Facebook Pixel

«Борг перед царем»: як росія забиває останні цвяхи у труну дружби з Болгарією

Історично близькі відносини між Болгарією, залежною від кремлівських енергоносіїв, та росією, різко погіршилися після нападу Москви на Київ.

Про це у розлогій статті, що аналізує взаємодію між країнами, пише The New York Times.


«Обовʼязок» перед «царською росією»

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Всього через тиждень після того, як росія вторглася в Україну, пані посол Москви в Болгарії Елеонора Митрофанова піднялася на засніжений гірський перевал, щоб вшанувати пам'ять російських солдатів царської епохи, які загинули у боротьбі за незалежність Болгарії у XIX столітті.

Однако зусилля посла нагадати Болгарії про її «обов'язок» перед росією пішли прахом на тлі повномасштабної війни, що розгорталася в Україні.

Того ж дня Болгарія вислала двох дипломатів, підозрюючи їх у шпигунстві, і оголосила про арешт старшого військового офіцера за звинуваченням у шпигунстві на користь росії.

Через кілька тижнів Болгарія, яку кремль довгий час вважав своїм найзатятішим і найнадійнішим другом у Європі, приєдналася до жорстких санкцій ЄС проти росії.

Також Софія запропонувала відремонтувати пошкоджені військові вертольоти та танки для України й вислала ще більше російських дипломатів.

Провал плану Путіна не тільки в Україні

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Традиційно росія завжди мала великий вплив у Болгарії, тому такі дії «союзника» стали для них великим сюрпризом, пояснює прем'єрміністр Кирил Петков:

Quote«Вони не розуміють, що сталося».

Швидке погіршення відносин із Болгарією, бідною, але символічно важливою для рф країною підкреслює, наскільки далеким від сценарію Путіна було вторгнення в Україну, і не лише на полі бою.

Росія, розгнівана зухвалістю Софії, у квітні раптово припинила постачання природного газу до Болгарії через «Газпром». Тоді ж газ припинили постачати й Польші, яка стала «мішенню для енергетичної зброї Москви», пише видання.

Водночас, за словами Петкова, Москва запустила кібератаки на сервер болгарської державної енергетичної компанії та паралізувала виплату пенсій її поштовою службою.

Quote«Наразі ми зазнаємо серйозної атаки», — сказав він, назвавши це явною спробою підірвати роботу уряду, розпалюючи внутрішні заворушення.

На думку премʼєра, рф хоче зробити з Болгарії приклад того, як покарання від кремля різко підніме ціни на енергоносії, а уряд країни впаде.

Як уряд Болгарії може вижити

Чи виживе і без того слабкий коаліційний уряд Кирила Петкова, сформований після безрезультатних виборів у листопаді 2021 року, значною мірою залежить від його здатності об'єднати альтернативні джерела енергії за допомогою ЄС та США, вважає The New York Times.

Цього тижня Петков відвідав Вашингтон, де віцепрезидентка Камала Харріс запевнила його в солідарності перед «останньою спробою росії використовувати енергію як зброю».

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Болгарія вже перебуває на шляху до забезпечення альтернативних поставок газу, каже міністр фінансів Асен Василев:

Quote«Для нас, очевидно, «Газпром» тепер у минулому», — підкреслив Василев.

Він додав, що Москва переграла, підштовхуючи балканські країни, що зазвичай ворогують, до швидких спільних дій, щоб протистояти небезпеці раптового припинення росією поставок.

Quote«Це, — сказав Василев, — дає мені велику надію на те, що газова зброя буде не тільки фі́льчиною грамотою, а й дасть зворотний ефект».

«Євреї-антисеміти», або дипломатія імені рф

З розладу між росією та Болгарією вже ясно, що її невпевнений прогрес на полі бою в Україні супроводжується невдачами на дипломатичному фронті.

Москва утримала Китай осторонь і заручилася підтримкою в Африці та деяких країнах Південної Америки, але переважно вона продемонструвала разючу здатність втрачати та відштовхувати «друзів».

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, наприклад, нещодавно розлютив Ізраїль, що тримається нейтралітету, заявивши, що євреї були «найбільшими антисемітами», а Гітлер мав єврейське походження.

Колаж із фото Getty Images

Колаж із фото Getty Images

Наступного дня замість вибачень рф звинуватила Ізраїль у підтримці «нацистського режиму» у Києві.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Пізніше, втім, президент Путін вибачився перед Ізраїлем за ці висловлювання, і Тель-Авів прийняв вибачення кривавого диктатора, хоча це й досить дивно, адже до того МЗС країни підкреслював, що таким словам «немає вибачень».

«Підкладне судно» та брехня про переклад

mitrofanova-krov.jpeg

Щодо Болгарії, то пані посол росії в Софії Елеонора Митрофанова забила гол у свої ж ворота, назвавши Болгарію «підкладним судном» Америки.

Пізніше посольство рф заявило, що у цій образі винний неправильний переклад.

Зі свого боку, прем'єрміністр Болгарії Кирило Петков викликав посла на знак протесту, зауваживши, що навколо є багато хороших словників. Не маючи чим крити, Митрофанова вибачилася.

Фото: twitter.com/KirilPetkov

Фото: twitter.com/KirilPetkov

Петков додав, що, як і раніше, незадоволений тим, що посланниця Москви діяла не як дипломатка, а як «пропагандистська машина».

