів.
Вони перевозять повітряним транспортом вищих посадових осіб України, а також голів держав та урядів зарубіжних країн, які прибувають в Україну чи перетинають її повітряний простір.
SkyUp
авіаперевезення
Авіакомпанія SkyUp — донька туроператора Join!Up, який до 2018 року співпрацював з МАУ.
В 2018 році на всю країну став знаменитим Баришівський райсуд Київської області — він за заявою місцевої жительки призупинив ліцензію для SkyUp на перевезення пасажирів.
Буквально за місяць до скандального рішення суду SkyUp заявив про себе як про «першого українського лоукостера».
Тоді журналісти «Схем» з'ясували, що жінка не зверталася до суду. Позов був пов'язаний з менеджером «Привату» і народним депутатом Олександром Дубініним.
Нібито він нібито отримав листа від місцевої жительки з проханням посприяти виконанню рішення суду.
В інтерв'ю журналістам Коломойський відхрестився від атаки на лоукостера. Але визнав, що депутат Олександр Дубінін очолював Дніпроазот, що належить олігархові.
Аеросвіт
авіаперевезення
«Аеросвіт» — найбільша авіакомпанія України у 1994-2013 роках. Головним акціонером «Аеросвіту» був «Приватбанк», підконтрольний Коломойському.
У 2012 році у компанії почалися проблеми — були постійні затримки та скасування рейсів, а квитків продавалося більше, ніж було місць у літаку.
Низька якість обслуговування пов'язували з монопольним становищем на українському ринку — тоді частка «Аеросвіту» на внутрішньому ринку країни займала майже 70% авіаперевезень.
У грудні 2012 року розпочалася процедура банкрутства. Борги перед кредиторами становили 4,2 млрд грн, а загальна балансова вартість «Аэровсита»» — 1,4 млрд.
Тоді ж стало відомо, що своїми рейсами «Аеросвіт» поступився конкурентові — авіакомпанії «МАУ».
Дніпроавіа
авіаперевезення
«Дніпроавіа», до складу якої входять авіакомпанія та міжнародний аеропорт «Дніпропетровськ».
У 2009 році Фонд держмайна продав 94,57% акцій авіакомпанії фірмі «Галтера», яка належить структурам Привату.
А в 2019 році ФДМ спробував повернути «Дніпроавіа» у власність держави. «Галтера» повинна була інвестувати кошти на розвиток інфраструктури та реконструкцію злітно-посадкової смуги.
Під час судового розгляду у компанії пояснили, що виконати обіцяне їм завадило АТО на сході України. І суд став на бік компаній Коломойського.
5
Пов'язані люди
Павло Овчаренко
бізнес
Коломойський називає Овчаренко одним із співвласників МАУ.
У 2007 році МВС звинуватила бізнесмена в рейдерському захопленні «Укртатнафти» (Кременчуцький НПЗ).
У 2015 році Овчаренко став фігурантом кримінального розслідування. Його вела СБУ. Овчаренко підозрювали у рейдерському захопленні агропідприємства «Агрейн».
У 2017 році він подав позов до Окружного адмінсуду Києва на МВС, СБУ і ГПУ з вимогою зняти його з розшуку та вилучити всі дані за його справою з інформресурсів і пошукової системи внутрішніх органів.
Через місяць його зняли з розшуку. У 2018 році справу закрили.
Михайло Табачник
Колишній співвласник МАУ, за даними ЗМІ. Михайло Табачник в 2012 році (півроку) значився членом наглядової ради «МАУ».
Брат Дмитра Табачника, міністра освіти часів Януковича.
У 2013 році ЗМІ писали, що крім Табачника, співвласником авиаперевізника був віцепрем'єр-міністр з інфраструктури Борис Колесніков.
Через погані фінансові показники компанії і Табачник, і Колесніков нібито вийшли з бізнесу. Останній зв'язок з МАУ, втім, спростовував.
6
Скандали, кримінал
У квітні 2017 року Печерський райсуд Києва ухвалив заарештувати Boeing компанії МАУ в рамках кримінальної справи про розкрадання коштів з Приватбанку.
У компанії заявили, що літак продовжує здійснювати перевезення. Він належить португальській фірмі Pennylane — Comercio Internacional LDA, знаходиться в лізингу МАУ та використовується на далекомагістральних маршрутах.
У квітні 2020 року Київське обласне відділення Антимонопольного комітету розпочало розслідування через продаж дорогих квитків авіакомпанією.
У середині березня, у розпал коронакризи, один квиток економкласу рейсу Лондон-Київ коштував 24 тис. грн. Хоча ще за тиждень до цього ціна була — 10 тис. грн.
«Якщо будуть встановлені порушення конкурентного законодавства, компанії загрожує штраф у розмірі до 10% річного доходу компанії», — заявив голова київського обласного територіального відділення АМКУ Олексій Хмельницький.
досьє
У червні 2020 року авіакомпанія вляпалася в міжнародний скандал — на борту літака, який летів з Києва в Торонто, померло 38 цуценят.
«У міжнародному аеропорту Торонто приземлився вантаж з близько 500 тварин, 38 собак загинули від зневоднення, слабкості та блювоти», — повідомив сайт CityNews Toronto.
досьє
Уточнюється, що службовці Канадського агентства з інспекції харчових продуктів (займається захистом продуктів харчування, рослин і тварин) проводять розслідування всіх обставин трагічного інциденту.
7
Заслуги
У 2001 році авіакомпанія стала офіційним перевізником Папи Івана Павла II, а у 2008 році — офіційним перевізником Вселенського патріарха Варфоломія І під час їхніх візитів в Україну.