Facebook Pixel

Росія перевела розрахунки за газ із ЄС на рублі. Чи вдасться Кремлю збільшити надходження дефіцитної валюти

Важливою новиною сьогодні стало рішення уряду РФ про переведення розрахунків за газ із ЄС на рублі. У такий спосіб у Кремлі прагнуть збільшити валютні надходження, які стали дефіцитними через санкції на тлі війни проти України.

У сьогоднішній заяві Путін доручив реалізувати комплекс заходів щодо переведення оплати природного газу на рубль. Банк Росії та уряд мають розробити механізм проведення платежів.

На цій новині рубль зміцнився до 98 — 100 руб. за долар США, зросли рублеві ставки на офшорному ринку, а рубль готові позичати під 40 — 60% річних. Водночас трохи зросли ціни на газ у ЄС — до рівня приблизно $1300 за тис. кубометрів.

Але в цьому рішенні є важливіший момент, ніж фінансові показники. Будь-яку безготівкову ліквідність у доларах чи євро будь-якої миті може бути заморожено. Тобто чим більше розрахунків проводить РФ у валюті, тим більший обсяг ліквідності в цих валютах потрібно концентрувати на коррахунках банків або рахунках компаній. Отже, тим більший обсяг перебуває під ризиком заморожування чи конфіскації. План Кремля полягає в тому, що переведення розрахунків у рублі дає змогу скоротити цей ризик для російських компаній, оскільки безготівкові рублі вилучити не можна.

Або в розрахунках за двосторонніми договорами потрібно переходити на інші валюти чи інструменти розрахунків, відмінні від долара та євро: китайський юань, індійську рупію тощо.

Але, як стверджує член Ради НБУ Віталій Шапран, навіть це рішення не стане панацеєю для російської сторони.

Оскільки постачання газу відбувається за двосторонніми контрактами, а валюта ЄС — це євро, то одного «указу царя» явно замало. Потрібно, щоб таке саме бажання було й у другої договірної сторони. А не постачати газ до ЄС росіяни не можуть. Адже для них це джерело валюти, заради чого, власне, і затівалася ця справа.

По-друге, передбачається, що покупці газу мають шукати рублі на внутрішньому російському ринку. «Долари та євро дуже потрібні РФ, просто є ризик того, що поки вони дійдуть до «Газпрому» звичним безготівковим маршрутом, їх теж хтось може заарештувати», — зазначив Шапран.

По-третє, нафтовидобуток РФ становить приблизно 12 — 13% видобутку ОПЕК. Ба більше, РФ не є основним споживачем нафти, що видобувається в себе, тому претендувати на ціноутворення в рублях РФ буде складно. Хіба що із часом дисконт між нафтою марки Brent і російською Urals досягне 30 — 50%.

«Тобто всі контракти будуть у доларах, ціна встановлюватиметься в доларах, а потім покупцеві потрібно буде кудись бігти на внутрішній ринок РФ, шукати рублі й тільки потім платити», — говорить Шапран.

І, до речі, не факт, що в цей час кошти покупця не заарештують на внутрішньому ринку РФ. Найпростіше взагалі відмовитися від російського сорту нафти Urals.

А поки що чималі запаси валюти, які не заарештовані цивілізованим світом і перебувають на рахунках російських держкорпорацій, починають поступово танути. Старі позики гасяться, а нових уже ніхто не дає.

Подякувати 🎉