У березні Болгарія відкликала свого посла з Москви у відповідь на те, що вона назвала «недипломатичними, різкими та грубими» заявами Митрофанової.

Це дозволило російському послу залишитись у Софії, але незабаром іншим її дипломатам наказали повернутися додому.

Quote«Настав час зайняти рішучу позицію проти російських шпигунів та оперативників, — підкреслив Петков. — Зараз настав час навести лад».

Обливання «кровʼю» російського посла

Польща, яка ніколи не була другом Москви, як Болгарія, також була приголомшена ігноруванням росією суспільних настроїв.

Посольство росії у Варшаві, місті, де всюди майорять українські прапори та повно бордів з образами на адресу Путіна, минулого тижня закликало поляків доєднатися до заходів російських дипломатів на честь так званого «Дня Перемоги» 9 травня.

Фото: PAP/Tomasz Gzell

Фото: PAP/Tomasz Gzell

Quote«Російське свято, яке пан Путін перетворив на свято націоналістичної пихатості», — підкреслюють автори матеріалу.

У суботу, після громадського протесту з приводу того, що багато хто в Польщі розцінив як грубу спробу присвоїти спогади про Другу світову війну, посольство відмінило свої плани спільних публічних заходів із поляками.

У заяві посольство також висловило жаль через «невдячність Польщі» по відношенню до Москви за її роль у розгромі нацистів, «завдяки якій сьогодні існує польська держава!»

Коли у понеділок російський посол Сергій Андрєєв з'явився біля радянського воєнного меморіалу у Варшаві, його облили червоною рідиною.

ros-posol.png

Тут Варшава могла б нагадати росії, що Сталін окупував половину Польші паралельно з Гітлером у 1939 році (напад Німеччини був 1 вересня, напад СРСР — 17 вересня). Тоді сотні тисяч поляків були заарештовані, розстріляні чи піддані тортурам з обох боків стражденної країни.

Не рахуючи того, що СРСР не виграв би війну без ленд-лізу від США, який дозволив постачати совєтам величезну кількість військової техніки та гуманітарної допомоги.

Як болгарів розлютили альтернативною історією

Посольство Москви в Софії зробило так само безуспішну спробу використати минулу військову «славу» росії для своїх жорстоких нападів на Україну.

Митрофанова розлютила навіть болгарів, що раніше мали радше проросійські настрої.

Пані посол примудрилася заявити, що вторгнення росії в Україну нічим не відрізняється від її військової інтервенції царських часів до Османської імперії, що «допомогла Болгарії стати незалежною державою».

Фото: БГНЕС

Фото: БГНЕС

Quote«Були часи, коли Росія звільнила Болгарію, тепер росії настав час звільнити Донецьк і Луганськ», — сказала Митрофанова у березні.

Це порівняння, за словами Даніели Колевої, історикині Софійського університету, «викликало хвилю обурення», представляючи односторонній погляд на історію.

Такі заяви, як і очорнення Путіним історії України та її права на існування, спотворють складні події минулого заради незграбної пропаганди.

Фото: imre-kertesz-kolleg.uni-jena.de

Фото: imre-kertesz-kolleg.uni-jena.de

За словами Колевої, багато болгар визнали, що їхня країна отримала допомогу від росії в XIX столітті, і досі відчувають певну подяку.

Але країна також має гіркі, недавні спогади про російські напади на чорноморське узбережжя під час Першої світової війни та про радянську окупацію після Другої світової війни.

Quote«Існує багато міфів про росію», — сказала Колева, додавши, що понад 20 років нав'язаного СРСР комуністичного правління систематично стирало все, «що могло кинути тінь на росію або Радянський Союз».

Болгари більше не схвалюють Путіна

Симпатії до росії в Болгарії, як і раніше, сильніші, ніж будь-де в Європі.

Але, згідно з опитуванням, проведеним у березні, понад 60% респондентів виступають за посилення санкцій проти Москви, тоді як рейтинг схвалення Путіна скоротився більш ніж удвічі та становить приблизно 25% після вторгнення в Україну.

Quote«Ця війна — великий цвях у труну нашого зачарування росією, — сказав програмний директор Центру вивчення демократії у Софії Руслан Стефанов. — Вони дуже успішно повністю відвернули людей».

Коли минулого тижня уряд представив парламенту резолюцію, яка санкціонує «військово-технічну допомогу» Україні, навіть Соціалістична партія, що тривалий час була стійким прихильником росії, проголосувала «за».

Єдиною партією, яка проголосувала проти, було «Відродження» — націоналістична організація, яка регулярно влаштовує акції протесту на підтримку російського вторгнення.

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Лідер «Відродження» Костадин Костадінов наполягає, що більшість болгар підтримує росію, але уряд «перетворив країну на колонію Сполучених Штатів». Останнє дуже нагадує наративи медведчуковських каналів та проросійських партій в Україні.

За словами прем'єрміністра Петкова, росія серйозно прорахувалася, намагаючись покарати Болгарію економічними збитками.

Quote«Якщо найзалежніша від Росії країна з найнижчим ВВП на душу населення в ЄС може дозволити собі протистояти Путіну, кожен повинен має бути в змозі протистояти Путіну», — сказав він.

Контекст.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