Facebook Pixel

Верховна Рада заборонила проросійські партії в Україні: за яким критерієм їх визначатимуть

Верховна Рада ухвалила законопроект, який забороняє діяльність проросійських партій в Україні. Зокрема, це стосується політичних сил, які виправдовують російську агресію.

Мета документа — захист незалежності і суверенітету України від політичних сил, діяльність яких має характер колабораціонізму і спрямована на повалення в Україні державного ладу, знищення і підміни національної ідентичності її громадян.

У законі уточняється, що він покликаний законодавчо врегулювати порядок заборони і припинення діяльності проросійських партій задля захисту демократії в Україні.

Як повідомив у своєму Telegram-каналі народний депутат фракції «Голос» Ярослав Железняк, законопроєкт 7172-1 про заборону діяльності проросійських партій було прийнято на засіданні одразу в цілому.

За це проголосували 330 депутатів, і ніхто не вносив та не блокував правки. Проголосували «за» навіть 17 колишніх членів фракції від проросійської партії «Опозиційна платформа — За життя» (ОПЗЖ).

Проросійські партії: як їх визначатимуть

Як зазначила голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк, законом передбачається заборона партій, якщо їх програмні цілі або дії спрямовані на:

  • виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії РФ проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України;
  • глорифікацію, виправдання дій і бездіяльності осіб, які здійснювали або здійснюють збройну агресію проти України, представників збройних формувань РФ, інших незаконних збройних формувань, банд, груп найманців, створених та/або підпорядкованих, та/або керованих та/або фінансованих РФ, а також представників окупаційної адміністрації РФ, у тому числі шляхом їх визначення як «повстанці», «ополченці», «ввічливі люди».

У тексті законопроекту йдеться про те, що заборонити діяльність партії можна у випадку, якщо вона виправдовує, заперечує чи називає «внутрішнім конфліктом» озброєну агресію Росії проти України.

Наприкінці березня Рада нацбезпеки та оборони України призупинила діяльність ОПЗЖ та ще десяти політичних партій, пов'язаних з Росією.

Тоді, окрім ОПЗЖ, у чорному списку РНБО опинилися Партія Шарія, Наші, Опозиційний блок, Ліва опозиція, Союз лівих сил, Держава, Прогресивна соціалістична партія України, Соціалістична партія Україна, партія «Соціалісти», «Блок Володимира Сальдо».

Голова політради ОПЗЖ — кум президента Путіна Віктор Медведчук, щодо якого ще у травні 2021 року СБУ порушила справу про держзраду. У квітні СБУ упіймала Медведчука, який втік із-під домашнього арешту у перші дні воєнного вторгнення. 16 квітня суд змінив запобіжний захід Медведчуку — його відправили під арешт без можливості внесення застави.

Законопроект було подано 28 березня 2022 року, 1 квітня його ухвалили у першому читанні.

Подякувати 🎉