До 100 днів повномасштабного вторгнення росії в Україну найвідоміші західні медіа випустили матеріали з аналізом, куди далі може піти війна, водночас повторюючи низку російських наративів про те, що українці можуть втомитися боротися та самі захотіти компромісів з Путіним.
@material: https://thepage.ua/ua/politics/ukrayina-proti-rosiyi-hto-vigraye-informacijnu-vijnu
Німеччина запевнила, що працює над зменшенням залежності від російських енергоносіїв, а також розповіла про скорочення експорту до росії країнами ЄС, включно з «проросійськими».
Китай, зі свого боку, почав розчаровувати кремль, адже зовсім не спішить допомагати Москві оминути санкції та зміцнити військову машину — тут Пекін дбає про власні інтереси.
пропонує дайджест, який окреслює наративи англомовних медіа та їхні висновки до 100 днів боротьби України за своє існування.
Сценарії BBC: від ядерки до заморозки конфлікту
BBC розмірковує над сценаріями, за якими далі може розвиватися війна росії проти України після 100 днів запеклої боротьби проти агресора.
Видання наводить пʼять можливих сценаріїв розвитку подій, зазначаючи, що вони не взаємовиключають один одного.
Сценарій перший: війна на виснаження
За такого розвитку війна може тривати місяцями, якщо не роками: чаша терезів зміщується туди-сюди в міру успіхів кожної зі сторін, жодна з яких не готова здаватися.
Кривавий диктатор Володимир Путін вважає, що може виграти, проявивши стратегічне терпіння: він робить ставку на втому Заходу від війни, що в результаті зосередиться на інших загрозах.
Водночас Захід виявляє рішучість та продовжує постачати Україні зброю, тому можуть встановитися напівпостійні лінії фронту, а війна — перетворитися на заморожений «вічний» конфлікт.
«Існує мало шансів на нищівну оперативну чи стратегічну перемогу будь-якої зі сторін у короткостроковій перспективі», — вважає австралійський генерал у відставці та військовий вчений Мік Райан.
Сценарій другий: припинення вогню Путіним та ультиматуми
Інший розвиток подій передбачає, що Путін здивує світ одностороннім припиненням вогню, водночас привласнивши захоплені українські землі та оголосивши «перемогу» для свого «насєлєнія».
За такого сценарію кремлівський лідер міг би заявити, що так звану «військову операцію» завершено:
- Донбас «захищений» (від усього, крім фільтраційних таборів, тюрми ізоляція, гуманітарної катастрофи та розрухи);
- сухопутний коридор у анексований Крим встановлено.
Після такої заяви Путін почав би тиснути на Україну, щоб вона припинила бойові дії.
«Це прийом, який росія може використовувати будь-коли, якщо вона хоче отримати вигоду з європейського тиску на Україну, щоб вона поступилася територією в обмін на умовний мир», — каже експерт з росії в аналітичному центрі Chatham House Кейр Джайлз.
Подібні аргументи звучать вже в Парижі, Берліні та Римі, але проте проти цього виступають США, Велика Британія та більшість країн Східної Європи (включно власне з Україною).
Таким чином, одностороннє припинення вогню Росією може змінити ситуацію, але не покласти край бойовим діям, вважають автори матеріалу.
Сценарій третій: глухий кут на полі бою
Такий сценарій передбачає, що і Україна, і росія вирішать, що вони більше не можуть воювати, і почнуть переговори щодо політичного врегулювання.
Реалістичності такому розвитку подій додає те, що обидві армії виснажені, але далі видання пише те, що викликає сумніви зсередини українського інфофронту:
«Ціна кров'ю та скарбами більше не виправдовує подальших битв. Військові та економічні втрати росії не є стабільними. Український народ втомився від війни, не бажаючи ризикувати новими життями заради перемоги, що вічно невловима».
Президент США Джо Байден відкрито визнає, що мета Америки полягає в тому, щоб Україна зайняла «найсильнішу позицію за столом переговорів», нагадує BBC.
