Facebook Pixel

Україна стала кандидатом в члени ЄС: як не втратити цей статус

Київ отримав статус кандидата у члени ЄС. Про надання Україні та Молдові статусу кандидата у члени ЄС одним з перших повідомив премʼєрміністр Люксембургу Ксавʼєр Беттель.

Quote«Історичний момент і сигнал надії для українського народу», — прокоментував він у Twitter.

Це підтвердив і президент Європейської Ради Шарль Мішель.

Quote«Погоджено. Європейська рада щойно вирішила надати статус кандидата в ЄС для України та Молдови. Історичний момент. Сьогодні вирішальний крок на вашому шляху до ЄС», — підкреслив він, привітавши Володимира Зеленського, Майю Санду та народи України й Молдови.

The Page розбирався, що тепер має зробити Київ та як вдалося досягти підтримки кандидатства України всіх 27 країн ЄС.


Реформи до кінця року та кошти ЄС

ukr-es-carnegieeuropeeu-v.jpeg

Вдень 23 червня, ще до голосування на саміті Ради Європи, рішення про розгляд питання кандидатства України та Молдови в ЄС схвалив Європарламент. «За» проголосувала майже рекордна кількість депутатів — 529, проти були 45, не голосували 14.

Пізніше Європейська Рада затвердила це рішення після трохи затягнутих дискусій: за словами редактора радіо «Вільна Європа» Рікарда Юзвяка, причина була в дискусіях за ініціативи Угорщини про надання статусу кандидата Боснії та Герцеговині.

Але врешті всі 27 лідерів ЄС надали зелене світло Києву та Кишиневу.

Отримання статусу, втім, не означає, що українці, особливо керівництво країни, можуть тепер розслабитися та чекати на вступ. Сам статус нам надали на умовах реалізації реформ, причому прогрес має бути досягнутий вже до кінця 2022 року.

Віцепремʼєрміністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина каже, що встигнути виконати всі кроки реально, і наразі вже готується дорожня карта, що буде затверджена президентом Володимиром Зеленським.

Вона також запевнила, що статус кандидата — це не тільки важливий політичний сигнал: він також дасть Україні доступ до структурних фондів ЄС, а тут уже мова йде про кошти на відбудову української економіки. Це можуть бути сотні мільярдів євро, запевнила чиновниця. Які ж умови має виконати Україна, аби в неї не відібрали статус?

Сім умов для Києва від Європи

Фото: rpr.org.ua

Фото: rpr.org.ua

17 червня Європейська комісія рекомендувала ЄС надати України статус кандидата на вступ. Водночас вона висунула сім пунктів із семи кроків, що має виконати Київ — не до, а після отримання кандидатства, аби його не втратити.

  • Крок 1. Реформа Конституційного суду

Мова йде про створення процедури відбору суддів до Конституційного суду України, причому попередній відбір має оцінити репутацію та професійні навички суддів згідно рекомендацій Венеціанської комісії.

  • Крок 2. Продовження судової реформи

Київ має врешті завершити перевірку кандидатів на членство у Вищій раді юстиції та Вищій кваліфікаційній комісії суддів.

  • Крок 3. Боротьба з корупцією: посади

У цьому пункті мова йде про:

  • призначення керівника САП;
  • проведення конкурсу на директора НАБУ;

Крім того, Україна має врешті предʼявити обвинувачення та винести реальні вироки корупціонерам.

  • Крок 4. Боротьба з відмиванням коштів

Європа вимагає від України привести у відповідність до міжнародних стандартів законодавство з відмивання грошей. Крім того, Києв повинен затвердити стратегічний план реформування правоохоронного сектора.

  • Крок 5. Закон проти олігархів

Мова йде про новий антиолігархічний закон, що відповідає рекомендаціям Венеціанської комісії.

  • Крок 6. Аудіовізуальне законодавство

Україна повинна затвердити новий закон про медіа, який би відповідав нормам ЄС (тут, очевидно, мова йде про авторське право та боротьбу з піратством).

  • Крок 7. Нове законодавство про нацменшини

Київ повинен змінити законодавство про нацменшини за рекомендаціями Венеціанської комісії. Йдеться про закон про освіту та навчання мовами меншин від 2017 року — через нього між Угорщиною та Україною стався гучний скандал. Отже, Києву доведеться поступитися.

Прискорена підтримка через напад рф

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Якщо до повномасштабного вторгнення росії в Україну навіть кандидатство України в ЄС видавалося далекою перспективою, то вже 26 лютого 2022 року зʼявилися перші голоси підтримки.

