Facebook Pixel

Шольц, Макрон та Драгі у Києві: як з лютого змінилися дипломатичні па Західної Європи

У четвер 16 червня Київ відвідали найбільш неоднозначні за своїми заявами лідери країн-союзників України: президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем’єрміністр Італії Маріо Драгі. Крім того, до візиту трійці доєднався президент Румунії Клаус Йоганніс.

Всі четверо відвідали Ірпінь та оглянули місця зруйнувань, а також провели перемовини з президентом Володимиром Зеленським. Як змінилася риторика лідерів Європи від початку повномасштабної війни й дотепер?


Повітряна тривога та візит до Ірпеня

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Візит Шольца, Макрона, Драгі та Йоганніса розпочався під звуки сирен через повітряну тривогу майже по всій Україні.

Як уже робили інші європейські гості Києва, політики оглянули частково зруйнований Ірпінь, що раніше був окупований росіянами.

Quote«Це місто-герой, позначене клеймами варварства», – прокоментував Макрон, якого цитує BBC, побачене у місті-супутнику.

Коментуючи візит, Шольц, зі свого боку, заявив, що разом з колегами хоче проявити не тільки солідарність, але й запевнити, що допомога Києву триватиме.

Quote«Ми хочемо дати зрозуміти, що ми продовжуватимемо допомагати – фінансово та гуманітарно, а також коли справа доходить до зброї», — підкреслив він.
Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Шольц назвав ситуацію в Україні «дуже незвичайною», та запевнив, що підтримка триватиме стільки, скільки буде необхідно Україні для боротьби за незалежність.

Він підкреслив, що не потрібно недооцінювати економічні санкції проти кремля:

Quote«Вони сприяють тому, щоб росія відмовилася від своєї «операції» та вивела свої війська. Це мета».

Макрон додав, що такий візит є «посланням єдності», адже найближчі тижні будуть дуже важливими, пише The Independent.

Розмова з Зеленським: більше зброї та санкцій

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Після огляду руйнувань у Ірпені європейські політики повернулися до столиці на перемовини з керівництвом країни, аби обговорити продовольчу безпеу у світі, постачання зброї Києву та підтримці України.

Під час розмови з Володимиром Зеленським в Офісі президента Шольц, Макрон, Драгі та Йоганніс запевнили Київ у потужній підтримці міжнародної коаліції.

Раніше ми вже писали про підсумки зустрічі міністрів оборони НАТО у Брюсселі, що погодили подальшу військову допомогу Україні.

Зі свого боку, Україна передала ЄС свої пропозиції нових санкцій проти кремля, аби збільшити тиск на країну-терориста.

Зеленський після зустрічі заявив на спільному брифінгу, що головна зброя проти москви наразі — це єдність усього цивілізованного світу.

На думку українського лідера, наразі кривавий диктатор Володимир Путін не налаштований на перемовини і хоче лише війни. Він також констатував, що Україна наразі зазнає болісних втрат на сході у ході битви за Донбас та Південь.

За словами Зе, якщо оборонну допомогу суттєво не збільшать, війна ризикує зайти у криваву безвихідь.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Він підкреслив, що Київ цінує надану підтримку від партнерів, але очікує нових поставок, передусім важкого озброєння, сучасної реактивної артилерії та систем протиракетної оборони тощо:

Quote«Кожна партія такого постачання – це врятовані українці. Кожен день затримки або відкладених рішень – це можливість для російських військових убивати українців і руйнувати наші міста. Існує пряма залежність: що більше потужної зброї ми отримуємо, то швидше можемо звільняти наших людей, нашу землю».

Париж пообіцяв передати Україні шість новітніх артилерійських установок. Зі свого боку, Німеччина запевнила, що 15 обіцяних самохідних зенітних гармат Gepard Київ отримає вже в липні, невдовзі будуть надіслані й гаубиці Panzerhaubitze 2000.