Водночас патової ситуації на полі бою може не бути протягом багатьох місяців, і будь-яке політичне врегулювання буде ускладнене, не в останню чергу через недовіру України до росії. Мирна угода може виявитися нетривалою, і за нею можуть початися нові бойові дії.
Сценарій четвертий: перемога з загрозою ядерки
Чи зможе Україна всупереч усьому досягти чогось близького до перемоги, задається питанням видання.
«Чи змогла б Україна змусити російські війська відійти туди, де вони перебували до вторгнення?», — запитують атори матеріалу та далі цитують Володимира Зеленського, який заявив, що Україна обов'язково виграє цю війну.
Перемога України виглядає досить правдоподібною: якщо росія не зможе захопити весь Донбас і зазнає ще більших втрат, а також відчує ще більшого удару санкцій по військовій машині, Україна піде у контрнаступ, використовуючи свої нові ракети великої дальності.
Тут видання розмірковує, чи піде Путін у разі поразки на ескалацію, застосувавши або хімічну, або ядерну зброю.
«Мені здається малоймовірним, що Путін змириться зі звичайною військовою поразкою, коли має ядерний варіант», — непокоїться історик Найл Фергюсон з Королівського коледжу в Лондоні.
Сценарій пʼятий: новий наступ на Київ
Росія, незважаючи на ранні невдачі, як і раніше, планує захопити столицю Київ і підпорядкувати собі більшу частину України.
Теоретично Москва могла б отримати зиск зі своїх успіхів на Донбасі, вивільнивши сили для використання в інших місцях, можливо, навіть знову у столиці.
Київ уже визнає, що щодня гине до 100 українських солдатів і ще 500 зазнають поранень.
На думку авторів видання, народ України може розділитись: одні вимагатимуть далі воювати, інші — миру (цього поки не видно, а будь-які фрази політичного керівництва про неповернення Донбасу та Криму виникають масові обурення— прим. ред.).
Деякі західні країни можуть утомитися підтримувати Україну, але інші можуть спробувати налякати кремль випробуванням ядерної зброї у Тихому океані.
Втеча Зеленського — про що мріяв Путін
Свій аналіз 100 днів війни опублікував і CNN. Видання пише, що Путін робив ставку на те, що Зеленський втече з Києва, подібно до того, як президент Афганістану залишив Кабул.
Також кривавий диктатор сподівався, що обурення Заходу вщухне, а санкції будуть тимчасовою незручністю.
«Через 100 днів будь-які плани Путіна щодо параду перемоги в Києві відкладено на невизначений термін. Бойовий дух українців не впав», — констатує автор матеріалу:
- українські війська, оснащені сучасними протитанковими засобами, наданими США та їхніми союзниками, продовжують громити російські бронеколони;
- українські ракети потопили ракетний крейсер «Москва», гордість Чорноморського флоту Росії;
- українські літаки, попри все, залишилися у повітрі.
Водночас видання застерігає, що це ще не означає 100% перемоги України, якій вдалося:
- вбити російських генералів із разючою швидкістю;
- змусити Москву реорганізувати своє військове командування;
- нанести росіянам шокуюче високих втрат.
Тепер основний напрямок зусиль росії зосереджено на Донбасі, де ситуація перетворилася на війну на виснаження.
Путін, ймовірно, розраховує на те, що високі ціни на енергоносії та зростання споживчих цін на Заході сконцентрують громадську думку не на тому, що допомагати Україні, а на внутрішніх проблемах. Що змінить хід виборів у країнах ЄС та США.
Також лідер Кремля сподівається на коротку тривалість дипломатичної уваги. Водночас досвід Сирії показує, що війна може тривати й 12 років.
Селфі Зе з солдатами та війна з часом
Видання зазначає, що Зеленський став одним із найбільших активів України в інформаційній війні.
Президент постійно нагадує у своїх виступах, що він не може піти на «умиротворення» Путіна шляхом здачі земель: рішення прийматиме не він, а український народ.