Зокрема, тоді президент Польщі Анджей Дуда виступив за прискорений шлях вступу для Києва.

А вже 27 лютого прем'єрміністри Словенії та Польщі — Янез Янша та Матеуш Моравєцький — написали листа президенту Євроради Шарлю Мішелю з планом швидкої інтеграції України у ЄС до 2030 року.

Крім того, спеціальну процедуру приєднання України запропонував і прем'єрміністр Словаччини Едуард Геґер.

Вже 1 березня 2022 року зʼявився відкритий лист від президентів восьми країн-членів ЄС із закликом негайно надати Україні статус кандидата. Листа підписали такі країни:

  • Болгарія;
  • Чехія;
  • Естонія;
  • Латвія;
  • Литва;
  • Польща;
  • Словаччина;
  • Словенія.

Того ж дня членство України в ЄС, причому прискорене, підтримав голова МЗС Угорщини Петер Сіярто. Пізніше, 9 березня, польський сенат випустив резолюцію із подібним закликом до ЄС.

Голоси проти та вимоги від Нідерландів

Фото: Wikipedia

Фото: Wikipedia

Данія після коливань погодилася підтримати Україну

Через три місяці від початку повномасштабної війни уряд України розпочав комунікаційну кампанію на підтримку вступу до ЄС під назвою Embrace Ukraine. Strengthen the Union.

Водночас, проти надання Україні статусу кандидата виступали Нідерланди та Данія, а Німеччина пропонувала надати статус на певних умовах, що ми отримуємо і зараз.

Тим не менш, 16 червня 2022 лідери Німеччини, Італії, Франції та Румунії відвідали Київ та закликали негайно надати Україні статус кандидата.

17 червня голова МЗС Данії Єппе Кофод заявив, що уряд країни готовий підтримати євроінтеграційний курс Києва, якщо Єврокомісія надасть позитивну рекомендацію.

Нідерланди також здалися, але затребували ретельно прописати умови для подальшого просування України до ЄС.

Україна — більше не «диваки»

Фото: facebook.com/vsevolod.chentsov

Фото: facebook.com/vsevolod.chentsov

Надання Україні статусу кандидата — це історичне рішення, яке сигналізує росії, що вона більше не може претендувати на сферу впливу на свого східного сусіда, вважає голова місії України при ЄС Всеволод Ченцов, якого цитує The Guardian.

Він підкреслив, що протягом багатьох років Україну розглядали як міст або буферну державу, і саме кандидатство вносить ясність, що це вже не так.

Quote«Нам потрібна ця ясність, щоб підтримати українську армію, українське суспільство, морально, психологічно, а також отримати чітке відчуття та розуміння напрямку руху України».
ukraina-es.jpg

Дипломат вважає, що саме те, що європейці мали змогу більше пізнати та зрозуміти українців після початку вторгнення 24 лютого, допомогло змінити уявлення Європи про те, чи може Україна вступити до блоку:

Quote«Це не дивна країна, ми не дивні люди. Ми однакові, ми поділяємо те саме розуміння цього світу».

Згідно опитування аналітичного центру Європейської ради з міжнародних відносин, 57% європейців підтримують заявку України на членство. Найбільше нас підтримують поляки (70% «за»). Трохи менше маємо підтримки у Німеччині (48%), Франції (47%) та Італії (46%), але голосів проти там ще менше.

Попередження Зе та росія, гудбай

Фото: president.gov.ua

Фото: president.gov.ua

Водночас росія просто так не «подарує» Україні кандидатство: Володимир Зеленський напередодні дискусій в ЄС попередив, що варто очікувати посилення бойових дій з боку кремля протягом тижня переговорів про новий статус Києва.

Ченцов, зі свого боку, підкреслив, що було б помилкою приймати рішення, опираючись на мислення та дії москви.

Посол визнав, що на вступ Україні знадобиться деякий час, і вона ще має впровадити затребувані реформи:

Quote«Ми розуміємо, що маємо впроваджувати ці реформи насамперед для України, а не для ЄС».

BBC тим часом зазначає, що, хоча приєднання до ЄС та навіть кандидатство дає фінансові вигоди, головний мотив України — не економічний.

Таку думку висловив доктор Зак Пайкін з аналітичного центру Центру європейських політичних досліджень у Брюсселі:

Quote«Членство в ЄС міцно зміцнить Україну як незалежну, суверенну європейську державу, а не частину російського світу».

Контекст.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