Чи реально притягнути президента росії Володимира Путіну до суду у Гаазі та чи зможе Україна отримати заморожені активи рф як репарації?
Про те, на що взагалі здатне міжнародне право у реакції на вторгнення росії та її воєнні злочини, написав для SPEKA австралійський правник, лектор Фліндерського університету доктор Рован Ніколсон.

Фото: spreaker.com
Хоча «Побачимось в Гаазі», – друге за популярністю побажання Путіну і російським військовим від українців, туди кривавий диктатор та його оточення ще мають потрапити не тільки фізично, але й юридично. Як цього досягти?
Суд для воєнних злочинців

Ніколсон нагадав, що хартія ООН забороняє застосування сили, крім випадків самозахисту, а саме чим росія намагалася виправдати свій напад на Україну.
Водночас австралієць підкреслює, що твердження про незалежність ОРДЛО — маячня, і вторгнення є відверто незаконним.
З-поміж іншого, міжнародне право визначає, що окремі особи можуть бути визнані винними у воєнних злочинах, і тут ми переходимо до можливостей Міжнародного кримінального суду в Гаазі, про обмеженість інструментів якого раніше писав .
Як пояснює і Ніколсон, є комплекс правил, який визначає його можливості відповідно до домовленостей з іншими державами.
Завдяки тому, що Україна визнала юрисдикцію Гааги у 2014 році, головний прокурор МКС Карім Ахмад Хан тепер може розслідувати злочини російських військових.
Тут стануть у нагоді докази, які збирають українці та зарубіжні спеціалісти.
Чому Путін поки недосяжний

Притягнути особисто Володимира Путіна складніше, хіба що на це погодиться сама держава-загарбник або Рада Безпеки ООН, пише правник.
«Доки Путін лишається при владі, ані росія, ані РБ ООН, у якій росія має право вето, на це не підуть. Це означає, що Суд навіть розслідування проти Путіна за таким звинуваченням почати не зможе», — пояснив Ніколсон.
Він нагадав, що міжнародні юристи вже пропонували створити для кривавого лидера кремля окремий трибунал, що став би аналогом Нюрнбергу.
І тут виникає проблема №2: як фізично доставити Путіна на суд. Водночас Ніколсон зазначає, що якраз тут міжнародне право має «довгі руки»: деяких осіб засудили через десятки років після того, як вони скоїли злочини.
Репарації для України: які шанси

Фото: Wikipedia
Україна подала позов до Міжнародного суду ООН та претендує на відшкодування збитків, завданих війною.
Хоча такі справи розглядаються роками, у березні 2022 року суд уже виявив симпатію до Києва, наказавши росії припинити військові дії, зазначив австралійський експерт.
Отримати репарації, навіть за рахунок заморожених активів, зазвичай дуже складно, але Україна має шанси, і Міжнародний суд може їх покращити.
«Сподіватися, що міжнародне право зможе зупинити росію, не варто. Але за правильних умов міжнародні суди все ж можуть принести користь Україні», — резюмував Ніколсон.
Доля міжнародного права

Фото: Getty Images
Настільки грубі порушення міжнародних норм, як вторгнення росії в Україну з порушенням всіх правил ведення війни, можуть призвести як до позитивних, так і до негативних наслідків.
Наприклад, якщо через слабкість інструментів ООН, МКС та інших інституцій довіра до міжнародного права впаде, інші авторитарні режими можуть почати наслідувати росію у її загарбницьких прагненнях.
«Це пояснює, чому навіть ті демократичні держави, які географічно знаходяться дуже далеко (наприклад, моя рідна Австралія), сприймають російське вторгнення в Україну як загрозу їхнім цінностям та інтересам», — підкреслив Ніколсон.
Він розповів, що подібно до планів рф окупувати східну та південну Україну, незаконна анексія Індонезією Східного Тимору тривала дуже довго: з 1975 по 1999 рік.
Але якщо міжнародне право все ж вплине на результат війни, активує механізми для покарання росії та створить нові, від яких кремль уже не буде захищений, це стане знаком, що жодна агресія не залишиться без наслідків.
Контекст.
- Раніше ми писали про те, що Канада розглядає можливість передання вилучених російських активів на відновлення України.
- Також
повідомляв, що заарештовані Заходом резерви РФ можуть становити $700 млрд.