Важливою новиною сьогодні стало рішення уряду РФ про переведення розрахунків за газ із ЄС на рублі. У такий спосіб у Кремлі прагнуть збільшити валютні надходження, які стали дефіцитними через санкції на тлі війни проти України.
У сьогоднішній заяві Путін доручив реалізувати комплекс заходів щодо переведення оплати природного газу на рубль. Банк Росії та уряд мають розробити механізм проведення платежів.
На цій новині рубль зміцнився до 98 — 100 руб. за долар США, зросли рублеві ставки на офшорному ринку, а рубль готові позичати під 40 — 60% річних. Водночас трохи зросли ціни на газ у ЄС — до рівня приблизно $1300 за тис. кубометрів.
Але в цьому рішенні є важливіший момент, ніж фінансові показники. Будь-яку безготівкову ліквідність у доларах чи євро будь-якої миті може бути заморожено. Тобто чим більше розрахунків проводить РФ у валюті, тим більший обсяг ліквідності в цих валютах потрібно концентрувати на коррахунках банків або рахунках компаній. Отже, тим більший обсяг перебуває під ризиком заморожування чи конфіскації. План Кремля полягає в тому, що переведення розрахунків у рублі дає змогу скоротити цей ризик для російських компаній, оскільки безготівкові рублі вилучити не можна.
Або в розрахунках за двосторонніми договорами потрібно переходити на інші валюти чи інструменти розрахунків, відмінні від долара та євро: китайський юань, індійську рупію тощо.
Але, як стверджує член Ради НБУ Віталій Шапран, навіть це рішення не стане панацеєю для російської сторони.
Оскільки постачання газу відбувається за двосторонніми контрактами, а валюта ЄС — це євро, то одного «указу царя» явно замало. Потрібно, щоб таке саме бажання було й у другої договірної сторони. А не постачати газ до ЄС росіяни не можуть. Адже для них це джерело валюти, заради чого, власне, і затівалася ця справа.
По-друге, передбачається, що покупці газу мають шукати рублі на внутрішньому російському ринку. «Долари та євро дуже потрібні РФ, просто є ризик того, що поки вони дійдуть до «Газпрому» звичним безготівковим маршрутом, їх теж хтось може заарештувати», — зазначив Шапран.
По-третє, нафтовидобуток РФ становить приблизно 12 — 13% видобутку ОПЕК. Ба більше, РФ не є основним споживачем нафти, що видобувається в себе, тому претендувати на ціноутворення в рублях РФ буде складно. Хіба що із часом дисконт між нафтою марки Brent і російською Urals досягне 30 — 50%.
«Тобто всі контракти будуть у доларах, ціна встановлюватиметься в доларах, а потім покупцеві потрібно буде кудись бігти на внутрішній ринок РФ, шукати рублі й тільки потім платити», — говорить Шапран.
І, до речі, не факт, що в цей час кошти покупця не заарештують на внутрішньому ринку РФ. Найпростіше взагалі відмовитися від російського сорту нафти Urals.
А поки що чималі запаси валюти, які не заарештовані цивілізованим світом і перебувають на рахунках російських держкорпорацій, починають поступово танути. Старі позики гасяться, а нових уже ніхто не дає.