Переломий етап історії та скарги Драгі

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

The Washington Post, тим часом, цитує Драгі, який заявив, що світ знаходиться на переломному етапі історії, а візит є недвозначним підтвердженням підтримки Києва:

Quote«Щодня український народ захищає цінності демократії та свободи, які є опорами європейського проєкту, нашого проєкту».

Він підтвердив підтримку Італії щодо того, щоб Україна стала членом ЄС і також додав, що будь-яке припинення вогню має відбуватися лише на умовах, які Україна вважатиме прийнятними.

Хоча Драгі від початку засудив вторгнення рф, Італія багато років лояльно ставилася до кремля. Крім того, ми писали про неприйнятні питання італійського ведучого під час інтервʼю з Зеленським.

Також ще у лютому, одразу після початку повномасштабного вторгнення італійський премʼєр скаржився, що не зміг поговорити з президентом України у домовлений час. Зеленський у відповідь сказав, що в Україні гинуть люди, і він був зайнятий протистоянням країні-терористу.

Крім того, саме Драгі заявляв, що в Європі ніхто, крім Італії, не підтримує надання Україні статусу кандидата у члени ЄС, що також виявилося неправдою.

Макрон більше не зберігає обличчя Путіну

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Треба розуміти, що наразі риторика західних лідерів дещо змінилася. Якщо раніше Макрон заявляв про можливість помпромісу з росією та навіть пропонував Зеленському здати частиту суверенітету, аби «зберегти лице Путіну», то у четверг він запевнив, що ЄС не тиснутиме на Києв з вимогою теріториальних поступок.

Крім того, за словами Макрона, Франція, Німеччина, Італія та Румунія підтримують надання Україні статусу кандидата в ЄС.

Водночас, за даними WP, Франція та Німеччина послабили очікування щодо швидкого процесу вступу України до ЄС.

Раніше Макрон вже пропонував створити окрему європейську політичну спільноту, що стане частиною шляху України до Європи.

Такі його пропозиції разом із перемовинами з Путіним, які Зеленський назвав «дипломатичними па», зіштовхнулися з критикою не тільки в Києві, але й всередині ЄС.

Quote«Ніхто не вів переговорів з Гітлером, – заявив раніше прем’єрміністр Польщі Матеуш Моравецький. — Містер Макрон, скільки разів ви вели переговори з Путіним, чого ви досягли?»

Вже перед візитом до Києва французький лідер запевнив, що вірить у перемогу України, але потім їй все ж доведеться вести переговори з кремлем.

Шольц, що просив не принижувати росіян

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Подібної критики зазнав і Шольц, який, як і його французький колега, використовував більш мʼякі формулювання у засудженні росії.

Зараз він підсилив свою підтримку, підкресливши, що Європа має на меті змусити росію відступити.

Раніше ж його критикували за заклик «не принижувати росіян», які не винні у розвʼязаній Путіним війні (і водночас більшість населення її підтримує).

Крім того, Шольц запевняв, що Німеччина надає серйозну збройну допомогу Україні, але ЗМІ розвінчали цю заяву. В тому числі, за даними німецьких медіа, Берлін затягує поставки зброї Києву через побоювання, що українські війська стрілятимуть по цілям на території рф.

Висновки для України

Візит разом із зустріччю «Рамштайн-3», де країни НАТО сформували план збройної допомоги Києву, справді показав зміну настроїв європейської спільноти. Загалом він підкреслив, що Західна Європа намагається зберегти своє лице, а не «лице Путіна», на тлі російської загрози не тільки Україні, а й всьому цивілізованому світу.

Водночас треба розуміти, що ми не можемо отримати зброю так швидко, як нам би хотілося, а статус кандидата в ЄС ще не гарантує нам швидке членство. Тим не менш, західна підтримка демонструє кремлю, що у глухий кут та криваву безвихідь прямує саме москва, і до цього докладуть стільки зусиль, скільки зможуть, навіть не найбільш однозначні союзники України.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