Facebook Pixel

Рекет та шантаж Кремля: як газова помста росії ще більше ізолює Путіна

Кремль вирішив зробити новий газовий фінт, зупинивши постачання газу до Польщі та Болгарії 27 квітня.

@material: https://thepage.ua/ua/economy/zakachuvannya-gazu-v-psg-u-2022-roci

Як уже писала The Page, про це заявили офіційні особи Польщі та Болгарії, зазначивши, що «Газпром» попередив їх напередодні.

Формальною причиною стала відмова європейських країн платити за паливо у рублях, адже ЄС ухвалив рішення відмовитися від такої пропозиції рф, що протирічить існуючим контрактам.

The Page зібрала реакцію західних ринків та офіційні відповіді держав на такий крок Москви, що висвітлювали англомовні медіа.


Помста за санкції та злет цін у Європі

krov-gazprom2.jpeg

Росія заявила, що перехід на розрахунки за газ у рублях замість євро або доларів був відповіддю на західні санкції проти центрального банку, які заморозили близько половини золотовалютних резервів країни.

Європа залежить від росії більш як на третину своїх потреб у газі. Financial Times пише про те, що ціни на газ у Європі злетіли на 20% після того, як «Газпром» припинив постачання до Польщі та Болгарії.

Ф'ючерсні контракти, що відстежують оптову ціну на газ у Європі, зросли приблизно до 117 євро за мегават-годину на початку торгів. Ціни на торгах були майже в сім разів вищі, ніж рік тому.

Заява ЄС та демарш Угорщини та Словаччини

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн звинуватила рф у спробі використати газ як «інструмент шантажу», назвавши такі дії невиправданими та неприйнятними, а росію — ненадійним постачальником газу.

Водночас голова ЄК запевнила, що Євросоюз був готовий до цього сценарію, працюючи над забезпеченням альтернативних поставок, і продовжить цю роботу.

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Тим часом, хоча ЄС вирішив відмовитися від розрахунків з рф у рублях, Угорщина уклала відповідну угоду, заявив міністр закордонних справ Петер Сійярто. Словаччина уклала таку саму угоду, запевнив він.

Польша: росія нас не залякає

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Польща також звинуватила Москву у використанні природного газу для шантажу, повідомляє Associated Press.

Прем'єрміністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що зупинка постачання була помстою за нові санкції Варшави проти рф — їх ввели проти 50 російських олігархів та компаній, включно з «Газпромом».

Політик пообіцяв, що припинення постачання не злякає Польщу. Він також запевнив, що країні не загрожує енергетична криза: Варшава роками працювала над альтернативними джерелами, і вже наприкінці 2022 мала повністю відмовитися від кривавого газу.

Російський газ становив близько 45% загального споживання газу у країні. Але Польща значно більше залежить від вугілля для опалення будинків та паливної промисловості, а газ становить близько 7% загального енергетичного балансу країни.

Декілька років тому Варшава відкрила свій перший термінал зрідженого природного газу у Свіноуйсьце на узбережжі Балтійського моря. Цього року має розпочати роботу трубопровід із Норвегії. Ще один термінал ЗПГ Польща збудує до кінця року.

Болгарія: Не піддамося на рекет

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Зі свого боку, прем'єрміністр Болгарії Кирил Петков також назвав крок «Газпрома» грубим порушенням їхнього контракту та «шантажем».

Quote«Ми не піддамося на такий рекет», — запевнив Петков.

У Болгарії основними споживачами газу є підприємства централізованого теплопостачання, і лише близько 120 тис. домогосподарств користуються газом.

Міністр енергетики Болгарії Олександр Ніколов заявив, що його країна може задовольнити потреби користувачів щонайменше на місяць:

Quote«Альтернативні поставки доступні, і Болгарія сподівається, що вони також будуть забезпечені на рівні ЄС».

The New York Times, зі свого боку, повідомляє, що Греція допоможе Болгарії.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Грецький премʼєр Кіріакос Міцотакіс запевнив болгарського колегу Кирила Петкова, що наступного місяця країна здійснить кілька постачань зрідженого газу до країни.

Греція шукає альтернативи російському газу

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Дії рф викликали серйозніші побоювання, що наступною мішенню можуть стати інші західні країни, які посилюють свою підтримку України. Офіційні особи ЄС провели екстрені переговори 27 квітня, пише далі AP.

Уряд Греції також проведе екстрену нараду в Афінах. Наступний запланований платіж «Газпрому» має бути здійснений 25 травня.

Греція нарощує свої потужності зі зберігання зрідженого природного газу та планує на випадок непередбачених обставин перевести кілька секторів промисловості з газу на дизельне паливо як аварійне джерело енергії.

Вона також скасувала програму скорочення внутрішнього видобутку вугілля протягом наступних двох років.

Альтернативи для кривавого режиму

kreml-krovishcha.png

Теоретично росія може продавати свою нафту до Індії та Китаю, тому що нафта переважно перевозиться морським транспортом.

Але мережа газопроводів, якими надходить газ із величезних родовищ на півострові Ямал на північному заході Сибіру, не з'єднується з трубопроводами, які ведуть у Китай. А кремль має обмежені можливості для експорту надохолодженого скрапленого газу морським транспортом.

Голова Міжнародного енергетичного агентства в Парижі Фатіх Біроль охарактеризував дії росії як мілітаризацію поставок енергоресурсів.

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Quote«Це як ніколи ясно показує, що Європі необхідно діяти швидко, щоб зменшити свою залежність від російської енергії», — підкреслив він.

Поведінка кремля вдарить по ньому самому досить сильно: ЄС платить росії близько $400 млн на день за газ, і ці гроші Путін втратить у разі відключення.

Ціни в Європі вдарять по Британії

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

BBC пояснює, як рішення «Газпрому» може вплинути на споживачів у Великій Британії.

Росія забезпечує лише близько 5% постачання газу до Великобританії, але це не зупинило зростання цін після вторгнення рф до України.

Вони залежать від оптових ринків, які можуть як знижуватися, так і зростати. Скорочення постачання енергоносіїв має глобальний вплив на ціни, у тому числі у Лондоні.

Великобританія також має обмежені можливості для зберігання газу, тому вона більше схильна до впливу короткострокових цінових коливань на оптовому ринку.

Рахунки за електрику та росія-ізгой

Якщо постачання російського газу до країн ЄС буде припинено, конкуренція за альтернативні джерела посилиться.

Третина британського газу надходить трубопроводами з Норвегії — компанія Vaar Energi вже заявила, що спрямує стільки газу, скільки може, на європейський континент, де ціни вищі, ніж у Великобританії.

Прогнозується, що рахунки за електроенергію у країні сягнуть 3000 фунтів стерлінгів на рік (приблизно $3700).

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Водночас, віцепрем'єр Великобританії Домінік Рааб заявив, що рішення росії ще більше ізолює її на міжнародній арені:

Quote«Це погано вплине і на рф, тому що вона все більше і більше стає не тільки політичним ізгоєм, а й економічним ізгоєм».

Контекст.

Подякувати 🎉