CNN також пише про контраст між образами Зе та Путіна: президент України робить селфі разом з українськими солдатами у госпіталі, демонструючи гуманний стиль керівництва.
Водночас перед кремлівським диктатором у завеликому білому халаті поранені офіцери вишикуються та поводять себе стримано.
До слова, тут видання згадує ролик за Путіним у госпіталі, що пізніше виявився постановкою — так звані «пацієнти», що вишикувалися перед президентом рф, скоріше за все, є співробітниками ФСО або ФСБ.
«Вирішальним чинником в Україні може стати те, хто має час: російський диктатор, який, ймовірно, утримуватиме владу до своєї смерті, або український народ, який бореться за виживання своєї нації», — пише автор матеріалу.
Захід душить економіку Москви — Німеччина
Західні санкції душать військову машину Кремля, але Німеччина має зробити більше, щоби звільнитися від своєї залежності від експорту енергоносіїв з росії. Таку думку висловив міністр економіки Німеччини Роберт Хабек, якого цитує The Washington Post.
«Російська економіка руйнується», — упевнений Хабек.
За його словами, Німеччина зробила свій внесок у це руйнування, скоротивши експорт до росії на 60% у березні 2022. За результатами квітня очікується ще різкіше скорочення.
Тим часом у країнах-союзниках, які беруть участь у санкціях, експорт до росії за останні місяці впав на 53%, а експорт з нейтральних чи проросійських країн скоротився на 45%, зазначив Хабек.
«Путін все ще отримує гроші, але час працює не на росію, а проти росії», — підкреслив він.
Протягом 100 днів після вторгнення росії в Україну західні країни намагалися дотримуватися тонкої грані балансу: скоротити кількість імпорту російської нафти та газу, щоб підірвати військові зусилля Москви, але не дати власній економіці впасти.
Хабек вважає, що першої мети досягти вдалося: через жорсткі санкції росія втратила здатність вести деякі аспекти війни, включаючи оновлення безпеки для літаків.
Китай розчарував росію
Російські чиновники «дедалі більше розчаровуються» у зв'язку з очевидною відмовою Китаю допомагати більше, пише Sky News.
Тоді як Пекін продовжує публічно підтримувати росію, неофіційно чиновники називають недавні дискусії між двома країнами «напруженими».
Справа в тому, що Китай намагається підтримувати міцні відносини з росією, але намагається не потрапити під санкції.
Джерело в Пекіні вказало на те, що адміністрація президента Сі Цзіньпіна не бажає надавати необмежну допомогу Москві після вторгнення в Україну.
«Ми розуміємо скрутне становище Москви. Але ми не можемо ігнорувати нашу власну ситуацію: Китай завжди діятиме на користь народу», — заявило джерело.
Це сталося через кілька днів після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що США не бачать від Китаю великої допомоги росії. Це, звісно, викликає стурбованість у Кремлі.
Висновки для України
Хоча Київ і має величезні успіхи у інформаційній війні проти росії, ми бачимо, як наративи кремля просочуються до таких країн, як Італія, Франція та Німеччина, хоча остання намагається їх уникати, принаймні у публічних політичних заявах.
Разом з тим європейське, ба більше, британське медіа пише про те, що й самі українці можуть попросити владу піти на переговори та вимагати компромісного миру через втому від війни.
Тут хочеться зазначити одне: очевидно, що українці стомилися. Але так само вони не готові після стількох втрат та жертв просто віддати Путіну мало не третину України, аби він міг видати це за свою перемогу.
Навпаки, Київ вимагає ще більше зброї, аби мати змогу прискорити перемогу, не допустити поступок Москві та заморозки конфлікту.
Російська військова машина тим часом поїдає наслідки західних санкції, а Китай грає в свою гру, не бажаючи опинитися в ізоляції від цивілізованого світу.
Але месседж України простий: російські окупанти мають забратися з нашої території, за рахунок заморожених активів Києву мають виплатити репарації, потім відбудуємо зруйноване, а далі вже поговоримо про втому. Ось і все.